Jump to content

Recommended Posts

Posted

Jest to przepiękny silny i duży pyszczak. Ryba wszystkożerna i terytorialna ( zebra to zebra ;) ), jeśli zamierzasz trzymać ją w zbiorniku mniejszym niż 375 l i krótszym niż 150 cm to raczej daj sobie od razu spokój. Jako towarzystwo dobieraj ryby potrafiące sie obronić choć ten słonik może zostać dominantem to lepiej żeby nie był killerem. Kawanga to lokalizacja tej populacji bardziej na południe niż wykazywane przez Edka jej występowanie. Charakterystyka na pewno jednak nie odstaje od zebr gold. Widziałem ta rybę i jest przecudna.

Posted

Red red i zebra jest obarczone pewnym ryzykiem bo esterka to w sumie bliska rodzinka ale jak będziesz miał zwykłe haremy to do bastardyzacji nie powinno dochodzić. Maingano jak najbardziej pasuje i dietetycznie i charakterologicznie. Panem i władcą będzie zebra ale smukły skalniak jakim jest maingano na pewno nie da sie skrzywdzić. Pewne konflikty moga wystąpić na linii red red a zebra i ta druga z czasem może zostać spacyfikowana. Duże podobieństwo ryb może to spotęgować. Tak więc red-red pasuje raczej słabo.

Posted

rozumiem, czyli niestety nie w tym baniaku :( Bo to baniak specjalnie dla samca reda ma być :wink: żeby mu się dobrze "napinało" przed laskami :mrgreen:

Posted

to polecam M.Hajomaylandii do redzika u mnie świetnie sobie razem dają radę podzielili się akwarium i nie wchodzą sobie w drogę.

Posted

Ja gdybym był tobą to wpuściłbym tam albo coś z elongatusów ( np usisya lub chailosi ) bo to podobne kolorystyczne tylko smuklejsze od goldów albo coś w pionowe paski ... przykładowo l. sp mbamba lub elongatusy chewere czy mphanga.

Posted

będą pływały wspomniane redy i maingano F1 - tyle wiem na pewno. trzeci gatunek w sumie może być ale nie musi. na razie dosyć wysoko stoi rdzawy F1 (przyjechałby razem z maingano) mimo że sporo jest głosów że do reda jest za mały. Nie chciałbym ryby w której dla jednego ładnego samca musiałbym trzymać 4 samice o wyglądzie płoci :wink:

Hary: no właśnie coś w pionowe paski byłoby ok, zaraz zerkne na to co mi polecacie.


edit: zerknąłem i faktycznie chailiosi sliczniusi :wink: tylko w Toruniu go nie mają więc musiałbym szukać gdzie indziej


edit2: im bliżej zalania tym gorzej :(, sam już nie wiem na co się zdecydować. Najchętniej wziąłbym wszystko z Torunia F1 , żeby przyjechało jedną paczką.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Obsada mało urozmaicona kolorystycznie, tak moja subiektywna opinia
    • Maluszki Red Rubina: Samiczka Samiec   I inne       Pierwsze fotki, samiczki i samca, to ryby, które dałem do roślinnego jak miały tydzień. teraz mają 3cm. Pozostałe fotki to młode, które trzymałem w kotniku ok 2 miesiące i teraz dałem dopiero do roślinnego i te mają ok 2cm, mimo że były bardzo regularnie i obficie karmione. To pokazuje, jak ważne jest dla ryb środowisko, w którym żyją, szczególnie we wczesnym etapie. W roślinnym oprócz regularnych posiłków miały dodatkowo florę i mogły podskubywać glony przez cały dzień. Miały też zapewnioną lepszą jakość wody, ze względu na filtrujące ją rośliny. Jest to dobra lekcja na przyszłość.
    • Takie haremy żeby stworzyć to musisz kupić 12/15 sztuk danego gatunku na start. Ja zamiast yellow dałbym maingano i będzie "pico bello".
    • Tak, już mam formatki docięte, stelaż i pokrywę robię sam bo ceny gotowców trochę dobiją, a tak profile z złomu spawarka i wio 😉
    • Czy według was niżej wymieniona obsada będzie ok dla początkującego Metriaclima estherae red red 2+5 Labeotropheus trewavasae thumbi west mc/ob 2+5 Labidochromis caeruleus yellow 2+5 Jeszcze można z 7 sztuk dorzucić ale sam nie wiem jakie, dostałem również informację że w takim zbiorniku jak mój to 60-80 sztuk 😳 ale to chyba przesada  Dzięki za porady 
    • "Jakie wymiary gąbki i ppi ? Ile i jakich mediów filtracyjnych ? U mnie przy takiej ilości mediów powinien być efekt samoczyszczenia... chyba że zarośnie pierwsza gąbka. Trzeba poczekać i zobaczyć  10 mc byłoby ok " Gąbka 50x50x5 30ppi. Tyle że potem woda leci do FX6 i Ultramax 2000 a tam też gąbki i chyba z 5 różnych ceramik. Zastanawiam się nad kaseciakiem - wg aquariumscience.org wychodzi mi najlepsza filtracja to taka bez mechanicznej gdzie jedno złoże ogarnia wszystko, im więcej "syfu" tym lepiej. Ile gąbki musiałby mieć kaseciak? Jak wygląda ten szklny filtr u Ciebie - od razu zrobiony razem z akwa? Jest doklejony czy wisi zaczepiony? W latach 90 miałem coś takiego - możesz pokazać foto?
    • Wiem że będę żałował bo już drugi raz żałuję 😁. Przejrzałem ceny na na rynku, akwarium o dnie 125x55 cm jest nie standardowe i kosztuje dwa razy drożej niż 120x40. I to w moim przypadku ma znaczący wpływ na wybór. Między kwotami prawie 1400zł a niewiele ponad 500zł (+ oczywiście dostawa w obu przypadkach) ma dla mnie znaczenie. Pozostaję przy mniejszym akwarium. Plan mam taki wzmocnić szafkę tak pisaliśmy wyżej: plecy z płyty meblowej 18mm i solidne nogi pod pionowe płyty dzielące szafkę na trzy części. Do przemyślenia mam jeszcze podpory bliżej przodu blatu, o których pisałem. Ewentualnie takie przygotowanie szafki żeby zawsze można było je dołożyć.
    • Wreszcie się stało🙃 od pomysłu do realizacji minął okrągły rok...  Stoi zalane, aranżacja już na gotowo. 70 litrów kształtek K1 po prawie 3 miesiącach moczenia w sumpie kolegi wróciło na swoje miejsce. Będę monitorował parametry ale myślę, że będzie raczej szybki start i zarybianie w przyszłym tyg. Jak tylko się nic nie wysypie po drodze.  Jak na pierwsze akwa z tym biotopem myślę, że wyszło nawet w miarę😉 oto efekt:
    • W Malawi z powodu braku lub śladowej ilości roślin nie spotkałem się z problemem z DOC. Problemy są z NO3 właśnie z powodu braku roślin. Dlatego jest sens używania żywic.  U mnie od wielu lat Purolite A520E. Pierwszą wymieniłem po chyba 8 latach. W sumie niepotrzebnie bo dalej działała.
    • Ja np podmieniam około 45% wody i staram się robić to regularnie. Woda jest ok. Ale problemy mogą się pojawić jak stwierdzisz że będziesz podmieniać np 10% wody albo robić tylko dolewki, albo to wszystko np co 2-3 miesiące. Wtedy może być kłopot. Każde akwarium jest inne i w niektórych będzie wszystko szło łatwo a w niektórych prawie identycznych trzeba bardziej dokładnie wszystkiego pilnować.  Pomyśl o "ustrojstwie" do podmiany wody, najlepiej z podwójnym filtrem węglowym i będzie dobrze. Małe ryby mało smrodza i wszystko długo działa wręcz idealnie, a dopiero jak podrosną i jest ich dużo to robi się malutki rybny chlew Używałem różnych żywic a teraz już mi się nie chce żadnych używać i najlepsze co można zrobić to podmiana wody.  Oczywiście to moje zdanie:) 
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.