Skocz do zawartości

Filtr mechaniczny – mocny kubełek zamiast mocnego filtra wew


pobozny.leon

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj widziałem w sklepie zrobiony taki filtr narurowy i powiem Wam, że nawet sam sprzedawca (dziadek koło 60 lat – doświadczony akwarysta) powiedział, że nie widział jeszcze lepszej filtracji mechanicznej w tym przedziale cenowym. Co prawda tam były aż 4 takie komory na wkłady ale myśle, że w moim przypadku jeden by wystarczył w zupełności. A Wy ile byście polecili takich pojemników filtracyjnych na 440 litrowy nieprzerobiony zbytnio zbiornik (pompa Aquabee 3000L)?!


P.S - Za ile kupowaliście tę właśnie pompe (ja póki co najtaniej znalazłem za ok 270zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leon na morskie.com sa najtańsze te pompy.

a co do liości to ja na up3000 mam dwa klosze podłączone równolegle na trójniku...

sprawdza się lepiej, bo moge wymieniac naprzemiennie...

choć jeden też da radę bez problemu


natomiast nie opłaca się montować tak mechanicznej ale szeregowo... bo spada przepływ, a drugi wkład mieiesiac jest czysty... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz mam dwa pytanka:

1) Co masz na myśli mówiąc „szeregowo”?!

2) Jaki materiał do rurowania i o jakiej średnicy najlepiej zastosować w takim filtrze?!


równolegle = na trójniku dwa obok siebie

szeregowo = jeden za drugim na rurze


ja stosuję węże miękkie a do łączenia tego z elementami z hydrauliki nieakwarystycznej złączki PEX

wklejałem gdzieś foty takiej złączki na forum... poszukaj PEX w wyszukiwarce i wyklikaj tamten wątek


ale można też na sztywnych, choć węże są wygodniejsze - można przesunąć pompę... przy pracach czy cokolwiek - no i nie przenoszą drgań pompy (cisza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja używam korpusów narurowych ze średfnica 1/2"

złączki pex z jednej gwint 1/2" a z drugiej na wąż 20mm

węże chyba 16mm średnica wewnętrzna... jakoś tak - idealnie na wcisk wchodza na te pompy i do złączek pex


wszystko to dopasowane średnicami do pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, ze zostałem wywołany 2x do tablicy w tym wątku, więc wyrażę też swoją opinię.

Ale najpierw się pochwalę:


WE WTOREK ZOSTAŁEM OJCEM (syn) :!: :!: :!: :!: :!: :mrgreen::mrgreen::mrgreen:


Taki mały OT, ale moderatorzy chyba wybaczą :wink::mrgreen:


Wracając do sprawy, to narurowe i tylko narurowe! Wygoda obsługi naprawdę bezcenna! Powiem Ci, ze do Twojego akwa, zastosował bym co najmniej dwa wkłady połączone oczywiście równolegle. Połączenie takie powoduje znaczne wydłużenie czasu wymiany wkładów - ja tam wole wymieniać dwa na raz co miesiąc niż co dwa tygodnie tylko jeden :) Ja u siebie w 840L z lekkim przerybieniem mam dwa równolegle i dają radę. Jednak jak bym robił instalację ponownie zrobiłbym conajmniej 4 sztuki równolegle - właśnie po to żeby wydłużyć czasokres wymiany wkładów - teraz jest to jakieś 10 -12 dni.



1) Co masz na myśli mówiąc „szeregowo”?!

makok Ci to krótko i zwięźle wytłumaczył, ale jak chcesz rysunkowych przykładów to poszukaj sobie mojego wątku wpisując w szukajce "równoległe" - wytłumaczyłem tam to chyba w miarę zrozumiale, mówiąc również o zaletach, wraz z rysunkami


To jeszcze jak powiesz mi jaką średnice węży zastosowałeś to będę już megawdzięczny:D

a ja bym Ci polecił jak największą możliwą średnicę, zasada jest prosta: im większa średnica tym mniejsze straty mocy na pompie. Ja u siebie mam 1 cal.

I jeszcze pompa: osobiście polecam taką do CO, np. Grundfos. Wydają się nie do zajechania, są ciche, wydajne, i pobierają mało mocy - a i cena też nie najgorsza :wink:


PS> Makok, proszę, zmień ten różowy napis w podpisie :D:lol::lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


WE WTOREK ZOSTAŁEM OJCEM (syn) :!: :!: :!: :!: :!: :mrgreen::mrgreen::mrgreen:



GRATULUJE młodego pajączka :mrgreen::mrgreen:


Ja planuję dać wąż 15mm (mam do niego tani dostęp) i powinien ładnie ciasno się wpasować po kąpieli we wrzątku. Może g.pajak napisać jaką wydajność w stosunku do poboru mocy ma grundfos?


Tak mniej więcej:

Model

bieg - pobór mocy - l/h


co do tej średnicy masz rację chociaż patrząc na logikę znów przy dużych średnicach przepływ spadnie, przy małych będzie stłumiony optimum IMHO to chyba średnice typu 1/2-3/4 ale wszystko też zależy od pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


GRATULUJE młodego pajączka :mrgreen: :mrgreen:


Dziękuję :D


patrząc na logikę znów przy dużych średnicach przepływ spadnie, przy małych będzie stłumiony

nie do końca masz rację. mylisz przepływ [m3/s]z prędkością [m/s]

Zasada jest taka w zamkniętym rurociągu:


V x A = constans

gdzie A - przekrój poprczeczny, zależny właśnie od średnicy rury [np w cm2]

V prędkość [m/s]


Czyli jeżeli w mamy obwód zamknięty: pompa rura o przekroju 1 cm2 dalej rura 2 cm2 i spowrotem pompa a w środku płynie płyn to jeżeli w odcinku rurociągu o przekr. 1 mamy V =2 m/s to w tym samym rurociągu, w odcinku, gdzie przekrój rury będzie 2 razy większy - czyli 2 cm2 to prędkość spadnie do 1 m/s


Tak mniej więcej:

Model

bieg - pobór mocy - l/h

.

u mnie na Grundfosie UPS 25/60 przy założonych dwóch filtrach równolegle, pompa 1,5 m pod lustrem wody, ok 15mb długości rur i dosyć sporo kolanek, mam przepływ jakieś 4000 l/h. Taki faktyczny, zmierzony. Fajne jest to, że zauważalny spadek przepływu następuje dosyć powoli, po jakiś 10 dniach. Pompa pobiera wtedy 70W na trzecim biegu.

Dla potrze mniejszego zbiornika, spokojnie wystarczy model 25/40 - wiele bardziej oszczędna. Ile wat pobiera na biegach: google.pl - nie chce mi się szukać :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.