Skocz do zawartości

Zeolit fakty,mity i wasze doświadczenia.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dziś spotkałem się z kolegą akwarystą zajmującym się S.A.

Chwalił on bardzo zeolit jako medium absorbujące szkodliwe związki.

Zacząłem szukać w necie i wyszło mi to:

1 - Zeolit wiąże niemalże wszystko od metali ciężkich poprzez nadmiary nawozów, zw. amonowe, azotyny, azotany itd. Mimo to przy użyciu zeolitu poprawia się wyraźnie wegetacja roślin bez dodawania nawozu a glony zanikają.

2 - Odpowiednia dawka zeolitu w akwarium to ok 100-500 g na 100 l wody, w oczku wodnym to 1 kg na 1m3 wody (przy hodowli Koi podwójna ilość). Przedawkowanie nie jest możliwe.

3 - Zeolit powinno się regenerować po ok 6 do 12 miesiącach w zależności od użytej ilości. Regenerację przeprowadza się w roztworze niejodowanej soli kuchennej. 5 gram soli na 1 litr wody i przez 24 godziny moczyć. Przy silnym obciążeniu wody zaleca się jednak regularną wymianę zużytego zeolitu na nowy.

4 - Długość kanałów w dobrym zeolicie wynosi wiele milionów kilometrów na 1 gram. Ta kompleksowa struktura jest optymalnym podłożem dla mikroorganizmów (np. bakterii nitryfikacyjnych). Zeolit stosowany jako podłoże w oczku wodnym chroni mikroorganizmy przez wpływem szkodliwych promieni UV.

5 - Według niektórych źródeł zeolit wzmacnia wybarwienie i zapobiega chorobom ryb.


Tak więc brzmi to pięknie biorąc jeszcze pod uwagę cenę zeolitu, która nie jest zbyt wysoka.

Ale trzeba uważać co się kupuje bo jest ponad 40 rodzajów zeolitu a podobno najlepszy jest ten wydobywany w Australii.

To tyle teorii, chcę się dowiedzieć od Was koleżanki i koledzy czy stosowaliście lub stosujecie ten specyfik w waszych baniakach?

I jaki był-jest tego efekt?

  • Dziękuję 1
Opublikowano
  nabe napisał(a):
  Cytat
5 - Według niektórych źródeł zeolit wzmacnia wybarwienie i zapobiega chorobom ryb.

No to już można spokojnie między bajki włożyć.




No nie wiem czy byłbym tego taki pewny.

Jeżeli to okazało by się prawdą:

  krisq75 napisał(a):

1 - Zeolit wiąże niemalże wszystko od metali ciężkich poprzez nadmiary nawozów, zw. amonowe, azotyny, azotany



To może nie bezpośrednio ale pośrednio na pewno wpływa.

Czysta woda = zdrowsze i ładniej wybarwione ryby

Opublikowano

Ja że tak powiem stosuję ten zeolit. Zawsze mam dwa woreczki w kuble. Z racji ze na dzień dzisiejszy mam w 240 fluvala 204 gdzie litrów za dużo nie ma to stwierdziłem spróbować z zeolitem i tak juz od roku mam w filtrze.


- absorbowanie NO3, tu sprawa sporna jak dla mnie. Faktycznie w pierwszychy 3 miesiącach NO3 po tygodniu było o 10-15 mniejsze i to jeden z dwóch powodów dla którego go trzymam.

- Co do PH to niby stabilizuje i wahania miałem ciut mniejsze niżeli bez ale testy mam zooleka także nie mam żadnej pewności.

- jeśli chodzi o glony to po zastosowaniu zeolitu zmieniły się z zielenic na brunatne włosowate glony bodajże to się kryptofity nazywają.

Ale to wszystko narazie na minus dla zeolitu jednak ma jedną dobrą stronę. Faktycznie wpływa jakoś na jakość wody. Testowałem to w innych akwariach powiedzmy troszkę opuszczonych i po zastosowaniu zeolitu jako miedium filtracyjne w zwykłym zbiorniku ta woda robiła się naprawdę krystalicznie czysta, jakby wrzucić węgiel aktywny wręcz identycznie. Jest to zauważalna różnica.

Opublikowano

U mnie również dobrze wpływał na czystość wody. Stosowałem MHK, nie regenerowałem (tu chyba nie ma sensu) tylko wsadzałem nowy. Jedna paczka na 100l wody

Opublikowano

Ja również stosuje od zawsze zeolit(PRO-Z).Nie mam porównań jak sprawa wygląda bez zeolitu bo jest non stop w kuble.Nie regeneruje tylko wymieniam na nowy.Jedna siateczka w kuble.

Opublikowano

Wszystko zależy od rodzaju zeolitu, różne jego gatunki absorbują różne związki chemiczne, są też sztucznie utworzone gatunki reagujące na związek jaki sobie zamówimy:)

Opublikowano
  krisq75 napisał(a):
Dziś spotkałem się z kolegą akwarystą zajmującym się S.A.


4 - Długość kanałów w dobrym zeolicie wynosi wiele milionów kilometrów na 1 gram. Ta kompleksowa struktura jest optymalnym podłożem dla mikroorganizmów (np. bakterii nitryfikacyjnych). Zeolit stosowany jako podłoże w oczku wodnym chroni mikroorganizmy przez wpływem szkodliwych promieni UV.

5 - Według niektórych źródeł zeolit wzmacnia wybarwienie i zapobiega chorobom ryb.



no to jaką to ma masę ? Pojemność tej skały jest dość ograniczona, więc skąd te miliony km kanalików i o jak małych rozmiarach ? (przestrzenie między atomami ?)

I niby jak chroni przed UV ? I jaka jest potrzeba chronienia organizmu które jest genetycznie przystosowane do odbioru określonej dawki promieni UV wynikłej z prostej natury rzeczy.


Stosowałem zeolity - sa słabsze niż węgiel aktywny jeśli chodzi o kralowanie wody. Ale usuwają również NH4 - zastepują zatem, ograniczają potrzebę dużego filttra bio (ale bio łatwiej się adaptuje do zmiennych warunków),

Wada - to samo przy węglu - nagłe umieszczenie dużej dawki w stabilnym dla innych warunków zbiorników wprowadza dość wyraźne zakłócenia - skok pH, zbyt szybkie wchloniecie niektórych jonów - mozna to zobaczyć że ryby czuja sie nie swojo.



Jak większośc produktów tego typu - pozwala szybciej, mocniej utrzymać lepszy stan jakości wody- ale wiąze sie to z z większą odpowiedzialnością i kontrola zbiornika.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.