Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mam mały problem z małymi Red - Blue. Od dwóch dni zaczęły się ocierać, a dzisiaj na bokach pojawiły się brunatne kropeczki. Bardzo małe, ale jedna z rybek (takie plamki ma juz bardzo duże i nie wiem czy to normalne, ale ma bardzo czerwone skrzela), wisi przy powierzcni wody jakby brakowało jej powietrza. Na pewno jest to oznaka choroby, bo kiedyś tak wiszącą rybkę po dobie wyłowiłem martwą. Nie potrafię rozponać i nie wiem czy jest to ospa.


Akwarium 450 l. - proste.


Obsada: Labidochromis Perlmutt, Labidochromis Caeruleus, Cynotilapia Afra i wspomniane Red - Blue.


Perlmutty i Red Blue jeszcze dorastają. Pozostałe rybki rzadziej, ale też się ocierają. Parametry wody - od jakiegoś czasu walczę ze zwiększonym NO2. Ograniczyłem karmienie, podmieniam wodę, dodaję sólakwarystyczną. Pozostałe parametry są w porządku.


Moje pytanie - Czy te plamki są normalne? Jeśli nie, co powinienem zastosować (prócz wymienionych czynności) by rybki uratować.

Opublikowano

W opisie masz dwa gatunki teraz widzę że masz trzeci.

Masz coś jeszcze? jaka obsada, ile ryb

Walczysz z NO2 a to może byc przyczyna zbyt słabej filtracji biologicznej.

Zatrucie ryb NO2 również może byc przyczyną takie zachowanie.

Opublikowano

Opis dotyczy starego akwarium, które juz sprzedałem (240l.), nie było mnie jakiś czas na tej stronie, więc opis jeszcze nie jest zmieniony.


Obecnie w akwarium 450 l. trzymam cztery gatunki (Yellow, Perlmutty, Afra i Red Blue), łacznie 22 rybki.


Filtr kubełkowy Eheim 2228 z wkładem biologicznym i mechanicznym. Woda w kranie bez NO2. NO2 wzrasta dopiero w akwarium. Nie chcę zbyt często podmieniać wody, by całkowicie nie zachwiać biologii.


PH - 8.0


Nie wiem, czy te czerwono - brunatne kropki na ciałach samiczek red Blue to oznaka jakiejś choroby, czy moze one poprostu się tak wybarwiają, stąd moje pytanie. (rybki dopiero dorastają, kupione trzy tygodnie temu jako malutki narybek). Jednak ta pływająca już pionowo pod lustrem wody na pewno jest chora.

Opublikowano

Parametry, filtracja, karmienie etc. Podaj wymagane informacje albo post zostanie usunięty. mutra


Wiszenie przy powierzchni jak najbardziej może by spowodowane podwyższonym NO2.

Wprowadzałeś jakieś nowe ryby albo rośliny,żywy pokarm? Z kwarantanną czy bez?

Opublikowano
Nie chcę zbyt często podmieniać wody, by całkowicie nie zachwiać biologii.



raczej na odwrót - przez to że brak jest częstych podmian chwiejesz biologią.

Po to w nomenklaturze akwarystycznej mówi sie o "co tygodniowych podmiankach" aby były co tydzień.

10% podmianką usuniesz nadmiar NO3 z akwarium ale i zalegajace kupki, niestrawione jedzenie i wszystko inne wtedy biologia da sobie z nadmiarem czegoś co tworzy to NO2.

Opublikowano

Mówiąc o częstszych podmianach wody miałem na myśli podmianę codzienną. Czy mimo kryzysowej sytuacji taka podmiana (codzienna) jest wskazana, czy właśnie może zacwiać równowagę? Normalnie podmieniam co dwa tygodnie.


Paramatry wody:

Ph - 8.0

NO3 - 0,2

NO2 - 0,7 - 0,8

Skałki - otoczaki z rzeki (gotowałem je we wrzątku przez pół dnia przed zalaniem akwarium!) + kilka wapieni ze sklepu dl podniesienia PH

Pokarm głównie mrożony (artemia, solowiec, czerwony plankton), spirulina Tropical w płatkach, granulki Dainichi. Karmione dwa razy dziennie (czasem trzy, ale zawsze tyle ile rybki zjedzą jednorazowo), nie stosuję jeszcze jednodniowych głodówek, chcę, żeby rybki jeszcze podrosły.

W piasku żyją ślimaki. Akwarium "pracuje" sześć tygodni, od czasu wpuszczenia Perlmuttów i red blue (jakiś miesiąc temu), nie wpuszczałem nowych rybek i nie stosowałem żywego pokarmu.

Odławiałem inkubującą samicę Yellow i już wróciła (po 4dniach) do głównego zbiornika, woda w inkubatorze pochodzi z akwarium i malutkie Yellowki (jest ich 11) czują się dobrze, mają apetyt i rosną.


Rybka, o której pisałem, niestety nie przeżyła, właśnie ją wyłowiłem. Nie moge znaleźć małego samczyka. Od początku był słaby i nie rósł ( w przeciwieństwie do reszty) i dzisiaj zniknął. Przeszuklam skałki, pewnie tam leży :(

Pozostałe rybki wyglądają na zdrowe, od wczorajszego popołudnia nie karmiłem ich i na razie żadna nie wykazuje objawówe choroby. Kropeczek na ciele jakby ubyło. Ale nie wiem, czy to nie chwilowe.

Opublikowano

podmień wodę tak aby NO2 spadło (najlepiej do zera). Jeżeli to konieczne nawet 10-15 procent codziennie przez kilka dni.Jeżeli masz jakiś biostarter to użyj go. Martwi mnie niskie NO3. Istnieje możliwość że Twoja "biologia" wcale nie działa. Ciemne kropki, ciemnienie barw czasem pojawiają się jako oznaka stresu w tym spowodowanego złymi parametrami. Nie sądzę aby to były pasożyty.

Opublikowano

Na pasożyty to mi też nie wygląda. Wygląda to raczej jak mikroskopijne krwiaki, takie malutkie czerwone kropeczki jak po ukłuciu igłą u człowieka.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.