Skocz do zawartości

Lampa HQI zrób to sam


orzechopcja

Rekomendowane odpowiedzi

Może by warto pomyśleć o jakimś chłodzeniu w takim razie, może taki wiatrak jak w projektorze jest cichutki i wydajny. I wtedy wcale niekoniecznie Adam Słodowy może być beeee


PS. Nie koniczynie musi być taka obudowa marketowa, można wykorzystać same styki, szkło a resztę samemu zrobić . Nad chłodzeniem można zapanować, są odpowiednie radiatory i wentylatory, i trzeba się dowiedzieć jak gorąca jest taka lampa, jaką ma temperaturę pracy taka oryginalna w miejscu najbardziej narażonym czyli nad palnikiem, a jaką ma temperaturę taka samoróbka (made in MacGyver ) :D

Wtedy może coś wyjść naprawdę dobrze, Ja wiem że najlepiej pójść i kupić i mieć ORGINAŁEK ale jak w przysłowiu (Kupił by i wieś ale pieniądze gdzieś) no i najważniejsze nie każdemu się chce i nie każdy jest MacGyver :):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już chciałbyś robić HQI DIY , to nie ma sensu kupować tych marketowych opraw , tylko samemu zrobić od początku , a oprawki kupić np. w aqvalighcie:)

Może coś takiego:

6ae68c9865d3090dm.jpg


Sorki za jakość.

To będzie lampa 2x150W na statecznikach elektronicznych.

Obudowa z aluminium , od spodu szyba hartowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywalem lampy skonstruowanej ze zwyklej oprawy "budowlanej" przez ponad rok i nie zauwazylem zadnego niebezpieczenstwa ani przegrzania ukladow.... Pojedyncza lampa 70W ze wszystkim wyniosla mnie kolo 120zl - na akwarium 150cm potrzebowalem dwie sztuki. Zaokraglajac.... komplet to jakies 250zl. To kropla w morzu biorac pod uwage cene normalnych lamp HQI roznych producentow - pomijam juz fakt, ze ciezko jest dostac cos ponizej 2x150W. IMHO zadne chlodzenie nie jest potrzebne, w budowlanej i "firmowej" lampie odleglosc zarnika od szkla jest praktycznie w tej samej odleglosci i wykonane sa praktycznie z tych samych materialow. Przy umiejetnym ukryciu statecznika wlasna produkcja jest nawet korzystniejsza, poniewaz nie zamykamy go w ciasnej przestrzeni, a juz npewno zapewniamy lepsza wentylacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywalem lampy skonstruowanej ze zwyklej oprawy "budowlanej" przez ponad rok i nie zauwazylem zadnego niebezpieczenstwa ani przegrzania ukladow.... Pojedyncza lampa 70W ze wszystkim wyniosla mnie kolo 120zl - na akwarium 150cm potrzebowalem dwie sztuki. Zaokraglajac.... komplet to jakies 250zl. To kropla w morzu biorac pod uwage cene normalnych lamp HQI roznych producentow - pomijam juz fakt, ze ciezko jest dostac cos ponizej 2x150W. IMHO zadne chlodzenie nie jest potrzebne, w budowlanej i "firmowej" lampie odleglosc zarnika od szkla jest praktycznie w tej samej odleglosci i wykonane sa praktycznie z tych samych materialow. Przy umiejetnym ukryciu statecznika wlasna produkcja jest nawet korzystniejsza, poniewaz nie zamykamy go w ciasnej przestrzeni, a juz npewno zapewniamy lepsza wentylacje.


Więc oto chodzi..!

Lepiej jest zrobić coś i pokazywać innym jaki człowiek jest zdolny, to się chwali a nie chwalić się (zobacz mam oryginała HQI) to każdy potrafi oczywiście przy dobrych zasobach $$


PS. Ja na razie nie robię lamp, znalazłem tylko stronkę przypadkiem i zamieściłem ja na forum dla zainteresowanych, może kogoś skusi konstrukcja. Sam mam chęć zrobić, nie jest trudno. Ale na razie mam 4 świetlówki i 2 żarówki zwykłe mam wystarczająco jasno. :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pfpp nie zauważysz niebezpieczeństwa z prostego powodu.

Prądu nie widać....

A przy rozruchu na żarnik podajemy 4,4kV więc nie można tego lekceważyć , używając "zwykłych" materiałów.

Wszystko jest dobre do czasu , z prądem nie ma żartów.

Ja np. do zasilania żarników użyłem kabli w izolacji silikonowej z powłoką bawełnianą i atestem na napięcie 10kV.

A to niestety podraża koszty:(

Dlatego , mimo , że wiele opraw z supermarketu funkcjonuje , to ja nie polecam ich .

Inna sprawa , to zabezpieczenie żarników przed gorącym startem.

To też są koszty , których Pfpp chyba nie uwzględnił.

Jeśli używasz żarników za 50-60pln , to jeszcze pół biedy, ale gdy ja za żarnik płacę ponad 300pln , wtedy to inna para kaloszy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tja temat wałkowany po raz kolejny. To sie już po prostu nie opłaca, oprawy hqi można kupić już poniżej 200pln. no i ryzyko strzału - post na ten temat był wałkowany jakies 2 miesiące temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np. do zasilania żarników użyłem kabli w izolacji silikonowej z powłoką bawełnianą i atestem na napięcie 10kV.

A to niestety podraża koszty:(



O ile podrozy Ci koszty 2 kawalki gora 1m kabelka? Bo tylko ten 1m od statecznika, zaplonnika itp ma faktycznie znaczenie.... Nie wmawiaj mi, ze ciagniesz taki kabel od wtyczki, bo po prostu nie uwierze. U mnie rozwiazanie takie funkcjonowalo ponad rok... Nie przekonasz mnie, ze oprawa za 200 zl bedzie o niebo lepsza od takiej zrobionej samodzielnie.... jezeli ktos ma smykalke i jakie takie pojecie, to zrobi nie gorszy sprzet za polowe kosztow i to nie z masowej produkcji "made in china".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
  • Tematy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.