Skocz do zawartości

Filtr mechaniczny – mocny kubełek zamiast mocnego filtra wew


pobozny.leon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów!!! Jestem tu nowy, ale doświadczenia mam już trochę z Malawi (4 lata). Dotychczas miałem akwarium o wym. 160x40x40, ale za kilka miesięcy (jak się już naprawdę ciepło zrobi :D ) zamierzam w końcu założyć nowy zbiornik (440 litrów). Niby mam jeszcze sporo czasu, ale już nie mogłem wytrzymać z pytaniem, które ciągle mnie trapi. Chodzi mi o filtrację.


Mam odłożone ok. 800zł na filtrację i nie wiem, czego użyć jako filtr mechaniczny (biologicznym będzie kubełek JBL CristalProfi e1500 wypchany w 95% porowatą ceramiką – to już postanowione). Jak najlepiej przeznaczyć kwotę, która mi pozostanie?! Dodam, że wolałbym nie kupować filtrów wewnętrznych (im mniej techniki w środku akwarium tym lepiej). Czy duży kubełek wypchany tylko gąbkami sprawdzi się równie dobrze, co małe wewnętrzne filtry o przepływach praktycznie 2x większych niż w przypadku filtra zewnętrznego?! Będę wdzięczny za rade, bo przejrzałem forum co nie co lecz niestety nie znalazłem podpowiedzi w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pogadaj z daniel.iron on ostatnio się zawiódł na kuble jako mechaniku i go sprzedał... po miesiącu używania, ale są tacy co im nie przeszkadza....


ja w baniaku 420L mam ruch 4000L/h i wcale wirówki nie notuję...

swoją droga ciekawe ile bym musiał mieć na to kubełków i czy rzeczywiście bym tak nie miał sprzętu w akwa wtedy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyś o Aquabee Up 3000 + dwa narurowce równolegle pod zbiornikiem. Pompę można zamontować na zewnątrz akwa (in line). Sam się zastanawiam nad tym do 500L, z tym że jako wkłady chcę watolinę nawijaną na rurkę od wkładu sznurkowego.

Makok dawał link do tanich wkładów sznurkowych, a G.Pająk zbudował filtrację mechaniczną taką jak opisałem tylko dał pompę CO i to wszystko pod w akwa 840L. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

makok nie daniel.iron teraz jestem daniel_iron :mrgreen::mrgreen:


i potwierdzam twe słowa kubełek może i być mechanikiem ale nie jest to efektywne, chyba że ktoś dorwie kubła o super mocnym przepływie. Sam biorę się teraz za narurowca + pompa Aquabee 3000 do akwarium 247,5l 100x45x55 (wolę większą i stłamsić na zaworze a w razie czego mam zapas mocy.

Co u mnie przeważyło na korzyść narurowaca:


-konstrukcja prawie jak kubełek (tzn. mało sprzętu w akwarium)

-większa wydajność

-mniej syfu w akwarium przy czyszczeniu

-łatwość dostępu do wkładu i samej pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo tak jak ja mam nad zbiornikiem (jest na forum) też można :P

tanio miło i przyjemnie...

nie tylko mechaniczny ale i biologiczny na narurowych...

mnie wyszło z pompami oba systemy jakieś właśnie 800zł niecałe łącznie (w tym drogie i niechińskie, ale za to wydajne pompy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co daniel_iron, zaciekawiłeś mnie tym pomysłem :) . Cenowo pewnie wyszło by podobnie, co z tym kubełkiem mechanicznym. No i przede wszystkim nie widać żadnych filtrów w akwarium :D . Popatrzyłem sobie w necie o co chodzi z tymi narurowcami i powiem Wam że to niegłupi pomysł jest. Teraz kwestia ile by tu założyć tych filtrów narurowych i jakie wkłady zastosować.


A jeszcze jest sprawa, głośne są te pompy (np. ten AquaBee - UP 3000)?! Pytam się, bo akwarium stałoby u mnie w sypialni. Duży hałas nie wchodzi w grę. Wiecie może ile decybeli mają takie pompy obiegowe?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leon, poszukaj... o narurowcach na tym forum było więcej niż o rybach :lol:


a tak na poważnie... wkłady 9,coś (w sklepach kumają że 10"cali), wkłady jednorazowe po 4zł/szt jak kupujesz karton 50szt - wytrzymują u mnie 10dni... aquabee w szafce na miękkich wężach będzie cicha.... a jakby jednak nie, to wyłożysz szafkę takimi kartonami od jajek (te palety) i będziesz miał grobowiec :P


jaką konstrukcję byś nie zrobił zadziała... tylko przeczytaj wszsytkie wątki zawierające słowo narurowe/narurowce - żeby nie zapomnieć o żadnym zaworze :P


wkłady należy porzadnie przepłukać gorącą wodą tuż przed założeniem i to wszystko


wygoda w obsłudze - bezcenna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.