Skocz do zawartości

filtry kubelkowe polaczone szeregowo


Siwy1973

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nie chcialem zakladac nowego wątku a myślałem nad takim rozwiazaniem. Jestem w trakcie urządzenia akwarium 480l, posiadam dwa filtry fluvala 404 i sera 900, sa juz dosyć styrane ale szczelne. Myślałem nad wyjeciem z nich wirniczkow polaczeniem ich szeregowo a na rurce wylotowej zamontować jakąś wydajna pompe np z serii jabao dzieki temu w filtrach nie tworzylo by się ciśnienie.



W filtrach ( w kubłach) dalej będzie tworzyło się ciśnienie. Wyrzucenie na zewnątrz źródła przepływu nic nie da. Dodatkowo jeżeli zamontujesz wydajną pompę (dającą duży przepływ i ciśnienie) to może doprowadzić do rozszczelnienia kubłów (ich konstruktorzy mogli nie przewidzieć tak dużego przepływu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pompy z tej serii mają chyba regulacje przeplywu, zamontowal bym go na odplywie w filtrach twotzylo by sie podciśnienie bo woda z nich byla by zasysana a nie pchana. Chodzi o to bo nie wiem czy warto mi inwestować w części do tego fluvela narazie chodzi ale napewno nie jest tak wydajnyi troche głośno pracuje. Z sery był by mechanik a z fluvala biolog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pemergency

Kolega wyraźnie napisał o zamontowaniu pompy na "rurce wylotowej" więc w kubłach nie będzie się tworzyło ciśnienie, a podciśnienie ;)


Jeśli chcesz wykorzystać te filtry jako mechanika i biologa z wykorzystaniem takiej pompy to proponuję wstawić pompę pomiędzy jeden, drugi kubeł.


zasys -> kubeł1 -> pompa -> kubeł2 -> wylot


przy czym za pompą należałoby zrobić trójnik z bypasem prosto do zbiornika, a na wężu do kubła należy założyć zawór do "regulacji" ciśnienia w kuble nr2


Kolejnym rozwiązaniem jest podpięcie korpusu narurowego


zasys -> korpus -> pompa -> kubeł1, kubeł2 lub kubeł1 -> kubeł2 -> wylot


Istnieje również możliwość podłączenia pompy w takim zestawieniu


prefiltr (gąbka lub np prefiltr eheima) -> zasys -> pompa -> kubeł1, kubeł2 lub kubeł1 -> kubeł2 -> wylot


lub też


zasys -> kubeł1 -> kubeł2 -> pompa -> wylot


Należy jednak pamiętać, że przy takim zestawieniu i mocnej pompie zapchanie się jednego z kubłów spowoduje podciśnienie w gumowych wężach a tym samym zgniatanie ich, a rezultacie z czasem stałe odkształcenie.


Edit.


W momencie pisania tego posta nie widziałem, że autor w tym samym czasie wyjaśnił kwestię podciśnienia :D także za dubel z góry przepraszam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie jest to w sferze planow i gdybań. Zakup części do tego fluvela to też jskies 200 zl wirnik trzpień pokrywka wirnika zakup takiej pompy to wydatek rzędu 500 zl pobór pradu podobny jak tych dwóch jednocześnie ale komfort pracy tej pompy pewnie duzo lepszy. Dlaczego proponujesz umieszczenie tej pompy poniedxy kablami, w takim wypadku w biologu bedzie wzrastać ciśnienie?

W zamysle myślałem o tym zasys-kubeł1-kubel2-pompa-wylot

Werze w jednym i drugim filtrze są od fluvala takie plastikowe zebrane wydaje mi sie ze ciezko mialy by sie odkształceń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pemergency

Dlatego, żeby nie tłumić przepływu do mechanika, a zmniejszyć ciśnienie w biologu... do tego będzie potrzebny bypas, którym woda prosto z mechanika będzie wracać do zbiornika. Pompa będzie mogła pracować na maksymalnych obrotach, a biologię wyregulujesz sobie zaworem.


Należy pamiętać, że pomiędzy mechanikiem a pompą w takim układzie musisz użyć węża zbrojonego, żeby go nie zagniatało.

Kolejna sprawa to pompa... JEBAO DC nie są przystosowane do pracy po za zbiornikiem, zdarzają się przecieki, a przynajmniej w poprzedniej serii, zwróć na to uwagę kupując pompę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to jestem laikiem pod tym względem węże mam żeberkowe plastikowe od fluvala, a jaką pompę proponujesz w takim układzie.

myślałem o tej pompie

Jebao DC-3000 pompa z kontrolerem POZNAŃ (4536955292) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img01.allegroimg.pl/photos/400x300/45/36/95/52/4536955292@@AMEPARAM@@01@@AMEPARAM@@45/36/95/52@@AMEPARAM@@4536955292



proszę o pomoc w wyborze tego bypas.

obawiam się o połączenia tzn jak te węże połączyć z pompą i bypasem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pemergency
Szczerze to jestem laikiem pod tym względem werze mam zebrane plastikowe od fluvala, a jaka pompe proponujesz w takim układzie.

-- dołączony post:

Szczerze to jestem laikiem pod tym względem werze mam zebrane plastikowe od fluvala, a jaka pompe proponujesz w takim układzie.



Jakąkolwiek w miarę oszczędną i mocną ;) taką, która może pracować zewnętrznie, może być to pompa akwarystyczna lub pompa CO. Jeśli akwarystyczna do niezłym rozwiązaniem jest NJ4500, jeśli CO to zdecydowanie Grundfos Alpha 2 lub tańsza pompa OMNI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pemergency

bypas to nic innego jak boczny wąż, którym woda popłynie do zbiornika... zakładasz trójnik na wężu za pompą i z jednego końca wąż prowadzisz do kubełka (tutaj ma być zawór, jeśli nie masz zaworka w kuble na dolocie), a na drugi koniec trójnika dajesz wąż, który prowadzisz do zbiornika.


Co do jebao to już pisałem wyżej, pompa nie jest z przeznaczeniem do zastosowania na zewnątrz zbiornika (brak odpowiedniego uszczelnienia - przecieka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.