Jump to content

Prawidłowe zachowanie ryb


pysi

Recommended Posts

Witam wszystkich:) Mam pytanie odnośnie zachowania pyśków ( 6 saulosi + 4 yellow). Do nie dawna pływały z obsadą z mojego poprzedniego wystroju ( 20 neonów innessa, które musiałem oddać, a że trwało to prawie 2 miesiące to miałem mieszaną obsadę), trochę to nie ciekawie wyglądało ale nie chciałem rybek spuszczać w kiblu czy coś. Wtedy pyśki szalały po całym akwa a zwłaszcza za jedzeniem. Teraz kiedy zostały w akwarium same często w akwarium nie pływa nic, pyśki siedzą w grotkach i czasem wypłyną a jak przychodzi czas karmienia to nie rzucają się na żarło tak jak kiedyś :( tzn przyjmują pokarm ale czekają aż spadnie na dno a nie tak jak przedtem zaraz z pod powierzchni tafli. Poza tym mają się dobrze, dalej rosną, samce saulosi ładnie się wybarwiają tylko jakoś nie ma tego ruchu co przedtem... Coś się dzieje czy po prostu nie ma już rywalizacji pomiędzy rybami i pyski się uspokoiły?

Link to comment
Share on other sites

nie piszesz w jakim wieku są ryby, podejrzewam ze bardzo młode, bo gdyby były starsze to z neonów zostały by szkieleciki (a może i nie). Pewnie jak wyłowiłeś neony zrobiłeś strasznego stresa pozostałym więc nie dziw sie ze narazie nie są w siódmym niebie, jednak powinno się wszystko uspokoić.

Nie wiem czy przy okazji pozbycia się neonów nie wylałeś woddy i nie wlałeś nowej.

Jakie parametry ma twoja woda?

Link to comment
Share on other sites

Ja ryby mam troszkę ponad 2 miesiące. W tym czasie saulosi są gdzieś 100% większe niż na początku, yellowy też rosną tylko wolniej. Podczas łowienia neonów faktycznie trochę zamieszania było, może masz rację, poczekam co będzie za kilka dni może znów zaczną buszować po całym akwarium :)


dzięki za odpowiedź i pozdrawiam

pysi

Link to comment
Share on other sites

no3 15

no2 0

ph 8,1

kh 13

gh18


NO2 i No3 zmieniają się, wodę staram się podmieniać 2 razy w tygodniu w połowie tygodnia gdzieś koło 10/15 litrów i na koniec tygodnia większa podmiana i odmulanie dna.


Filtracja to aquael fzn2 zasypany ceramiką, ale na dniach kupuje kubełek.

Link to comment
Share on other sites

Ten stary filtr długo musi chodzić? tydzień, dwa czy jeszcze dłużej.


musi chodzic do tad, az nowy dojrzeje w wezmie nitryfikacje na swoje lopatki :D nawet i czasami miesiac czasu. kup nitrivec i dodawaj wg instrukcji to ceramika szybciutko dojrzeje w kuble.

powodzenia :D

Link to comment
Share on other sites

no to nie ma bardziej stresogennego patologa jak właśnie wahania parametrów.

Gdy zbiornik się ustabilizuje to zobaczysz że rybki szybko się zaczną zachowywać naturalnie.

Link to comment
Share on other sites

Dziś włączyłem sobie nocne oświetlenie i rybki śmigają po całym akwarium... i to dość żwawo, w dzień już tak fajnie nie jest i większość czasu spędzają w kamorkach, chociaż tez zdarza im się popływać tu i tam. Czy taie zachowanie może być spowodowane oświetleniem? Mam 2xauqa-glo, nocne to 12xled.


pozdr

pysi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tomasz jesśli odczyt jest poprawny to mam ponad 100 i nie zdychają, normalnie tarło, samice z ikrą w pyskach.
  • A ile wyjdzie po 2 minutach wstrząsania? 
  • No jak nie zaniża, przecież musi być podany konkretny czas wstrząsania a nie 10 sekund do zniknięcia szarego proszku. Po 10 sekundach wstrząsania wyjdzie mi 5,10 NO3 - tyle to nie możliwe przy tak dużej obsadzie. Jestem pewny że ryby zdechły przez wysokie NO3. No to jak w starej instrukcji było 1 minuta wstrząsania a w nowej bez czasu wstrząsania sugerując 10 sekund do czasu zniknięcia szarego proszku, przecież wyniki będą biegunowo różne.
  • Tomku, ale nie masz 100% pewności, że ryby zdechły przez NO3. Powiem więcej, poziom NO3 50 czy nawe 60 nie spowoduje smierci ryb, nawet gdy przez długi czas będą narażone na takie warunki. Nie masz żadnego punktu odniesienia w postaci wiarygodnego i profesjonalnie wykonanego testu swojej wody. Nie możesz więc z pewnością twierdzić, że test wykonany według instrukcji zaniża wynik. A może jest odwrotnie? Test wykonany nieprawidłowo da nam zafałszowany wynik w tym przypadku zawyżony. Tak czy inaczej zbyt dużo tu pytań. Nie bronię producenta, ale uważam że najpierw powinno się uzyskać wiarygodny wynik testu wykonanego w profesjonalnym laboratorium, a następnie metodą prób i błędów wykonać test JBL tak aby wyniki były zbliżone do siebie. Tylko wtedy będziesz miał pewność ile czasu należy wstrząsać próbkę, aby uzyskać prawidłowy wynik. 
  • Wstrząsać trzeba intensywnie przez 1 minutę. Po 10 sekundach będziesz miał 5 mg/l a tak naprawdę może być 50! Po 10 sek kolor nie rozwinie się taki jak po minucie wstrząsania. Kolor rozwija się do 10 minut, po tym czasie już się nie rozwija. Przez to zbyt krótkie wstrząsanie zdechły mi cenne okazy bo mi wychodziło że mam 5,10 mg/l NO3 a tak naprawdę było 50,60 mg/l przez wiele tygodni aż ryby zaczęły chorować i zdychać a ja nie wiedziałem jaki jest powód bo przecież parametry wzorowe. Nie radzę sugerować się wpisem żeby wstrząsać 10 sekund do zniknięcia szarego proszku, bo się możecie zdziwić, będziecie się doszukiwać różnych chorób a przyczyna będzie prozaiczna - zbyt wysokie stężenie NO3.
  • Może ilości odczynników, może są bardziej reaktywne. Nie będę usprawiedliwiał JBL, ale moim zdaniem błędem jest wstrząsanie przez minutę testów z nowej serii, równie dobrze można wstrząsać dwie minuty, albo podgrzać fiolkę, w kontekście spotęgowania reakcji, wtedy wyjdzie 250. 😉 Jeżeli proszek rozpuszcza się w kilka sekund i jeżeli o tym mówi instrukcja, to trzeba wg mnie wstrząsać przez nie więcej, niż 10 sekund, góra 15 i zostawić na te 10 minut, jak instrukcja wskazuje, potem dopiero zrobić odczyt. Zauważyłem szereg razy, że intensywność koloru wzrastała wraz z upływającymi minutami.
  • Przeczytaj dokładnie instrukcję, coś tam się zmieniło jeśli chodzi o ilości odczynników. 
  • 2 Testy JBL i 2 różne wyniki. Jeden 5 drugi 40 mieszane ok 10s. Po dłuższym mieszaniu wyniki jeden 30 drugi 120. Chyba jednak wolałem nie wiedzieć.
  • U mnie to samo - mieszałem kilka sekund i wynik 5-10. Dzisiaj zakupiłem nowy, mieszałem minutę i wynik hoho. Jutro wyjmę ze śmietnika ten stary i sprawdzę wynik przy 1min mieszaniu.
  • Dlatego napisałem, że to taki mały eksperyment 😉  Jak nie, zauważę żadnej różnicy, to wrócę do wody po zmiękczaczu. Twardością nawet lepiej pasuje, bo mam ustawione na 5dh.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.