Skocz do zawartości

Wysokie NO3


szulo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Od jakiś dwóch miesięcy borykam się z wysokim NO3. Podmiany robię zawsze co sobotę około 120-150 litrów tj. okolo 15% po podmianie NO3 spada do wartości 0-25 dwa dni po podmianie mam już wartość 50, w tygodniu tez podmieniam około 100 litrów ale po dwóch dniach jest to samo znowu wartość 50.

Staję się to trochę uciążliwe i szukam sposobu, który umożliwił by mi utrzymanie przez tydzień (od podmiany do podmiany) poziomu NO3 w granicach maksymalnie 25.


Powiem tak z braku miejsca odpada filtr hydroponiczny i jakikolwiek dodatkowy filtr. Gdzieś na forum czytałem że jest sposób obnażenia NO3 przez jakąś żywice, ale moje pytanie brzmi czy można włożyć to do sumpa jako element wkładu, albo czy jest w ogóle jakiś wkład, który obniża NO3.


Za wszelkie sugestię i pomoc z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki poziom NO3 masz w wodzie do podmian? A odnośnie do pytania, to Ja na przykład stosuję Purigen firmy Seachem. Jest to żywica w postaci niewielkich granulek do umieszczenia w wodzie. W sumpie jak najbardziej można stosować, wystarczy umieścić w jednej z komór w woreczku na wkłady. Są jeszcze żywice jonowymienne, a także denitryfikacja np. przy użyciu siarki http://www.aqua-medic.de/seawater/pl/19/sulfur%20pearls/ tylko tu już trzeba zmontować cały zestaw łącznie z filtrem pochłaniającym związki siarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, u mnie to samo wczoraj podmiana100L wody. Dziś mierze a tu ząk 50 jak w mordę strzelił w kranie 1. Kubły chodzą już bez czyszczenia 5 miesięcy mam hydroponikę (skrzynka 100cm) na półce nad aqwa, Może to jakieś fatum albo moda gdzie nie spojrzeć na fora czy to u nas czy inne łub u morszczaków to samo wysokie NO3 :twisted::twisted::(

Co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki poziom NO3 masz w wodzie do podmian? A odnośnie do pytania, to Ja na przykład stosuję Purigen firmy Seachem. Jest to żywica w postaci niewielkich granulek do umieszczenia w wodzie. W sumpie jak najbardziej można stosować, wystarczy umieścić w jednej z komór w woreczku na wkłady. Są jeszcze żywice jonowymienne, a także denitryfikacja np. przy użyciu siarki http://www.aqua-medic.de/seawater/pl/19/sulfur%20pearls/ tylko tu już trzeba zmontować cały zestaw łącznie z filtrem pochłaniającym związki siarki.


Zainteresował mnie ten Purigen powiedz tylko w jakich ilościach trzeba go stosować. Ja taki woreczek z tym środkiem mogę włożyć do komina by woda przez niego lepiej przepływała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstrzymaj się trochę z tym Purigenem bo na forach piszą jedno, producent drugie, a wychodzi jeszcze coś innego.

Co do przydatności purigenu w walce z NO3 dam znać niedlugo bo dzić zaczynam go testować (w kuble mam kilka dni dziś zrobię testy to się okaże na ile on przydatny).


Wiem na pewno że NitratEx JBL'a zbija NO3 - ja go stosuje w malym zbiorniku 70 liter w którym trzymam wodę do podmian.

Przy pierwszym stosowaniu zbił mi NO3 z około 20 do prawie 0 w kilka godzin - tyle tylko że ty być tego potrzebował z dwie taczki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według producenta 0,25ml na każdy litr wody ma wystarczyć na pół roku. Ale to raczej tylko w teorii, Ja zastosowałem podwójną dawkę i na razie testuję. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?f=61&t=6585 . Aha i w Polsce średnio opłaca się kupować ten specyfik na e-bay'u wychodzi połowę taniej. Szulo, a nie myślałeś o hydroponice? Ale nie takiej w postaci donicy nad akwa, tylko jakiś konkretny projekt DIY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według producenta 0,25ml na każdy litr wody ma wystarczyć na pół roku. Ale to raczej tylko w teorii, Ja zastosowałem podwójną dawkę i na razie testuję. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?f=61&t=6585 . Aha i w Polsce średnio opłaca się kupować ten specyfik na e-bay'u wychodzi połowę taniej. Szulo, a nie myślałeś o hydroponice? Ale nie takiej w postaci donicy nad akwa, tylko jakiś konkretny projekt DIY.


Myślałem na hydroponiką mam nawet miejsce na ścianie nad akwa ale tak projekt będzie mi trochę psuł wygląd salonu a czegoś naprawdę ładnego co by się ładnie prezentowało jeszcze nie widziałem. Poza tym zostaje jeszcze żona a to raczej na dzień dzisiejszy forteca nie do zdobycia :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie właśnie też kusi hydroponika, ale wiekszość projektów to zwykła plastikowa donica zawieszona nad akwa, co imo najlepeiej nie wygląda. Na podstawie artykułu w serwisie wnioskuję, że talent do tego typu wynalazków jest :mrgreen:, więc mógłbyś spróbować . Zawsze pozostaje jeszcze refugium w sumpie, jeśli masz na tyle miejsca można by zaryzykować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.