Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Ten poziom NO3=0,2 to chyba pomyłka(?)


aarset - masz rację! W pośpiechu pomyliłem literkę, test jest na NH3. W tej chwili NH3 jest na zero.

NO2 - zmalało do 0,5 PH zmalało do 7,5. Czy spadek PH przy podmiankach może być szkodliwy?


Pojawiły się nowe fakty, na powierzchni wody zrobił mi się brzydki kożuch. Nie dodałem, że mam w akwa trzy kryptokoryny. Pokryły się brunatno - czarnym nalotem. Na liściach zbierają się takie kulki, jak rdzawy kurz, końcówki liści postrzępiły się i zbrązowiały. Może to jest przyczyną pogorszenia się parametrów?

W dodatku, kiedy ruszyłem kamienie, by poszukać rybki, okazało się, że wewnątrz jaskiń zbierają się odchody. Filtr tam nie sięga, odmulacz też niestety nie. Jak sobie z tym radzicie?


Póki co, podmieniam wodę.

Opublikowano
Ten poziom NO3=0,2 to chyba pomyłka(?)


aarset - masz rację! W pośpiechu pomyliłem literkę, test jest na NH3. W tej chwili NH3 jest na zero.

NO2 - zmalało do 0,5 PH zmalało do 7,5. Czy spadek PH przy podmiankach może być szkodliwy


Aby nie dopuści do obniżenia pH przy podmianach, możesz dodać do wody sody oczyszczonej.

Nie zaobserwowałeś spadku kH i Ph wody między podmianami?

Jaki jest poziom NO3?


Pojawiły się nowe fakty, na powierzchni wody zrobił mi się brzydki kożuch. Nie dodałem, że mam w akwa trzy kryptokoryny. Pokryły się brunatno - czarnym nalotem. Na liściach zbierają się takie kulki, jak rdzawy kurz, końcówki liści postrzępiły się i zbrązowiały. Może to jest przyczyną pogorszenia się parametrów?


Gnicie roślin i zalegające odchody na pewno nie wpłyną na poprawę parametrów wody.


W dodatku, kiedy ruszyłem kamienie, by poszukać rybki, okazało się, że wewnątrz jaskiń zbierają się odchody. Filtr tam nie sięga, odmulacz też niestety nie. Jak sobie z tym radzicie?


Odpowiednio dobraną cyrkulacją.

Opublikowano

Niestety, nie mam już testu na NO3. Między podmianami większych zmain PH nie zauważyłem, a za radę z sodą oczyszczoną jestem wdzięczny, nie wiedziałem tego :(

Opublikowano

Najważniejsze na chwilę obecną to zbicie NH3/NH4 i NO2 (Mutra opisał w jaki sposóB), wyczyszczenie zbiornika z resztek roślin i zalegających odchodów. A na przyszłość warto pomyśleć o jakiejś pompie cyrkulacyjnej.

Opublikowano

Arset powiedział już wszystko, kożuch na powierzchni ma związek prawdopodobnie ze spadkiem pH (jeżeli wcześniej go nie było). Skoro mówisz że masz zalegające odchody w elementach dekoracji to w tym bym upatrywał Twoich problemów ze złymi parametrami. Miałem podobny problem w poprzednim akwarium- w obecnym kamienie układałem tak żeby nie było "slepych"zagłębień tzn. żeby woda miała wszędzie drogę "na przestrzał". Do tego dostatecznie silny cyrkulator i problem powinien zniknąć

Opublikowano

nie jest objawem tylko bardzo prawdopodobnie jest z tym spadkiem związany.

albowiem, ponieważ, dlatego że:

bakteryjki które często tworzą kożuch (złożony najprawdopodobniej z subst. tłuszczowych) rzadko produkują go przy odczynie zasadowym (jeden)Gnijące resztki pokarmu często odpowiadają za spadek pH wody i jednocześnie uwalniają różne substancje (znowu różne tłuszcze) przy pomocy bakteryjek - substancje owe z natury lżejsze od wody płyną sobie na powierzchnie i tam tworzą korzuszek (dwa)


Co prawda to tylko teoria ale jest ona spójna, logiczna, zgadza sie z tym co wiem o bakteryjkach gnilnych i słyszałem ją od kilku osób (mniej lub bardziej wiarygodnych)

Opublikowano

Otóż u mnie wygląda to tak:


Akwarium przednią i tylną szybę połaczoną ma szklana szybką szerokości ok. 10 cm. Wody nalałem po brzegi, więc szklane połaczenie tworzy jakby mostek na powierzchni. Po jednej stronie wypływająca woda z filtra robi falę, napowietrza i i ruch wody sprawia, że nic nie ma, po drugiej stronie, gdzie ruch wody powstrzymany jest szkłem, kożuch robi się tłusty i strasznie brzydki.


Ruch wody (jeśli zmiejsze poziom wody) zlikwiduje kożuch. A zlikwiduje go tylko wizualnie, ale czy zlikwiduje przyczyny jego powstawania? Pewnie nie.


Czym jest pompa cyrkulacyjna, o której napisał aarset? Czy wypycha odchody z dna, tak by wciągnął je filtr? To spory wydatek, więc chcę dowiedzieć się czy warto?


P.S. Rybki maja się już znacznie lepiej.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.