Jump to content

WKŁAD BIOLOGICZNY DO FILTRA JBL MICROMEC

imak73

Recommended Posts

WKŁAD BIOLOGICZNY DO FILTRA JBL MICROMEC.

Co o tym myślicie -słyszałem iż jest to super produkt. Likwiduje nadmiar NO2i NO3 .

Jest to droga rzecz ale sami wiecie i z na swoich pupilkach się nie oszczędza. a może ktoś tego używa i coś powie od siebie.

Bo ja mam strasznie wysokie NO3 i szukam złotego środka.

Złoty środek to cotygodniowe podmiany wodą z NO3=0 oraz utrzymywanie akwarium w czystości.

Stosowanie srodków może być pomocne ale już tanie nie jest więc ciężko nazwać je złotym środkiem ;)

To jest oczywiste, iż cotygodniowe podmiany, lecz jak ma się w kranie NO3 - 50 i mnóstwo głazów w zbiorniku to ten parametr i tak urośnie.

Ta ceramika podobno jest OK - przynajmniej tak twierdzi sprzedawca. A cena to 40złociszy za litrowe opakowanie. Zastanawiam się ile trzeba jej wsadzić do kubełka aby parametry się poprawiły.

ceramika nie rozłoży Ci NO3.

A właśnie że rozłoży :mrgreen:

Nie ważne jest co , tylko w jakich warunkach :mrgreen:

Te ceramiki (wg. charakterystyki producenta) mają te właściwości , że na zewnętrznej części , gdzie jest większy przepływ wody mieszkają bakterie nitryfikacyjne , a w głębszych warstwach , denitryfikacyjne , tam gdzie mogą wytworzyć cię strefy o ograniczonej zawartości tlenu:)

no dobra niech będzie i tak jeżeli mamy być dokadni :wink: Faty są jednak takie że to nie działa w praktyce: miałem takie kulki kiedyś (bodajże tropicala) które miały działać na tej zasadzie. w praktyce działanie takiej ceramiki jest ograniczone tym że aby w środku panowały warunki beztlenowe a na zewnątrz tlenowe przepływ wody musi być niewielki a to wiąże się z ograniczoną dostępnością skł. odżywczych dla bakterii i słabą wydajnością takiego złoża (przynajmniej w jednym z dwóch zadań jakie ma spełniać) u mnie sie nie sprawdziło

I dlatego napisałem:

wg. charakterystyki producenta :D

Choć z tym dostarczaniem pożywki dla bakterii to też dziwna sprawa.

Rozmawiałem kiedyś na innym forum na temat DSB.

Patrząc na pomiar Redox w tym złożu , nie ma praktycznie żadnego przepływu , gdyż potencjały w różnych warstwach są różne , a jednak złoże pracuje i to bardzo dobrze.

Skąd więc bakterie w głębszych warstwach mają pożywkę?

Na zdrowy rozsądek nie mają jej gdyż wg. pomiarów nie jest dostarczana bo i jak?

IHMO na tej zasadzie działają właśnie te ceramiki , lecz by było widać wymierne sfekty denitryfikacji , trzeba by o wiele więcej tego "cudownego" wynalazku :mrgreen: