Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jestem w trakcie tworzenia swojego pierwszego Malawi – baniak 120x40x50 profil i mam parę pytań:


1. Poradźcie mi proszę jak umieścić filtry. Tworzę do akwarium tło z łupka wraz z kominem i chciałem wszystko w nim schować - grzałka, filtr wewnętrzny i wlot(oczywiście na nim prefiltr) wraz z wylotem kubełka. I tutaj pojawiły się wątpliwości. Jeżeli dam w jednym kominie wewnętrzny i wlot do kubła, to wydaje mi się, że przez takie ułożenie będzie mi się za szybko zapychał prefiltr na wlocie do kubła. Druga opcja to umieszczenie w kominie grzałki plus wewnętrzny i sam wylot kubła, a wlot po drugiej stronie akwarium schować za jakąś skałkę. Proszę o porady doświadczonych kolegów jak to ułożyć.


2. Byłem przekonany na zakup jako wewnętrzny Aqua Szut T-Head 750 ale z racji umieszczenia go w kominie pojawiło się pytanie czy da radę?


3. Następne pytanie dotyczy kubełka – wybieram pomiędzy JBL e900 a e1500. Wole mieć jakiś zapas filtracji dlatego bardziej skłonny jestem wybrać e1500. Z drugiej strony e900 ma pobór prądu na poziomie 18 W a e1500 35W więc różnica spora. No i czy e1500 nie będzie za mocny na ten baniak? Którego polecacie?


Co do obsady to planuje coś między 12-15 saulosi


Pozdrawiam i z góry dziękuje za opowiedzi :)

Opublikowano

Hmm, piszę, bo widzę, że zero odzewu jest.

Co do obsady to Ci nie poradzę za bardzo, bo osobiście jestem kontrowersyjny w tym temacie z racji wymieszania w podobnym litrażu wielu gatunków z pozytywnym moim zdaniem skutkiem, ale zostawmy to na razie...

Co do Twoich pomysłów, wygląda prawie rozsądnie, ale czy aby nie wybierasz się z armatą na muchę? Mówisz, że robisz komin, ale w jakim celu? Czy zamierzasz zastosować sumpa? Jeśli będzie sump, to rozumiem rozwiązanie komin plus wylot z niego plus rewizja, potem filtracja w sumpie (nie wiem, może przy okazji hydroponika?), potem pompa podnosząca i powrót. Ale pytanie czy warto się z tym pierniczyć?

Wg mnie im mniej badziewia w środku tym lepiej, choć sam zastosowałem w końcu zamiast kubła odpowiednik w postacu kubła wewnętrznego wypchanego ceramiką.

Kubeł to kubeł, po co Ci do niego komin w takim litrażu? Chyba że zależy Ci bardziej na napowietrzaniu? A może po prostu jako "komin" nazwałeś zwykły "panel" filtracyjny, w którym chcesz schować te rzeczy? W takim razie sorki, ale źle to nazwałeś i mnie to zmyliło.

Grzałkę schowasz w dowolnym rogu, a zastosowanie odpowiedniego ułożenia filtru wewnętrznego zapewni wymieszanie wody i zbieranie kupek w jednym miejscu - łatwiej wybrać. Co do wydajnośni wewnętrznego, to ten e900 niezbyt będzie wydał chyba. Raczej ten e1500 bym wstawił. Sama różnica mocy nie wiele Cię pociągnie w rachunkach, a będzie znacznie czyściej.

Może ta moja wypowiedź tutaj sprowokuje innych do podjęcia tematu i "tradycyjnie" spokam się na dzień dobry z krytyką, ale to chyba normalne na forum...


pozdrawiam

Wojtek

Opublikowano

hehe...pisząc komin miałem jednak na myśli zwykły panel filtracyjny aby pochować cały szprzęt by nie zrzucał się w oczy. Trochę się źle wyraziłem - mój błąd :wink: . Co do sumpa to mam za małe doświadczenie aby się w niego bawić. Co do kubełka to już się zdecydowałem na JBL e1500 - zawsze moze mi się przydać jak kiedyś dojdę do wniosku że akwarium już za małe jest :wink: Z tego co się dowiedziałem z innych źródel to chyba rozsądniej będzie jak po jednej stronie baniaczka będzie wlot do kubełka a po drugiej wewnętrzny(będzie schowany w panelu).

Tylko mam jeszcze jeden dylemat....czy ten Aqua Szut T-Head 750 jeśli go schowam w tym panelu filtracyjnym nie będzie za słaby? Bo wiadomo że będzie osłonięty i jego wydolność opadnie.

Opublikowano
Tylko mam jeszcze jeden dylemat....czy ten Aqua Szut T-Head 750 jeśli go schowam w tym panelu filtracyjnym nie będzie za słaby? Bo wiadomo że będzie osłonięty i jego wydolność opadnie.

Nawet niezabudowany będzie za słaby – spokojnie możesz wziąć coś ponad 1000l/h.

E900 z ceramiką też dałby radę jako biolog.

Co do rozmieszczenia filtrów w akwa 120cm – sprawdzą się obydwa rozwiązania, ale rozmieszczenie filtrów po obydwu stronach da lepsze rezultaty – utrudni ci tylko nieco tworzenie dekoracji :wink:

Opublikowano

Ten Szucik jest dobrym filtrem, ale nie do 120cm akwa. Musisz mieć powyżej 1000l/h. Ja brałbym Fluvala lub pompę AquaMedica. Jeśli chodzi o kubeł, wziąłbym 900, bo wystarczy, a ja też patrzę na pobór prądu. Wypchany ceramiką 900 spokojnie da radę :wink:


Ustawienie filtrów zależy już od ciebie. Ja mam zrobiony jeden komin i w nim wszystko, łącznie z wew i wlotem do kubła + prefiltr. Nic się nie zatyka, wszytko działa jak należy. Przy czym zaznaczam - wew i prefiltr czyszczę co tydzień.

  • 4 miesiące temu...
Opublikowano

Witam

Jeśli mogę się podłączyć pod temat.


Proszę o radę, jak ustawić filtry wew. i zew. żeby uzyskać jak najlepszą cyrkulację wody i żeby ładnie ściągało "syf" z dna.

Akwarium 180L profil 100x40x50

Filtr zew. kubełek JBL E900

Filtr wew. Atman-202


Obecnie mam rozłożona tak:

Filtr zew.

Wylot - z lewej strony przy tafli wody, skierowany nieco na powierzchnię, żeby ładnie rozbijał taflę.

Wlot - z prawej strony ok. 5 cm nad dnem

Filtr wew.

Wspomniany Atman z dużą gąbką

Zamocowałem go na lewej ściance.

Wylot jest poniżej wylotu z filtra zew.


Filtr wew. "obłożyłem" trochę skałkami, żeby zamaskować trochę gąbkę, gdyż wygląda to tragicznie ( niebieska gąbka ) ale nie wiem czy przez to nie będzie za słabo zasysał.


Mam jeszcze pytanie co do wkładów filtracyjnych w E900

Jak pewnie wiecie w środku są 3 koszyczki.

Na samy dole zostawiłem ceramikę tą co była z filtrem

W środkowym dałem polecony w sklepie drobny grysik ( nie wiem ja to opisać inaczej )- kamyczki śr. 2-3 mm

Górnego koszyka nie ruszałem i włożyłem tak jak wyszło z fabryki.


Wszelkie porady mile widzialne.

Opublikowano
Ja mam zrobiony jeden komin i w nim wszystko, łącznie z wew i wlotem do kubła + prefiltr. Nic się nie zatyka, wszytko działa jak należy. Przy czym zaznaczam - wew i prefiltr czyszczę co tydzień.


Ja mam tak samo i jest git, wewnetrzy resun SP-2500L1400L/H18W po przeróbkach i dmuch elagandzko.

Opublikowano

również się podepnę pod temat :). U mnie też wszystko pracuje w jednym panelu(grzałka wlot i wylot z kubła+prebilt, wewnętrzny). Jest dobrze. Cyrkulacja spoko. Co do zbierania to tak ze swoich obserwacji to zawsze jak masz zabudowany wew to będą się odchody walać bo nie wszystko do niego wleci... ale przy podmianach i odmulaniu co tydzień - półtora - nie ma problemu. Takie są moje odczucia.


Co do wew to mam powerhead 802 i jest spoko.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Mało prawdopodobne żeby rura spustowa i rewizja się zapchała przy prawidłowej konstrukcij komina.😀
    • To jest dokładnie ten sposób przez Ciebie opisany, tyle że dodałem celem wzmocnienia wielki płat gazy wykąpany w ,,zalewie z betonu,,  Odlewy są wielkie i będą miały po 2-3 wloty.  Będą pomalowane śnieżką i zabezpieczone żywicą epoksydową. Następne konstrukcje będą wykonane z siatki rabatowej - też opisany sposób na tym forum   Tyle że będą to już typowe głazy. No i ostatnie odlewy będą ze styropianu na tło, przyklejone do szkła za pomocą silikonu.
    • Elegancko, to bedą skorupy żeby ryby mogły wpływać do środka? Robiłem takie tylko prostszą metoda   
    • Produkcja modułów ceresit cr 65 plus duża gaza - to wszystko smarowane na folię zgodnie z techniką już podawaną na tym forum:
    • Witajcie.  jak rozwiązać taki przypadek.  gdy zatkają się rurą spustowa i rewizja spadająca woda do sumpa nie poleci. Mam w ostatniej komorze sumpa pompę i dolewkę z kranu na elektrozaworze. W takim przypadku woda z ostatniej komory cała poleci do Akwa i przeleje zbiornik a dodatkowo czujnik z dolewki będzie cały czas dolewać wodę do komory a pompa dalej będzie przelewać Akwa.  macie jakiś pomysł jak taki przypadek rozwiązać ?
    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.