Skocz do zawartości

NO2- 1,5 tygodnia bez zmian


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wyższa temperatura (~32 stopnie) i dobre napowietrzanie wspomaga nitryfikację. No ale nie dawaj tak wysokiej 28 wystarczy.

45 dni dojrzewania to faktycznie trochę długo :/ Ile masz ryb w akwarium (tylko 20 saulosi? duże?) ile je karmisz? Masz jakies rośliny?

Być może ten test jest jakiś wadliwy, ja bym kupił inny kropelkowy, tymbardziej, że ten prawdopodobnie Ci się już kończy :)

Opublikowano
]Wyższa temperatura i dobre napowietrzanie wspomaga nitryfikację

To prawda, ale jakiś skutek odniosłoby to gdyby maił temperaturę 20 stopni do tego bardzo słabe napowietrzanie ale w tym wypadku efekt będzie raczej zerowy (szkoda prądu). Moim zdaniem biolog nie wyrabia przy 200l i 20 rybach lub rzeczywiście coś nie tak z testem.

Opublikowano

No racja, 2 stopnie to tyle co nic :)

Czy biolog nie wyrabia? Ten filtr ma 10 litrów pojemności a to w cholerę, tylko, że fabrycznie ma wkłady takie sobie: węgiel aktywny, żwir amonowy, biokolki plastikowe. Tylko, że teraz ja bym tego nie ruszał bo się zepsuje jeszcze bardziej.

Jeżeli drugi test wskaże to samo to jedyne co możesz zrobić to dać duże napowietrzanie, dołożyć do tego filtra jeszcze litr lub dwa litry ceramiki (np. takie walce z dziurami w środku) zmieści się, tam jest dużo miejsca wolnego. Podmiany wody po 20-30 % codziennie i czekać :( Tyle, że podmiany wody pomogą rybom a zaszkodzą bakteriom i to takie kółko zamknięte.

Opublikowano

Mam 20 saulosi w wielkości ok. 5 cm. Karmię 2 razy dziennie w umiarkowanych porcjach. Jedna roślinka jakiś anubias z którego nie zostało za dużo bo wszystko rybki obskubały. Biolog odkręcony na maksa, wypełniony 4 litrami ceramiki. filtr wewnętrzny AQUAEL TURBO 1100L napowietrza ile tylko może. Podmiany robię co tydzień 50% wody, parametry praktycznie te same cały czas. Ryby czują się dobrze i nie widać nic niepokojącego w ich zachowaniu. W poniedziałek kupię tasty ale dziwne by to było że NO2 i NO3 zle wskazują i że była by to wina testów.

Opublikowano

hmm, ja chyba czegos nie rozumiem.

NO2 <0,3

NO3 = 25 a pozniej uroslo do 30.


wiec co w tym zlego?

NO2<0,3 - chyba mniej juz byc nie moze? przynajmniej w testach tropicala jest to minimalna wartosc, wiec co z tymi parametrami jest nie tak?

Opublikowano

Bartek ja też czegoś nie rozumiem piszesz że NO2 bez zmian 0,3 czy poniżej 0,3? Jeśli masz poniżej (kolor jasnożółty w teście tetry) to powinno być ok podmiany rób 20-30% max tygodniowo i kontroluj parametry też raz w tygodniu (bo popadniesz w obłęd małego chemika :wink: ) Chcesz dokładnie określić poziom NO2 to zmień test na np. JBL (skala 0 0,025 0,05 0,1 0,2 .....1,0)

Może a nawet musi być 0,proponuję zmienić testy na dokładniejsze...

Osiągnięcie idealnego zera w zarybionym akwa moim zdaniem jest nieosiągalne co nie oznacza że nie musimy ku niemu podążać :)

Opublikowano

Według testu JBL mam właśnie "idealne"0.A czy ono jest takie idealne, to już trzeba by zbadać próbkę w laboratorium...:P Dodam że ryb dość sporo bo 26 wielkości 3-8cm.

Opublikowano

U mnie kolor nigdy nie był idealny z zerem zawsze ciut się różnił oceniam na 0,01 :wink: Idealne 0 jest moim zdaniem niemożliwe bo ryby zawsze coś na... i filtr musiałby mieć super szybkie bakterie aby zdążyły wszystko przerobić za jednym zamachem, zawsze jakiś mikrony zostaną (chyba że po dłuższym poście :wink: )

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.