Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Przeglądając ten dział przyszło mi do głowy, że mnie jako początkującemu brakuje tu jednego miejsca, w którym mógłbym znaleźć listę z najbardziej popularnymi pokarmami (dostępnymi obecnie na rynku) uzupełnioną o pewną klasyfikację/kategoryzację, która pomogła by nam początkującym w dobraniu pokarmu odpowiedniego do swojej obsady, bez potrzeby pytania o to co rusz przez nowe osoby (ale mi wyszło długie zdanie :lol: ). Klasyfikację można byłoby przyszpilić na początku działu i była by czymś w rodzaju drogowskazu. Co o tym myślicie?


Jeśli komuś wydaje się ten pomysł ciekawym, mogę ze swej strony przygotować wstępną listę pokarmów, które przewijają się w wątkach, niemniej w sprawie opracowania klasyfikacji/kategoryzacji potrzebowałbym wsparcia bardziej doświadczonych kolegów :wink:


Generalnie tak na gorąco, to mogłaby to być tabelka z kolumnami

Nazwa pokarmu, Producent i dalej klasyfikacje/kategoryzacje np. roślinny, mięsny, wybarwiający, płatki, granulki, mrożonka, namaczanie, mbuna bazowy, non-Mbuna bazowy, MBuna uzupełniający, Non-Mbuna uzupełniający, MBuna zabroniony, kategoria cenowa itd. (gdzie w kolumnie byłoby zaznacone T/N lub X/pusto).


Dało by to nam początkującym klarowną informację - mam obsadę roślinożerną, to takie a takie pokarmy powinienem wybrać jako bazowe, takich się wystrzegać, te jako wybarwiające itd.


Jeśli pomysł się już kiedyś przewijał, to przepraszam za spam

Opublikowano

Przygotowałem wstępną listę, nad którą trzeba jeszcze sporo popracować, ale... chciałbym wiedzieć czy widzicie w tym sens. Jeśli mam poświęcić nad tym wolny czas to chciałbym mieć poczucie, że to się komuś przyda :wink:


Listę póki co zamieszczam jako załącznik (draft), w finalnej wersji (jeśli taka będzie) byłoby dobrze zamieścić to w formie tabelki na stronie, ale ja tego nie potrafię zrobić (table tag nie działa)

Opublikowano
pomysł jest ok, ale w tabelce masz kilka błędów - rozumiem że to wersja robocza


Załączam nieco uaktualnioną wersję. Zdaję sobie sprawę, że mogą w niej być błędy dlatego musimy to zrobić razem (ja póki co nie mam jeszcze dużego doświadczenia w tej materii). Jeśli coś trzeba skorygować, to napisz proszę co. Jeśli brakuje jakiś istotnych produktów (z wymienionych już producentów) lub brakuje jakiś istotnych producentów to proszę dajcie mi znać.


Nad kategorią cenową i jakościową wciąż pracuję.


Macie jakieś pomysły w kwestii, co można było by jeszcze dodać jako dodatkowe kolumny (klasyfikacja/kategoryzacja)?

Opublikowano

na pewno brakuje tetry i JBLa ,vegie FX masz wpisane jako mięsny ( tak na marginesie kwestia podziału na mięsne/roślinne też jest mocno umowna). Tanganika tropicala nie jest roślinna tylko mięsna. Brakuje chyba paletkowej karmy hikari. W mrożonkach brakuje katrinexu

Opublikowano

Proponowałbym o ujęcie na liście również pokarmów z serii Nutrafin firmy Hagen:


http://www.hagen.com/uk/aquatic/nutrafi ... finmax.cfm


Pokarmy ogólnego zastosowania:

Tropical Fish Flakes,

Small Tropical Fish Micro Granules

Bottom Feeder Sinking Tablets

Colour Enhancing Flakes

Cichlid Granules


Pokarmy dla ryb, których dieta koncentruje się na zooplanktonie:


Brine Shrimp Flakes

Mysis Flakes

Earthworm Flakes


Pokarmy dla ryb, których dieta koncentruje się na pokarmach pochodzenia roślinnego:


Spirulina Flakes

Spirulina Tablets

Cichlid Spirulina Sticks


Dodatkowo dorzuciłbym do wykazu pokarm w płatkach Tetra Phyll (jako pokarm ogólnego stosowania z naciskiem na rybki , których dieta skupia się na zooplantonie).


P_M

Opublikowano
pokarmy dla ryb, których dieta koncentruje się na pokarmach pochodzenia roślinnego:


Spirulina Flakes

Spirulina Tablets

Cichlid Spirulina Sticks



Jakie konkretnie flakesy?

W zestawienu sa platki zarowno OSI jak i Tropicala..

To samo tyczy sie tabletek...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.