Jump to content

Saulosi i Maingano


Gumbas

Recommended Posts

Witam


Po dłuższej lekturze forum zdecydowałem się na saulosi i maingano w akwarium 200l (100x40x50). Na razie pływa po 5 szt. młodzieży z każdego gatunku. Ile powinienem dokupić, żeby dało sie z tego zrobić sensowne haremy? Czy jeszcze po 5 szt. (czyli docelowo 10 saulosi i 10 maingano) to nie bedzie za dużo?

Link to comment
Share on other sites

nie ma jakiejs stricte definicji na ilosc osobnikow w haremie. zarowno 2+4 jak i 2+7 bedzie sie dobrze spisywal, oczywiscie zalezy to od samcow danego gatunku :mrgreen:

ile dokupic .. ciezko powiedziec. ja mialem 8 szt mlodziezy saulosi i w tym 6 samcow :lol: wiec idealnie pod gorke :wink:

zaczekaj az sie wybarwia, wtedy zredukujesz nadmiar samcow i dasz samiczki. problem bedziesz mial z melanochromisami gdyz bardzo ciezko rozroznic plec. oczywiscie dla chcacego nic trudnego, ale nie jest to takie proste jak w przypadku saulosi.

w NA Wojtek mial swietny artil. warto przeczytac :wink:

Link to comment
Share on other sites

Dzieki za radę - tak zrobię.

Ale wyczytalem gdzieś (na forum pewnie :) ), ze z samcami to najlepiej, żeby był 1 albo 3. Wiec jak sie uda miec 3 samce saulosi to wtedy samic ile? 5? 7? A jak tylko 1 to 3 samice? I wtedy jak z maingano? Chodzi mi o to, żeby nie przegiąć z liczbą ryb w akwa.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chcesz liczyć na wielosamcowość w tym akwarium to samce saulosi muszą być w jednym wieku i zbliżone siłą na maingano się nie nastawiaj bo nawet gdyby jakimś cudem udało ci się utrzymać równowagę miedzy nimi to spacyfikowały by samca saulosi i miałbyś z niego samca socolofi ;). Dlatego polecam kupić jeszcze z 5 szt saulosi i przy okazji tyle maingano ;) dopiero gdy z tego nie wyjdzie dostateczna ilość samic uzupełniaj obsadę aż do skutku młodszymi rybkami albo dorosłymi samicami

Link to comment
Share on other sites

Harisimi - czyli jeśli dobrze zrozumiałem - Twoim zdaniem powinienem mieć 10 saulosi i 10 maingano. Saulosi ok, rozumiem. W grupie 10 szt łatwiej o 3 samce. Jeśli będę miał więcej niz 3, to nadwyżkę oddam, jeśli nie da rady utrzymać więcej niż 1, oddam 2 pozostałe. Liczbę samic dobiorę do ilości samców - niech coś maja z życia :-). Ale jeśli nie ma szans na więcej niż 1 samca mainagano to po co mam mieć ich 10 sztuk młodzieży?

A tak w ogole tak w ogóle to się zaczynam gubić :-). Slawekosw radzi, żeby poczekać aż da się rozpoznać samce i wtedy dopiero kupować, Ty mówisz, żeby dokupić jeszcze po 5. :-)

Link to comment
Share on other sites

Bo ja to ja a Sławek to Sławek :mrgreen: . Wyobraź sobie taką sytuacje masz 4 na 1, samica jest mocno męczona bo jedna laska na stado podrastających młodych byczków toć to już prawie gwałt zbiorowy ;). Kupujesz samice ale czy tak łatwo je kupić ? Raczej nie, więc kupujesz młode i ... jak długo czekasz aż będą zdolne do tarła ... długo. Inny wynik 1 na 4 na wielosamcowość nie ma szans, tracisz cały urok przepychanek młodych saulosi i szanse na najpiękniejszego samca bo przeca on jeden. Maingano ... dlaczego 10 ;) to tak przez złe doświadczenia w postaci 8 na 2 ;) dopiero po 2 latach posiadania tego pięknego gatunku doczekałem się wymarzonego 1 na 3. Ryby ciężko rozpoznać i dlatego uzupełnianie obsady to bardzo długa droga IMHO lepiej się na to nie narażać i dmuchać na zimne. Nie żałuj kasy tylko kupuj bo chytry 2x płaci :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.