Skocz do zawartości

Zakładanie Malawi 160l, pytania różne.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich. Od razu zaznaczam, że użyłem opcji szukaj ;), przeczytałem sporo wątków, jednak pytam bo albo czegoś nie znalazłem albo potrzebuje klaryfikacji pewnych rzeczy.


Przymierzam się do założenia mojego pierwszego w życiu akwarium (proszę o wyrozumiałość), i będzie to Malawi w zbiorniku 160 litrów. Wzorował się będe na tym akwarium http://www.um-um.pl/malawi/data/media/3/methakva.jpg , które znalazłem na stronie głównej tego portalu (mam nadzieję że autor akwarium nie ma za złe użycia tego zdjęcia w tym temacie). Mam w związku z tym kilka trapiących mnie pytań:


1) Zakupiłem filtr Tetra Ex 700 i z tego co sobie poczytałem na forum, wychodzi że będzie on robił za filtr biologiczny (4 kg ceramiki tam wsadzę, jakiej to nie wiem jeszcze, muszę dokładniej doczytać co jest polecane w innych wątkach). Prosiłbym o poradę jaki filtr wybrać jesli chodzi o filtracje mechaniczną? Zakup całego osprzętowania od zera, oraz rzeczy potrzebnych do stworzenia tła strukturalnego to spory wydatek, także prosiłbym o coś w dobrym wyważeniu wydajność/cena, niestety filtry wewnętrzne nigdy nie budziły mojego zainteresowania i totalnie się na nich nie znam, chciałbym skorzystać z porady kogoś doświadczonego. Zależy mi zeby taki filtr można było ukryć w tle i żebym w miarę nie musiał go czyścic co 2-3 dni.


2) Generalnie bardzo podobały i się akwaria holenderskie, u kumpla podpatrzyłem fajną lampę ustawianą na zbiorniku, jednak po zastanowieniu doszedłem do wniosku ze chyba do Malawi lepiej sprawdzi się pokrywa z oświetleniem (choć te lampy bardziej mi się podobają). Mam tutaj na myśli to że przykryje górną częsc tła i chyba ułatwi regulację oświetleniem (ograniczenie światła w rożnych częściach akwarium, poprzez zasłanianie świetlówki) , jak wy, użytkownicy tego forum, rozwiązaliście ten problem?


3) Wracając do oświetlenia, generalnie większość pokryw z tego co się orientowałem w internecie (nie miałem okazji oglądać na żywo) posiada możliwość zamontowania 2 świetlówek, jakie świetlówki polecacie, wiedząc, że chciałbym osiągnąć efekt jak na obrazku wyżej? Czy w pokrywie jest opcja wyłączenia np. 1 ze świetlówek pozostawiając drugą włączoną, bez konieczności wykręcania jej?


4) Nie bardzo mogę dojść do czego w tłach strukturalnych służy tzw "komin". Czy znajdują się tam ujscia filtra (rurki, grzałki itp), czy jest to miejsce gdzie pyszczaki się chowają/rozmnażają? Podejrzewam, że chodzi o to pierwsze. Tutaj nasuwa mi się kolejne pytanie. Dajmy na to ze w kominie będzię prefiltr od tetraex 700 oraz wąż który będzie wrzucał wodę z powrotem do akwarium, i tak myślałem sobie że po drugiej stronie akwarium zamontuję filtr wewnętrzny. Trapi mnie myśl czy tetra jest w stanie wytworzyć na tyle silny ruch wody nad dnem aby "popychać" kupy rybek w kierunku filtra wewnętrznego, jak to rozwiązać?


5) Czy przy zastosowaniu rozwiązania takiego jak mowa wyżej, gdzie tetra nie będzie wywoływał ruchu wody na powierzchni, potrzebne jest zastosowanie napowietrzania, osobiście nie podobają mi się bąbelki w akwarium Malawi.


6) Czy grzałka może znajdować się w "kominie" ? Oraz czy dno komina powinno być wysypane piaskiem? Czy może lepiej nie, bo wtedy łatwiej byłoby usuwać kupy z niego?


7) Co zastosować pod piasek na dnie aby ułożył się w charakterystyczną falkę? Zwykle pod piaskiem znajduje się "coś" ciemnego i nie moge się doczytać co to jest co nadaje kształt dna. Osobiście myślałem żeby uformować dno za pomocą pianki której chcę użyć do zrobienia tła strukturalnego.


8) Gdzieś wyczytałem, że tło można malować akwarelami, znaczy się takimi zwykłymi akwarelami które mogę kopić w pierwszym lepszym sklepie? ;)


9) Czy do czasu wpuszczenia rybek, ew parę dni przed, akwarium może funkcjonować tylko z filtrem biologicznym? (wyczytałem ze taki filtr potrzebuje 1 miesiąca na rozruch). Mechaniczny kupiłbym nieco później, z gotówką cienko.



Trochę tych pytań wyszło, będę wdzięczny za wszelkie informacje, nawet napisane jasno jak krowie na granicy, wyłożone łopatologicznie :). Wiadomo staram sie czytać i szukać informacji, ale często są sprzeczne ze sobą, a biorąc pod uwagę mój brak doświadczenia to nie bardzo jestem w stanie odłowić co ma sens a co nie. Nie chciałbym żeby akwarium okazało się niewypałem, bo to pewnie wiązałoby się z moja 1 i ostatnią próbą, a i rodzinka nie jest przekonana do Malawi, że ciemne i nieciekawe, chciałbym żeby wyszło jak najlepiej i żeby zrozumieli co i mnie urzekło w tym typie akwarium. Ufff to koniec :)


Pozdrawiam


Edycja:


Ostatni raz gdy byłem na tym forum, nie istniał jeszcze ten dział forum, dlatego ograniczyłem swoje pytania do technikaliów i założyłem topic w osprzętowaniu, gdyż zauważyłem ze osoby zadające pytania z różnych dziedzin, były proszone o zakładanie odpowiednich wątków w odpowiednich działach. Teraz widzę że topik został przeniesiony...


Skoro tak to mam jeszcze pare pytań ;)


10) Na 160 litrach co proponujecie trzymać? Chciałbym miec z 5-7 mniejszych rybek o wyrazistych barwach rozjasniających akwarium, oraz z 1-2 większe osobniki (pyszczak hełmiasty? - ;lub inny podobny gatunek; który występuje w jeziorze Tanganika, ale z tego co czytałem to część rybek się pokrywa z Malawi).


11) Zgodnie z tym co widać na zdjęciu na samej górze mojego posta, w moim akwarium ozdoby kamieniste zrobione z serpenitu w niedużych ilościach, co za tym idzie rybki nie będa mieć zbyt wielu kryjówek, czy to wpłynie na nie negatywnie?


12) Chciałem użyc do wystroju piasku kwarcowego. Bardzo podoba mi się jego barwa oraz struktura, jednak wyczytałem że zle dobrane oświetlenie będzie stresować ryby, i obawiam się że akwarium może stracić urok, co zatem zrobić, inaczej dobrać oświetlenie czy zrezygnować z piasku kwarcowego?

Opublikowano

ad.1. do tego akwarium możesz zastosować atmana At-202 z tak dużą gąbką jaka Ci się będzie mieścić za tłem. (pompa ok. 40 zł gąbka około 10)

ad.2.Wszystko zależy od Ciebie. Możesz zastosować HQI i szyby nakrywkowe albo świetlówki w pokrywie. Pierwsza opcja redukuje koszty związane z pokrywą. Obie opcje są reprezentowane na forum. Ja problem maskowania górnej części tła rozwiązałem "niemając" takowego :mrgreen:

ad.3. Co do świetlówek to statndardowy początkowy zestaw może się składać z dwóch świetlówek jednej 6500 K i drugiej 10 000 K. Ewentualnie (jeżeli lubisz chłodniejsze światło) jednej 10 000K i drugiej 15 000K.

ad.4. "kominy" a w zasadzie panele/przegrody służą maskowaniu osprzętu.Wylotem z EX700 tsunami nie zrobisz. Ja bym puścił wlot i wylot na przeciwne strony akwarium a na wewnętrzny (jeżeli będzie problem z cyrkulacją) naciągnął wąż 16mm, do węża podpiął trójnik a do trójnika znowu węże 16mm - w ten sposób miałbym dwa wyloty wody z wew. które przy pomocy w/w węża możesz skierować w dowolne miejsce akwarium.

ad.5 wylot tetry może wystarczyć do poruszania taflą wody, jeżeli nie to kombinujesz z wylotem wewnętrznego, a jak to nie pomaga(co jest raczej wątpliwe) to możesz dołożyć cyruklator, napowietrzacz, albo podpiąć wężyk napowietrzający do AT-203

ad.6 grzałka może być w kominie, piasek nie musi

ad.7 fala zazwyczaj robi się sama z piasku :mrgreen:

ad.8 nie, malowanie tła najlepiej przeprowadzić FAUST-em albo rzadki, barwionym CR-em . Nie wiem czy jest jeszcze dostępny bo w CR65 nie siedze.

ad.9. tak

ad.10.


Ostatni raz gdy byłem na tym forum, nie istniał jeszcze ten dział forum, dlatego ograniczyłem swoje pytania do technikaliów i założyłem topic w osprzętowaniu, gdyż zauważyłem ze osoby zadające pytania z różnych dziedzin, były proszone o zakładanie odpowiednich wątków w odpowiednich działach. Czyli powstanie tego działu pozwala mi na zadanie innych pytań które nie dotycząc strony technicznej akwarium?

IMO tak
Opublikowano
Ostatni raz gdy byłem na tym forum, nie istniał jeszcze ten dział forum, dlatego ograniczyłem swoje pytania do technikaliów i założyłem topic w osprzętowaniu, gdyż zauważyłem ze osoby zadające pytania z różnych dziedzin, były proszone o zakładanie odpowiednich wątków w odpowiednich działach. Teraz widzę że topik został przeniesiony...

Tak, dział nie ogranicza tematu pytań.

Opublikowano

1.Jeśli filtry będą zabudowane/w kominie to spokojnie mechanik koło 1000l/h – aquaszut, weipro, fluval 4+, blumodular, pf 1000

2.kupiłem tania pokrywę abs – żałowałem bardzo – poprzerabiałem co się dało i jestem prawie zadowolony

3.Jest ogrom możliwości – na obrazku wyżej jest narva nature i nie polecam bo mi niebieski kiepsko wybarwiała. Idąc dalej zależy jaka pokrywę kupisz, jeśli zwykły abs to pozytywny wpływ na kolory rybek będzie miała tylko przednia świetlówka – tylna ten efekt imho pogorszy tylko – jest po prostu za bardzo z tyłu zamontowana.

Standardowe pokrywy nie mają opcji włączania jednej lub drugiej – trzeba przerabić

4.Komin służy do ukrycia sprzętu, ale i rybki znajdują tam wytchnienie ;). Ta tetra prawdopodobnie nie.

5.Lepiej tak to zamontuj, żeby ruch tafli był

6.Może być schowana, piasek niekoniecznie, ale zawsze coś tam wpadnie albo ryby naniosą

7.Nie formuj dna żadną pianką, daj na dno styro i nasyp piasku – ewentualnie sam piasek możesz trochę uformować, ale pyszczaki i tak to pousypują po swojemu

8.Lepiej nie – pisali chyba o tle zewnętrznym

9.Może

10.Zostań przy malawi, ryby z tanganiki sobie odpuść.

11.Na moim akwa się za bardzo nie wzoruj bo obecnie wygląda tak:

http://picasaweb.google.pl/methkm/Akwa#5262681371681001650

http://picasaweb.google.pl/methkm/Akwa#5262675488670280722

jak widać poprzednie kamienie wyleciały i doszło sporo serpentynitu poukładanego tak żeby tworzył dosłowne groty i szczeliny – imho to lepiej dla ryb i ciekawsze zachowania. Także sporo kamieni i dużo kryjówek a czy jest wystarczająco najlepiej ocenisz obserwując ryby. Przy czym dużo kryjówek nie oznacza wcale pustego akwa.

12.Sam mam piasek z piaskownicy, ale bardzo jasny i nawet w połączeniu z power-glo ryby nie są przesadnie płochliwe. Jednak do nowego akwa pójdzie piach typowo budowlany – fajniejszy kolor ma i daje lepszy klimat.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
    • Witam wszystkich. Minął rok od ostatniego wpisu, więc mała aktualizacja życia w zbiorniku… Delikatnie pozmieniałem układ kamieni i skałek (jedną podwiesiłem). Zmodyfikowałem też oświetlenie a właściwie zrobiłem nowe na bazie modułów led i sterownika led dimmer. Najwięcej zmian dokonało się w zakresie filtracji, w sumie to nie tyle zmian, co czynności. Wysoki poziom wody w modułach utrzymywał się przez około 3 miesiące po czym spadał licząc od górnej krawędzi o ok. 4cm. W każdym module wywierciłem po jednym otworze i zmniejszyłem rozmiar gąbek (tzn. pociąłem je na mniejsze kawałki), co wydłużyło w/w okres do pół roku. Tak więc w moim przypadku filtracja w modułach nie jest całkowicie bezobsługowa😊 Co do klarowności wody, przez dłuższy czas szału nie było. Skleiłem więc z pcv dodatkowy filtr na bazie arkusza gąbki ppi 45 o wym. 30x50 cm i pompy jebao. Miało być na próbę a działa już pół roku i póki co przejrzystość wody dla mnie jest ok. Co do obsady nic się nie zmieniło oprócz tego, że dokupiłem 3 szt. L. C. Yellow, bo kilka niestety wcześniej padło. Ryby urosły, są zdrowe, podchodzą do tarła. Ogólnie jest spokój bez agresji, poza nielicznymi, krótkimi i widowiskowymi starciami pyskami. Poniżej kilka fotek i filmik… VID_20250712_215332.mp4    
    • Witam wszystkich. Zaczynam dopiero swoją przygodę  akwarystyka, to moje powyżej akwarium Juwel Vision 450. Chciałbym kupić do tego ledy żeby ryby się przyzwoicie prezentowały i rośliny też dobrze rosły. Nie mam kompletnie pojęcia na co się zdecydować. Może ktoś doradzić coś
    • No tak masz racje tylko ja się pytałem nie pod kątem czy mnie się podoba tylko żeby ryby się nie płoszyły. Ale sprawa już się rozwiązała i tak od tygodnia jak pale tylko jedną 30 watową tube led to ryby się uspokoiły. Także jest ok.
    • Co kto lubi, dla jednych dobrze doświetlone akwarium jest lepsze od słabo oświetlonego, dla innych odwrotnie. Kolor podłoża, dekoracji, odległość źródła światła od tafli, kolor, kąt padania też będą miały znaczenie.  Ja osobiście lubię jak oświetlenie jest punktowe/nierównomierne. Można wtedy stworzyć strefy mocno oświetlone i bardzo słabo oświetlone, daje to ciekawy efekt. Nie da się na Twoje pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.
    • Do tej pory miałem belke oświetleniową 48 wat led ale po tym jak kot chciał się "kąpać" (dosłownie) w akwarium to musiałem zainwestować w pokrywe firmy Aquastel. Pokrywa jest fajna ma dwa mocowania na tube led 30 wat. Jak miałem 2 x 30 wat to ryby były bardzo płochliwe ,uciekały obijały się. Ale jak od dwóch dni mam tylko 30 wat power glass to troche się uspokoiły.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.