Skocz do zawartości

Czy wszystko OK? Parametry wody po 1 tyg


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam zaczynam przygodę z Malawi i mam kilka takich pytań...może trochę panikuje ale... :)


19.01 - zalałem akwarium standart 112 l. Planowana obsada 2+6 Saulosi do ewentualnej redukcji. Filtr wew Aquaszut 750 Biolog Tetra EX600 zasypana: 2x ceramika 1x biobale


20. 01 - Parametry PH = 7,5 GH = 19 n KH = 17 n NO3 = 0 NO2 = 0

Wrzuciłem pół kostki wodzienia (myślałem że opadnie ale się rozleciał i pływał po całym akwa) i leje cały czas Nitrivec


26.01 - Parametry PH = 7,5 GH = 20 n KH = 15 n NO3 = 40 NO2 = 0,7


Czyli co wygląda że cykl ruszył?

Na piaskowcach, głównie w zagłębieniach mam trochę mchu (kamienie z ogrodu) możliwe że to on "robi" za pożywkę?

Lać Nitrivec i się nie przejmować?


Aha po kilku dniach (3-4) zauważyłem na jednym z piaskowcu jakby trochę cementu (jakoś to przeoczyłem) kamień wyciągnąłem cement zeszlifowałem - mam Tetre AquaSafe wg Was wlać? (wodę mam studzienną) mimo że akwa jakby ruszyło?


i jeszcze jedno.. za kilka dni będę miał 20 świderków z allegro... wrzucić je do akwarium czy poczekać aż NO2 uda mi się jakoś obniżyć? Nie polecą mi za bardzo w górę parametry?


Wiem że głupim pytaniom STOP...ale bądźcie wyrozumiali :)


Pozdrawiam

Opublikowano

jak to STOP glupim pytaniom :wink: kto tak powiedzial :mrgreen:

wszystko na dobrej drodze, lej nitrivec zgodnie z instrukcja i daj sobie spokoj na tydzien z robieniem testow.

a to ty tych kamieni z ogrodu nie wyczysciles, nie sparzyles czy cuz takiego :?: rozne paskudztwo moze w tym siedziec :roll:

swiderki wrzuc do akwa, ich nie jest w stanie chyba nic zabic, sa niezniszczalne :lol:

Opublikowano

Czekaj spokojnie. Jeszcze ze 2-3 tygodnie nie pelna stabilizacje zbiornika(przeciez to nie tylko cykl azotowy ;)).

Lej Nitrivec , tego AquaSafe'a tez mozesz wlac.

Swidry wpuszczaj, nie wplyna znaczaca na parametry wody.

Opublikowano

do dojrzałości akwarium jeszcze daleka droga - najważniejsze że idziesz w dobrym kierunku, zastanawia mnie właśnie tylko to że masz wysokie NO2, pomimo braku życia w akwarium, rzeczywiście pewnie mchy itp z kamieni dały o sobie znać, ja jednak byłbym bardziej ostrożny z wkładaniem tak nieprzygotowanych kamieni do akwarium, nie mówię że kamienie trzeba jakoś rygorystycznie czyścić da "białości" ale wrzucenie ich tak jak stoją raczej nie powinno być praktykowane.

Opublikowano

Dziękuje bardzo za szybkie odpowiedzi :)


Testy robię codziennie :) Chyba u każdego początkującego jest taka jakaś niecierpliwość...


slawekosw

a to ty tych kamieni z ogrodu nie wyczysciles, nie sparzyles czy cuz takiego


yaro

zastanawia mnie właśnie tylko to że masz wysokie NO2, pomimo braku życia w akwarium, rzeczywiście pewnie mchy itp z kamieni dały o sobie znać


Kamienie wyczyściłem szczotką, polewając gorącą wodą z prysznica, jednak w zagłębieniach pozostało trochę mchu

oto link do fotki...może coś będzie widać... (nie mam w tej chwili aparatu i nie zrobię lepszych)


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 35517.html


Czyli Co? Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość :?: :wink:

Opublikowano

swiderki wrzuc do akwa, ich nie jest w stanie chyba nic zabic, sa niezniszczalne :lol:



No ja nie wiem czy takie niezniszczalne...

... miałem problemy z NO2 i NO3 i zrobiłem rybciom trochę postu....

... same muszelki zostały :-(

Opublikowano

shinuk

schowaj jeszcze ten termometr i bardziej ukryj sprzęt


No jasne że pochowam... Jeszcze oświetlenie i kosmetyka..Na razie wystartowałem...więc to taka wersja BETA :lol:


kunta

... miałem problemy z NO2 i NO3 i zrobiłem rybciom trochę postu....

... same muszelki zostały



Nim rybki będą to jeszcze trochę wody w filtrach upłynie :D No i wpuszczę maluchy...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Ogłoszenia



  • Posty

    • Dziękuję Ci bardzo za wyjaśnienia i  na pewno wezmę pod uwagę Twoje sugestię👍 Zdjęcia wstawię jak już sump będzie gotowy.
    • Dawno, dawno temu, ktoś mówił, że filtracja narurowa nie będzie działać, w efekcie trzeba było sprawdzić i się przekonać. Jeżeli nie spróbujesz, to się nie dowiesz. Na puerwszy rzut oka, Twoje rozmyślania powinny się sprawdzić.
    • Witam. Planuje zbudować filtracje narurową nieco inną jak każdy robi. Na pierwszy rzut oka niczym się nie różni ale patrząc na zastosowane kolanka 45 stopni zamiast 90 to już tak. Oczywiście nie wszędzie jak będzie widać na podglądzie. Mianowicie przy kolankach 45 stopni woda powinna przepływać znacznie płynniej jak przy 90 stopniach. Tak samo jest z powietrzem. Instalacje na  powietrze np w garażu która ma zastosowane kolanka 45 stopni jest bardziej wydajniejsza. Wiąże się to z większą ilością klejenia ale ciekawi mnie czy ma to faktycznie sens. Powiedzcie proszę co o tym myślicie. Czy jest to warte zachodu czy lepiej zastosować klasycznie kolanka 90 stopni ?   Pozdrawiam i czekam na wypowiedzi  
    • Ta uwaga dotyczyła sumpa ze zdjęcia. Tam przegrody są równe z górną krawędzią zbiornika. Jak coś zaburzy normalny przepływ, np. gąbki, czy włóknina zapchają się szlamem, woda się podniesie i przy niższych przegrodach po prostu się przeleje do kolejnej komory, a tam może pójść na pokój.  Ja nie mam możliwości podłączenia sumpa do kanalizy, zatem żadnych z tym doświadczeń, ale myślę, że to fajna rzecz. Ktoś takie rozwiązanie pokazywał na YouTube. Odpływ do kanalizacji na pewno pozwoli Ci się mniej przejmować przestrzenia zapasową w sumpie ponad poziom wody po zatrzymaniu pompy.  Co do wysokości przegród, to musiałbyś obliczyć, ile wody będzie musiał zmieścić Twój sump po zatrzymaniu pompy. Jak pisałem, u mnie to jest 1,5 cm x powierzchnia akwarium + 1/2 pojemności komina, ale jak też już wspominałem, nie jestem specjalistą sumpologiem, to moje pierwsze tak duże akwarium, z taką filtracją. Moje obserwacje nie muszą być uniwersalne, np.: poziom wody nad krawędź komina (u mnie te 1,5 cm) może zależeć od wydajności pompy, a ilość wody zrzuconej z komina od poziomu zainstalowania spływu. Największy kubełek Aquaela - Hypermax 4500 mieści 16 l mediów i ma w/g deklaracji obsługiwać akwaria do 1500 l. W Twoim sumpie przy przegrodach na 25 cm wychodzi mi przestrzeń na media trochę ponad 40 l.  Przyjąłem założenie, że  komora zrzutu ma 10 cm i pompy 20 cm. Można by je trochę scieśnić, ale nie za bardzo, bo gdzieś musisz zmieścić grzałki.  Jak już zbudujesz tego sumpa, to wrzuć proszę zdjęcia. Powodzenia.    
    • W moim innym poście napisałeś żeby obniżyć przegrody o 2 cm więc zastosowałem się do tego i obniżyłem bardziej. Ale dobrze-zastosuję się do Twojej wypowiedzi i skorzystam pewnie z Twojego projektu. A można by było w ostatniej komorze(tam gdzie pompa)wywiercić otwór przez który nadmiar wody spływałby do kanalizacji np? Jak obniżę te przegrody aż tak bardzo jak pisałeś to tam niewiele miejsca mi zostaje na media filtracyjne. Dzięki.
    • Chyba najlepsze rozwiązanie (mam na myśli komin). Co do projektu sumpa - musisz wyjść od objętości wolnej przestrzeni nad lustrem wody. Tam się musi zmieścić to, co spłynie z akwarium i z komina, jak stanie pompa. Dobrze, żeby była jeszcze jakaś rezerwa, pamiętasz o prawach Murfiego? Z akwarium schodzi u mnie około 1,5 cm słupa wody, z komina około połowy jego pojemności. W Twoim projekcie zmieści się jakieś 25 - 30 litrów (zależy, jaki będzie poziom wody w komorze pompy) - chyba trochę mało. Poziom wody w tak zaprojektowanym sumpie determinuje trzecia przegroda. Nad nią jest tylko 9 cm wolnej przestrzeni. Komora na media jest moim zdaniem za duża, podzieliłbym ją na trzy części. Wtedy woda będzie lepiej obmywać ceramikę, czy co tam będzie. Szczeliny między komorami mam na 18 mm, dołem chyba też (grubość płyty wiórowej). W zupełności wystarcza. Musi się w nich zmieścić tyle wody, ile spłynie rurą zrzutową. W Twoim projekcie szczeliny o takiej grubości miałyby ok. 41 cm², co odpowiada rurze o wewnętrznej średnicy 72 mm. Zastrzegam - nie jestem specem od sumpów. W życiu zaprojektowałem jeden i nie obyło się bez błędów (i poprawek), ale chodzi już rok i nie sprawia problemów. Załączam mój poprawiony projekt, zgodny mniej więcej ze stanem faktycznym - może nasunie Ci jakieś pomysły na swój sump.   I pamiętaj jeszcze o zbiorniku na dolewkę. Cokolwiek wymyślisz, na pewno nie będzie za duży.  
    • Więc zdecyduję się raczej na akwarium z kominem. Proszę o poradę co do przegród(ich odległości od górnej krawędzi,odstępie między sobą-3cm)odledłości od dolnej krawędzi-4cm. Z góry dziękuję.
    • Zajrzyj tutaj:  Generalnie żadna chemia (bakterie czyszczące) nie bardzo się sprawdzają. Proponuję wyposażyć się w wycior i raz na jakiś czas przeczyścić rury/węże. Nie przejmuj się gdy coś z rur wpadnie do akwarium - ryby bardzo chętnie to wciągną 🙂 
    • Pozostaje kwestia, co z tak pięknie zapowiadającym się sumpem. Pewnie bez wiercenia w szkle się nie obejdzie. Można to zrobić tak: Tyle, że on ma układ zamknięty więc starczyła jedna rura, Ty byś musiał jeszcze przewidzieć przelew awaryjny, zwany nie wiedzieć czemu rewizją.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.