Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Szulo nie chodzilo mi o robienie listw wzdluz bocznych szyb tylko o to ze jesli poszedlbym za radami kolegow i zrobilbym listwy na CALEJ dlugosci przedniej i tylnej sciany to czy i czola tych listew bylyby klejone do bokow tworzac w ten sposob pewnego rodzaju "zamek" uklad zamkniety przod-bok tyl-bok, co by chyba w znacznym stopniu wzmocnilo calosc...W taki sposob sobie to wyobrazam a pytajac chcialem sie tylko upewnic...

Ty wspomniales jeszcze o listwach poprzecznych i to dwoch, zaczyna sie robic z tego prawdziwa forteca ;)...


Szulo to nie chodzi o stwarzanie sobie problemu, powiedzialbym ze wrecz przeciwnie. Problemow to ja chce wlasnie uniknac dlatego postawilem przed soba pewne pytania i z wasza pomoca chcialbym dojsc do jakis wnioskow. Dzieki ludziom takim jak ty, nabe, mutra z doswiadczeniem akwarystycznym rysuje mi sie i inny punkt widzenia niz mialem do tej pory...


Co do zbiornikow ramowych to rowniez byla tylko jedna z opcji o ktorej pomyslalem i o ktorej chcialem sie czegos wiecej dowiedziec z prostych wzgledow, zeby miec po prostu wieksze pole manewru i jakis wiekszy wybor.

I jesli za dobra ramowke mialbym wydac majatek, a z tego co mowicie o klejonych wychodzi ze to wcale nie takie delikatne i podatne na rozszczelnienia to zdecyduje sie na klejone darujac sobie ramowki ,bo czuje ze i tak mialbym problem z dostepnoscia.

Ale chyba chcialbym zrobic te wzmocnienia na cala dlugosc tak jak mowili o tym nabe i mutra, wydaje mi sie ze to niezly pomysl i szkoda ze nie ma takich w standardowych kupczych zbiornikach, ewentualnie doloze poprzeczne o ktorych ty wspomniales plus byc moze szklo o gr. 10mm... pomyslimy zobaczymy.


Jesli chodzi o filtracje myslalem o zew. Eheim 2228, wew.Atman At-203, zastanawiam sie czy do tego jeszcze jakas pompe cyrkulacyjna dolozyc czy tez to co bedzie jak narazie w zupelnosci wystarczy???, grzaleczka moze jakis Jager tylko teraz juz nie wiem ilu watowa 200W moze 2x 100w spotkalem sie w galerii z takim rozwiazaniem w zbiorniku 300 l..., podloze piasek jeszcze nie wiem jaki ale z tym nie ma wiekszego problemu np. kwarcowy itp itd chyba bedzie dobry ewentualnie podpowiedzielibyscie o jakiej granulacji moze 0.5-1,5 bedzie ok???, tlo mialo byc strukturalne ale zmienilem plany i bedzie to czarna matowa folia, dekoracje to raczej serpentynit badz piaskowiec z przewaga na to pierwsze, obsada to: Maylandia Estherae "Red-Red",("Red blu"), Pseudotropheus msobo 'Magunga' przynajmniej chcialbym taka + cos jeszcze ale nie wiem co ;) bede musial pomyslec i dobrac pod kazdym wzgledem rowniez kolorystycznym ;), obudowe zrobie sobie sam lacznie z oswietleniem tylko moze doradzicie jakie swietlowki, czy wystarczy 1 badz 2x 30W np power glo ??? moze zaproponujecie swoje typy??? szafke rowniez chcialbym sobie zrobic bo mam projekty w glowie ale za bardzo nie mam czym wiec bede musial i to przemyslec...


Aha nie wiem jakie wklady do filtra zastosowac, spotkalem sie gdzies z opinia w jednym z wielu tematow na forum ze ceramika i gabka jesli tak to jaka?

A jak to jest z prefiltrem???? dobrzeby bylo zalozyc na wlot zewnetrznego???


Jednym slowem mniej wiecej wiem czego chce tylko mieszkam na koncu swiata tam gdzie diabel mowi dobranoc, wszedzie mam daleko i najwiekszym problem jest dosptepnosc wszystkiego, nieraz "pierdoly" trzeba sie naszukac albo jezdzic za nia na ten drugi koniec swiata i to nie zawsze sie znajduje to co by sie chcialo wrrr...

Ale mimo wszystko bede szedl za ciosem zeby zfinalizowac swoja decyzje o zalozeniu akwarium i mam nadzieje ze mi sie to uda :)


Czekam w dalszym ciagu na jakies podpowiedzi do tego o czym i w tym poscie napisalem. Z gory serdecznie dziekuje i jak narazie pozdrawiam.

Opublikowano

Filtry musisz dobrać konkretnie do swojego akwarium:

Biologa pod kątem obsady.Wewnętrzny pod kątem obsady,wymiarów akwarium i układu dekoracji.

Ewentualny zakup cyrkulatora zależy od tego jaki masz filtr wew i jak rozmieszczone są wyloty pozostałych filtrów i dekoracje. Moim zdaniem zawsze lepiej mieć cyrkulator niż go nie mieć. Szczególnie,że Redy zdają sie lubić silny prąd wody.

Grzałka a ściślej jej moc zależy od tego jaką temperaturę masz w mieszkaniu, ile sprzętu (szczególnie oświetlenia) masz w akwarium, czy masz zbiornik zamknięty czy otwarty i jak duże będą podmiany wody. Doświadczenie pokazuje że grzałka 200W do Twojego zbiornika w zupełności wystarczy. Zalecane niekiedy w różnych źródłach stosowanie dwóch grzałek w standardowym malawi nie ma najmniejszego sensu. Cyrkulacja w naszych akwariach zazwyczaj jest kwadratem tej w zwykłych akwariach (u mnie np.łączny nominalny przepływ wody przez pompy wynosi ca. 6000l/h) więc o nierównomiernym rozkładzie ciepła nie ma mowy.


Co do oświetlenia to jest to kwestia indywidualna (przeglądnij właściwy dział) ze swojej strony polecam świetlówki T5. Moim typem niezmiennie jest reef white 15 000K AquaMedic. Z racji tego że jest bardziej naturalna dla ryb i znoszą one dobrze nawet duże oświetlenie przy użyciu tej świetlówki (i innych o zimnej barwie).Dekoracje i tło a także obsada to kwestia do omówienia w odpowiednich działach. Bierz tylko pod uwagę fakt że Red to duża ryba i potrzebuje sporo miejsca. Z własnego doświadczenia zaryzykowałbym stwierdzenie że znacznie bardziej służy jej układ z 2-3 samcami i dużą liczbą samic niż utrzymywanie haremu 1+3.


No i w kwestii najważniejszej w tym poście: wzmocnienia na całej długości oznaczają że wzmocnienie klejone jest do dłuższych boków i do krótszych na rogach. Spoina po bokach musi byc jednak w miarę gruba aby zniwelować zjawisko "rozpychania" krótszych boków przez wzmocnienie. Jedno szerokie wzmocnienie IMO w zupełności wystarczy. Dwa mogłyby znacząco utrudnić montaż dekoracji i obsługę zbiornika. Przy zastosowaniu szyby 10mm i wspomnianych wzmocnień akwarium jest nieomal pancerne. Każdy zakład produkujący akwaria wklei Ci wzmocnienia zgodnie z życzeniem. Zazwyczaj bez dodatkowej opłaty. Piszesz że mieszkasz z dala od dużych miast więc w Twoim wypadku chyba najkorzystniej byłoby się wybrać pewnego dnia na wycieczkę bo przesyłka palety z akwarium potrafi kosztować tyle co samo akwarium.

Opublikowano

Teraz też się może zdarzyć - od zatłuszczenia powierzchni styku palcem albo zbyt długiego zwlekania z łączeniem tafli. Ale to raczej drobnym szklarzom a nie seryjnym producentom.

Opublikowano

Mam nadzieje ze mimo wszystko nie bede takim pechowcem ;)..


Dziekuje za odpowiedzi i porady, teraz juz tylko pozostaje mi kupic normalne klejone akwarium i cieszyc nim jak najdluzej..

Do uslyszenia w innych dzialach.. Pozdawiam :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Możem ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.