Jump to content

filtry do 200l


misiek80

Recommended Posts

Jest to mój pierwszy wątek, dlatego na wstępie wszystkich Was gorąco witam. Czytam Waszo forum od jakiegoś czasu i przyznam, że jest dla mnie bardzo pomocne. Z akwarystyką rozstałem się jakieś 10 lat temu, ale teraz stwierdziłem, że najwyższy czas na "come back", no i zdecydowałem się na 200 litrowe malawi (125x40x40). Przyznam, że trochę się przez te 10 lat zmieniło, tak że na początek proszę Was o pomoc przy wyborze FILTRÓW: i kubła, i mechanika. Muszą spełniać następujące wymagania:MAKSYMALNIE CICHE (akwa będzie w sypialni zaraz koło łóżka), zapewniać CZYSTOŚĆ I PRZEJŻYSTOŚĆ WODY (chciałbym w miarę możliwości uniknąć pływających po akwa nieczystości i pokarmu), z drugiej jednak strony nie chcę przesadzić z powerem sprzętu żeby NIE MIEĆ TSUNAMI W ZBIORNIKU. Jeśli chodzi o pieniądze, to myslę że przy wyborze fitrów mają raczej drugorzędne znaczenie... dla mnie najważniejsze jest, żeby spełniały to co napisałem powyżej. Z góry dzięki za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

filtry eheima - jako biolog

jako mechanik - statnio dużo się mówi o resunie, ja jednak lubię AT-202 i 203, a ostatnio przekonuję się do weipro.

Jednak nie są one aż tak ciche aby nie były całkowicie niesłyszalne. Jednak nie wiem jaki masz sen - czy mogą one przeszkadzać w spaniu.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za mega szybką odpowiedź. Szczerze mówiąc jako biologa również typowałem EHEIMA! Tyle tylko, że miałem 2 typy: PROFESIONALA 2224 z przepływem 700 l/h i PROFESIONAL 2226 z przepływem 950 l/h. Moje obawy co do pierwszego – czy nie jest trochę za słaby, a co do drugiego wręcz odwrotnie? Widzę, że Mutra poleca 226. A co do mechanika to po pierwsze naprawdę musi być cichutki. Brałem pod uwagę AQUA SZUTA 750 TURBO (ponoć jest bardzo cichy, tyle tylko czy przepływ 750 l/h nie jest za słaby do 200 litrowego baniaczka) i FLUVALA 4 PLUS z przepływem 1000 l/h… ale czy on jest cichy? O tym Ferplaccie Blumodular w ogóle nie słyszałem – przepływ ma spory bo aż 1200 l/h, ale czy jest cichy?

Link to comment
Share on other sites

Kubełek, o którym myślałeś, jest za słaby (2224), musiałbyś brać mocniejszy.

Wew musi być mocny, akwa ma "już" 120cm. Szut, o którym piszesz, jest za słaby. Na to akwa musi być minimum 1200l przepływu. Czy fluval starczy? ciężko... z tego co pamiętam, nawet po tuningu makok mi go odradzał do 120cm.

Link to comment
Share on other sites

W 120cm nie zrobi.

Ten model Eheima będzie ok. Ja osobiście lubię Atmany np, ktoś inny fluvale, jeszcze inny tetry. Każdy napisze co innego. Są tacy, co nawet eheima nie lubią. Ale jest to z pewnością filtr z wyższej półki.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Właśnie, co zrobić z taką wiedzą? @triamond przytaczał badania, w których kilkukrotnie większe stężenia nie powodowały śmierci pielęgnic. Nie wiem, na ile to miarodajne, bo doprawdy można zgłupieć od sprzecznych informacji.  @Tomasz78 współczuję śnięcia rzadkich okazów, ale faktycznie, czy nie należałoby profesjonalnie zbadać wody i o ten wynik skorygować testy JBL, coś jak ze skałami Celsjusza i Fahrenheita? Zgadzam się oczywiście z tym, że obecna instrukcja JBL jest nieprecyzyjna, ale na logikę, moment rozpuszczenia proszku jesteśmy w stanie określić po 10, kilkunastu sekundach. Wg mnie i na moje oczy tyle właśnie zajmuje rozpuszczenie się proszku w testach na NO3. Taki czas, a minuta to już różnica skali, w zasadzie.
  • Tomasz jesśli odczyt jest poprawny to mam ponad 100 i nie zdychają, normalnie tarło, samice z ikrą w pyskach.
  • A ile wyjdzie po 2 minutach wstrząsania? 
  • No jak nie zaniża, przecież musi być podany konkretny czas wstrząsania a nie 10 sekund do zniknięcia szarego proszku. Po 10 sekundach wstrząsania wyjdzie mi 5,10 NO3 - tyle to nie możliwe przy tak dużej obsadzie. Jestem pewny że ryby zdechły przez wysokie NO3. No to jak w starej instrukcji było 1 minuta wstrząsania a w nowej bez czasu wstrząsania sugerując 10 sekund do czasu zniknięcia szarego proszku, przecież wyniki będą biegunowo różne.
  • Tomku, ale nie masz 100% pewności, że ryby zdechły przez NO3. Powiem więcej, poziom NO3 50 czy nawe 60 nie spowoduje smierci ryb, nawet gdy przez długi czas będą narażone na takie warunki. Nie masz żadnego punktu odniesienia w postaci wiarygodnego i profesjonalnie wykonanego testu swojej wody. Nie możesz więc z pewnością twierdzić, że test wykonany według instrukcji zaniża wynik. A może jest odwrotnie? Test wykonany nieprawidłowo da nam zafałszowany wynik w tym przypadku zawyżony. Tak czy inaczej zbyt dużo tu pytań. Nie bronię producenta, ale uważam że najpierw powinno się uzyskać wiarygodny wynik testu wykonanego w profesjonalnym laboratorium, a następnie metodą prób i błędów wykonać test JBL tak aby wyniki były zbliżone do siebie. Tylko wtedy będziesz miał pewność ile czasu należy wstrząsać próbkę, aby uzyskać prawidłowy wynik. 
  • Wstrząsać trzeba intensywnie przez 1 minutę. Po 10 sekundach będziesz miał 5 mg/l a tak naprawdę może być 50! Po 10 sek kolor nie rozwinie się taki jak po minucie wstrząsania. Kolor rozwija się do 10 minut, po tym czasie już się nie rozwija. Przez to zbyt krótkie wstrząsanie zdechły mi cenne okazy bo mi wychodziło że mam 5,10 mg/l NO3 a tak naprawdę było 50,60 mg/l przez wiele tygodni aż ryby zaczęły chorować i zdychać a ja nie wiedziałem jaki jest powód bo przecież parametry wzorowe. Nie radzę sugerować się wpisem żeby wstrząsać 10 sekund do zniknięcia szarego proszku, bo się możecie zdziwić, będziecie się doszukiwać różnych chorób a przyczyna będzie prozaiczna - zbyt wysokie stężenie NO3.
  • Może ilości odczynników, może są bardziej reaktywne. Nie będę usprawiedliwiał JBL, ale moim zdaniem błędem jest wstrząsanie przez minutę testów z nowej serii, równie dobrze można wstrząsać dwie minuty, albo podgrzać fiolkę, w kontekście spotęgowania reakcji, wtedy wyjdzie 250. 😉 Jeżeli proszek rozpuszcza się w kilka sekund i jeżeli o tym mówi instrukcja, to trzeba wg mnie wstrząsać przez nie więcej, niż 10 sekund, góra 15 i zostawić na te 10 minut, jak instrukcja wskazuje, potem dopiero zrobić odczyt. Zauważyłem szereg razy, że intensywność koloru wzrastała wraz z upływającymi minutami.
  • Przeczytaj dokładnie instrukcję, coś tam się zmieniło jeśli chodzi o ilości odczynników. 
  • 2 Testy JBL i 2 różne wyniki. Jeden 5 drugi 40 mieszane ok 10s. Po dłuższym mieszaniu wyniki jeden 30 drugi 120. Chyba jednak wolałem nie wiedzieć.
  • U mnie to samo - mieszałem kilka sekund i wynik 5-10. Dzisiaj zakupiłem nowy, mieszałem minutę i wynik hoho. Jutro wyjmę ze śmietnika ten stary i sprawdzę wynik przy 1min mieszaniu.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.