Jump to content

Jak sprawdzić co to za stateczniki?

Misyo

Recommended Posts

Zastanawiam się nad przerobieniem swojej lampy AquaMedic Aquastar chyba... nie pamiętam teraz a akwarium stoi 200km ode mnie...

Czy możecie mi powiedzieć w jaki sposób sprawdzić, czy mam stateczniki elektroniczne czy standardowe?

Z opisów na stronach wynika, że elektroniczny jest lepszy bo nie ma migania itd.. ale to i tak nic mi nie daje bo nie widze zadnego migania przynajmniej nie wiem o czym mowa...

Gdybym wymieniał ze standardowych na elektro to koszt mimimum 3x240pln... czyli jakaś masakra ;] Za lampe dałem 600pln...

w HQI jest całkowicie inny system zapłonowy niż w świetlówkach, nie ma tego rozróżnienia jak w świetlówkach do T5 czy T8.

W HQI jest standardowy taki sam - oczywiście odpowiedni do mocy

yaro: Ale proszę wejdź na stronę na przykład: http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p=158de225151c&UID=bd9e9f71b499 i zobacz jak to wygląda... Dla przykładu dla 150W:

- Stateczniki indukcyjne - 150W - 49,99pln

- Stateczniki elektroniczne - 150W - najtańszy 239,99PLN

OPIS:

moc: 150W

opis: wymiary: 190 mm x 89 mm x 37 mm. Waga 0,45 kg

Zastosowanie statecznika elektronicznego powoduje:

- zmniejszenie ilości zużywanej energii elektrycznej przez układ o około 10-15%,

- brak efektu migotania (stroboskopowego) w trakcie pracy lampy,

- znacznie mniejsze nagrzewanie się układu w czasie działania lampy,

- wydłużenie czasu pracy lampy nawet o kilkadziesiat %,

- mniejsze gabaryty i waga w stosunku do ukłałdów indukcyjnych opartych na tradycyjnym stateczniku

wow

to poległem, :)

rzeczywiście są i w HQI różnice, i nie tylko techniczne ale i co gorsza cenowe :/

więc ja na pewno mam te tradycyjne bo koszt takiego statecznika elektronicznego to prawie cały koszt mojej lampy :)

Heh no widzisz :) I teraz pytanie co ja mam u siebie... Z jednej strony pewnie najtańsze... ale z drugiej nowa taka lampa jak moja kosztuje 3200pln plus przesyłka.... więc można by oczekiwać... I to mnie nurtuje... Nawet jak rozbiorę układ zasilania to nie będe wiedzieć czy to elektroniczny czy nie chyba, że będzie napisane....

Pewnie sama nie wie...

Miałem nadzieje, że ktoś po prosru miał i taką i taką wersje i powie jak to sprawdzić...

Nie ma co główkować na razie. Za kilka miesiecy sie przeprowadzam i wtedy zabiorę się za serwis lampy...

Na razie nie chce mi się jej ściągać nawet...

Misyo , proste pytanie , przy zapłonie buczy?

Jeśli tak to statecznik magnetyczny.

I raczej na 90% masz tam właśnie taki.

W lampach którą masz , elektroniczny statecznik , to była bodajże opcja , nie patrz na cenę:)

Ja mam Ocean Light 150+ , niby żadne sudo , a kosztuje ponad 1000pln :!: