Skocz do zawartości

Zwartka aponogetonolistna, (Cryptocoryne aponogetifolia)


MARCEPAN

Rekomendowane odpowiedzi

Zazwyczaj rośliny akwariowe giną po zakwicie ale jak tobie nie kwitła to znaczy że masz nie odpowiednie parametry wody dla tej rośliny .



A które konkretnie ?

Pisałem wyraźnie że kwitły. Zwartka u mnie kwitła conajmniej 2-3 razy, nurzańce, nawet nie zliczę, strzałki to samo, żabienice też kilkukrotnie, i ani razu, rośliny te nie zmarniały. Po 5-6 latach musiałem sam je wyrzucać z akwarium bo żabienica sercolistna sięgała 90 cm wysokości, 6-8 poteżnych liści, a korzenie na 50/50 cm i jeszcze troche. Zwartka kędzierzawa Cryptocoryne aponogetifolia osiągała u mnie rozmiary do 120 cm i ilości lisci już nie zliczę, których co tydzień, musiałem odcinać po 5-7 sztuk. wywłócznik kwitł tez mi kilka razy.

Obserwując rośliny w naturze, i dodając moje obserwacje z akwarium mogę stwierdzić, że rośliny, jesli nie są jednoroczne, nie obumierają po zakwitnięciu, i ta sama roślina jest w stanie zakwitać wiele razy.


Podaj gatunki roślin akwariowych które giną po zakwitnieciu, bo osobiscie teraz nie pamiętam żadnego takiego gatunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 5-6 latach musiałem sam je wyrzucać z akwarium bo żabienica sercolistna sięgała 90 cm wysokości, 6-8 poteżnych liści, a korzenie na 50/50 cm i jeszcze troche.

Powinno podcinać się korzenie roślinom wtedy przystopowują wzrost w liściach i skupiają się na świeżo podciętych korzeniach .


Podaj gatunki roślin akwariowych które giną po zakwitnieciu, bo osobiscie teraz nie pamiętam żadnego takiego gatunku.

Np lotos i wszystkie odmiany tej rośliny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak sobie wyobrażasz podcinanie korzeni u tych roślin ?


a jeśli ruszysz korzenie zwartkom, to potem długooooo nie chcą rosnąć.


jakoś nie mam ochoty wyrywać żabienic z piachu, po to aby przycinać im korzenie, po takich zabiegach są osłabione, łatwo je wyrwać z dna, co pysie często robią, jak są tak świeżo wsadzone, i zdarza się że któraś obumiera z tego powodu.


a co do lotosa, nie zdarzyło mi się obumarcie po kwitnięciu. Nie mam ich w akwarium, ale te w stawku kwitną do późna, a potem całe tracą liście, by na wiosne znów je wypuścić. Kłącza roślin nie gniją, odpoczywają. To wciąż ta sama roślina.

W tym przypadku trudno stwierdzić, czy to przez kwitnienie, jeśli w tym samym okresie, także te, bez kwiatów tracą liście, ale na lotosach ja się nie znam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja hoduje lotosy 5 lat i mam cztery gatunki i z każdego co miesiąc mam po 40 zaszczepek ja staram się nie dopuść do jego zakwitu bo ma samum początku miałem lotosa czerwonego i nic z nim nie robiłem nie obcinałem liść zbędnych korzeni nie podcinałem i tak se właśnie rósł . J Jak wróciłem z wczasów to zobaczyłem że mój lotos ma liście jak 4 płyty CD a miał ich z 9-10 i była też taka rurka co z niego wychodziła na powierzchnię wody zostawiłem tą rurkę i po tygodniu zakwitł kwiat miał biały kolor po przekwitnięciu rurka na której znajdował się kwiat odpadła a po niej zaczęły liście a przyczyną buło to że zaczął gnić oczywiście to stało się półtora tygodnia po przekwitnięciu liście gniły i odpadały a później kłącze i korzenie . Później pytałem na forach o roślinach akwarystycznych co było tego powodem i kilka osób powiedziało że one już tak mają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może tak mają lotosy, ale dziwne że Wam całe rośliny giną, a nie tylko liście.


Ale wiele roślin akwariowych nie ginie, nie tracą liści. I mogą wielokrotnie zakwitać. tak właśnie maja kryptokorynyn, nurzańce, strzałki, żabienice, wywłóczniki i pewnie wiele innych również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki za burzliwą dyskusję :)

Jedynę co mogę teraz zrobić, to przekonać się na własnej skórze jak to wygląda.

Kupiłem już trzy sztuki Zwartki aponogetonolistnej i jak tylko przyjdą (kupione w internecie), zasadzę je w piachu. Zobaczmy. Sprzedający obiecał kulkę nawozu gratis.

Wczoraj, zupełnie przez przypadek trafiłem do holu jednego z hoteli w mojej okolicy. Stoi tam ogromny (ok.1000l.) zbiornik, a w nim całe stada Pyszczaków! Uwierzycie? Elongatusy, Red - redy, Yellowki i jeśli się nie mylę kilka sztuk Afry. Obsada widać, że dobierana pod kolor :( I tam, w tym zbiorniku rosną wielkie, piękne, szerokie Zwartki! Rośliny są zdrowe i świetnie rozwinięte. To napawa optymizmem.


A propos parametrów wody, dla zwartki górna granica to 8.0 ph, ale mówią, że daje radę nawet do 9.0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.