Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

w moim baniaku aktualnie azja i 3 wielkie ryby w tym drapieżniki, ale ten układ powoli przestaje mi się podobać w tak małym akwa (jak na te ryby), mam drugie dużo większe i tam są i bedą duże ryby.


stąd pomysł na malawi.

szczególnie, że odpowiada mi pomysł przytłumionego oświetlenia.

opiszę teraz szczególowo warunki bo determinują one jak sądze i wystrój i po części obsadę.


akwa stoi na środku salonu mając odkryte 2 długie i 1 krótki bok. 1 krótki bok przylega do słupa konstukcyjnego w salonie i jest wyklejony na czarno i za moment będzie zabudowany. dół z salonem duży, doświetlony dzienny światłem dość co daje niezbyt ciekawy efekt przy wyłączonym świetle w akwarium.widzę przez akwarium na wylot. i tu się zaczyna mój podstawowy dylemat dotyczący oświetlenia, czy dając przytłumione niebieskawe światło w dzień nie będzie one za słabe do uzyskania fajnego efektu.mam belkę T5 (2 świetłlówki), poproszę o propozycje światła.

filtracja to 2 eheimy prof. 3 - te największe a w środku tylko wkłady biologiczne.


zagospodarowanie wnętrza no i obsada

akwa wąskie i dość wysokie. 1 krótki bok jako wyjście do ułożenia takich półek skalnych pomiędzy którymi na wylot mogą pomykać rybki.czy też półki centralnie wysoko do góry do 3/4 akwa np. a z boku rumowisko oparte o ten krótki, ślepy bok? jak to zbudować sensownie?

no i z tym środowiskiem powiązana obsada.

żadnych agresorów nie chcę czyli generalizując mbuna out, nie chcę dużych ryb, wolę mieć bardziej zabudowane wystrojem akwa i mniejsze ryby (ale nie maluchy po 5-6 cm.....). Utaka mi pasuje, ale z czym to połączyć, auloncara? Pseudotropheus łagodniejsze np. saulosi?jakie konkretnie gatunki? i czy jeszcze jakaś inna grupa biorąc pod uwagę powyższe...lubię rzadziej spotykane gatunki też.

no i nie chciałbym żeby się między sobą krzyżowały z róznych gatunków tej samej grupy, czy jest szansa żeby w ramach Utaki np. były rózne gatunki ale na tyle różne, żeby się nie krzyżowały.no i żeby było też coś co kontrolować będzie narybek ewentualny, ale może żeby była szansa żeby się coś odchowało.


zasada kontrolowanego przerybienia mi pasuje :)


zależy mi na tym żeby wykorzystać wysokośc akwarium - wystrój obsada

tylko proszę bez tekstów wszystko masz w artykułach :) potrzebuję pomysłów a potam zgłębie temat.

Opublikowano

wszystko masz w artykułach :mrgreen: powinieneś najpierw je przeczytać żeby sie troche wczuć w klimat malawi. Na szybko powiem Ci, że bedziesz miał problem z osiągnięciem tego co przedstawiłeś.

1. Akawrium jest spore ale stosunkowo wąskie i wysokie. Co najgorsze chcesz je zachować jako przezierne i jednocześnie mieć w nim słabe oświetlenie. Niestety IMO nie da rady. Aby uniknąć przebić, odbłysków i oglądania drugiego pokoju a jednocześnie doświetlić dno na głębokości 70 cm musisz dać silne oświetlenie. Silne oświetlenie z kolei aby nie płoszyło ryb musi się zawierać "temepraturowo" w granicy 15 000 K co determinuje Ci w pewnym stopniu obsade pod względem kolorystycznym. Najlepsze byłyby HQI z odpowiednimi żarnikami. Dwie T5 mogą być za słabe przy takiej wysokości (to już dopytaj speców od HQI z forum)

2. Akwa jest wysokie więc aby nie wyglądało jak kupa, powinno mieć spore, wysokie dekoracje. Czyli dużo kamienia. Dużo kamienia = Mbuna. Tzw. UTAKA to ryby raczej piaszczystego dna. Owszem możesz dać rumowisko schodzące w dół od zamalowanego krótkiego boku w piaszczystą łachę na której będą aulonki, tylko musiałbyś pokombinować na papierze a potem na sucha z kamulcami żeby Ci to ładnie wyszło.

3. Nie zrażaj się do Mbuny bo prawdopodbnie w Twoim zbiorniku bedziesz zmuszony ją zastosować (nie obsadzisz inaczej partii skalnych) Agresja jest kontrolowalna przy zachowaniu kilku zasad (vide wspomniane przez Ciebie artykuły :wink: )

4. Malawi to nie SA ani Azja - bedziesz musiał dodać filtracje mechaniczną. Albo porządny kubeł (np. FX 5) albo solidna pompa z gąbką)



edit:

5. Kontorlowane przerybienie to mit, z jego powodu m.in ludzie myśląc o pyszczakach myślą o agresji.

co do obsady. W miare dobrze IMO wyglądałby ten zbiornik ze Sciaenochormisami, jakimś melanochromisem na skałach i złotą lub czerwoną aulonką w piaszczystej części. No i Redy oczywiście bo one się nadają zawsze ;)

Opublikowano
4. Malawi to nie SA ani Azja - bedziesz musiał dodać filtracje mechaniczną. Albo porządny kubeł (np. FX 5) albo solidna pompa z gąbką


Nie zgodze sie z Toba. Mam zbiornik z ameryka w firmie, o litrazu prawie 1100, jest gorszy w filtracji mechanicznej niz Malawi. Specyfika pielegnic jest bardzo podobna- czy to bedzie ameryka srodkowa, poudniowa, tanganika czy malawi. Ot- duze ryby, z dobra przemiana materii, malo lub wcale roslin, na ogol drobne lub zbite podloze.

Opublikowano

owszem masz rację, ale 8) malawi to skałki a skałki to zaburzony obieg wody w akwarium. Malawi to pyszczaki a pyszczaki to kopanie w piasku :P. Na samych biologach nie pociągniesz

Opublikowano

dlatego w takim akwarium postawił bym na nonmbuna, mało skałek i w tym wypadku wszystko łatwiej będzie zaaranżować.

Opublikowano

zaaranżować bedzie łatwiej ale czy będzie ładniej? To wysoki zbiornik i w dodatku przezierny. Jak popatrzysz na coś takiego to musisz mieć element który zaczepi wzrok w zbiorniku. Jak dasz małe kamienie i stadko aulonek przy dnie to chcąc nie chcąc widzowie będą zauważali pomieszczenie po drugiej stronie. Non -mbuna ok ale niska dekoracja IMO się w tym zbiorniku nie sprawdzi. Nie przy takich proporcjach

Opublikowano

Ja bym poszedl w nonmbune jakas widowiskowa, dal duzo roslin.

-Otopharynx lithobates zimbabwe

-A.hueseri

-Lethrinops marginatus

Albo jakiegos Nimbochromisa (livingstoni?)? Idz w te strone bedzie super. To dobry, zacny wymiar wiec moze uderz po cos wiekszego?

Opublikowano

Ja mam przezierne właśnie 70 cm wyskoie i wiem tylko tyle, ze dosyć ciężko je zagospodarować. Jednak mnie i moim gościom się podoba, nie mogę nikogo od akwa oderwać :mrgreen::twisted:

Moim zdaniem jednym z najlepszych sposobów na nieodwracanie wzroku przez przeciwne pomieszczenie jest "ilość ryb". Przy bardzo minimalistycznych obsadach, których tu na forum naprawdę dużo, bardzo nadrabia piękne tło, np z CR-u. Tu niestety jest to nie możliwe, także zaproponował bym największą możliwą ilość ryb... ile? na pewno ktoś podpowie gdzie jest rozsądna granica. :wink:

Aby uniknąć przebić, odbłysków i oglądania drugiego pokoju a jednocześnie doświetlić dno na głębokości 70 cm musisz dać silne oświetlenie. Silne oświetlenie z kolei aby nie płoszyło ryb musi się zawierać "temepraturowo" w granicy 15 000 K co determinuje Ci w pewnym stopniu obsade pod względem kolorystycznym. Najlepsze byłyby HQI z odpowiednimi żarnikami. Dwie T5 mogą być za słabe przy takiej wysokości

Zgadzam się, że HQI będzie może i lepsze od T5, nie mniej jednak nie zgodzę się że dwie T5 nie dadzą rady oświetlić dna :!: U mnie przy h=70 cm i 200 cm długości dno jest dostatecznie oświetlone dwoma T5 AquaMedic ReefWhite 15000K 75W każda... Naprawdę daje radę. Z HQI jest ten problem, ze trzeba stosunkowo wysoko zawiesić nad lustrem wody, nie wiem jak u ciebi wyglądają warunki do takiego zawisia, ale strzelam, że go nie masz :lol:

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.