Jump to content

NO2=4.....!!??


pawel0616

Recommended Posts

Witam! Mam problem z woda.... :( Wiem co jest powodem tego stanu rzeczy duza obsada 12 pyszczakow wielkosci4-8cm i maly kubelek ehim 2211, wewnetrzyn filtr do aqua szut 750 z gabka. Na domiar zlego wpuscilem bardzo szybko ryby do akwarium po 9 dniach od zalania :!: trafila sie okazja+moja glupota....i tragedia gotowa, ale do rzeczy

Akwarium 240 litro standardowe wymiary, tem obnizylem do 24 C, parametry wczora NO2 przed podmiankom 4! po 2....dzis przed 3 po nieznacznie ponizej 2....pH 7,9 NO3 35. Podmieniam codzienie 25-30 litrow, intesywnie napowietrzam+ pompa w srodku tez ladnei ogarnia napowietrzanie. W czwartek bede mial ehima2215 i neiwiem czy zostawic oba czy ten mneijszy odlaczyc...ponadto prosze poradzcie mi cos jeszcze jezeli moge cos zrobic.....Ryby sa ospalem sploszone, ale jak karmie je (2 dni glodowki dzien karmienia) to odzyskuja moce...ganiaja sie plywajapo calym akwarium, porostu pieknie! :)

Link to comment
Share on other sites

no i wlasnie....akwa zaczelo dojrzewac stad te skoki no2 do az tak wysokich wartosci =4.

teraz nic nie mozesz zrobic..podmieniaj po troszku wode codziennie jak masz ryby, albo jak mozesz to je odlow do innego juz ustabilizowanego baniaka i czekaj az sie 240 ustabilizuje...

co do nowego filtra...przeloz cala ceramike do nowego bo i tak nie masz nitryfikacji rozwinietej wiec i tak nie masz co zepsuc, bo jest najgorzej jak moze byc...lej nitrivec,albo dawaj bactozym...

karm ryby jak najmniej zeby nie przetwarzaly pokarmu...tylko dlaczego ryba ma cierpiec przez glupote "pseudo"hodowcy :evil:

Link to comment
Share on other sites

Ja bym z kubełkami zrobił inaczej: na początku połowę ceramiki z działającego małego kubła przełożył do nowego, i uzupełnił ceramiką nową - myślę, że daje to szanse szybszego ogarnięcia sytuacji, gdyż bakterie będą mogły rozwijać się na większej powierzchni i większa będzie powierzchnia chłonięcia NO2 z wody.


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Ja bym z kubełkami zrobił inaczej: na początku połowę ceramiki z działającego małego kubła przełożył do nowego, i uzupełnił ceramiką nowąromku nie wiem czy przy pojemnosci tego "kubla" 1,1l. to cos da.. lepiej zalozyc od nowa jak przykazano,lac nitrivec...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tomasz jesśli odczyt jest poprawny to mam ponad 100 i nie zdychają, normalnie tarło, samice z ikrą w pyskach.
  • A ile wyjdzie po 2 minutach wstrząsania? 
  • No jak nie zaniża, przecież musi być podany konkretny czas wstrząsania a nie 10 sekund do zniknięcia szarego proszku. Po 10 sekundach wstrząsania wyjdzie mi 5,10 NO3 - tyle to nie możliwe przy tak dużej obsadzie. Jestem pewny że ryby zdechły przez wysokie NO3. No to jak w starej instrukcji było 1 minuta wstrząsania a w nowej bez czasu wstrząsania sugerując 10 sekund do czasu zniknięcia szarego proszku, przecież wyniki będą biegunowo różne.
  • Tomku, ale nie masz 100% pewności, że ryby zdechły przez NO3. Powiem więcej, poziom NO3 50 czy nawe 60 nie spowoduje smierci ryb, nawet gdy przez długi czas będą narażone na takie warunki. Nie masz żadnego punktu odniesienia w postaci wiarygodnego i profesjonalnie wykonanego testu swojej wody. Nie możesz więc z pewnością twierdzić, że test wykonany według instrukcji zaniża wynik. A może jest odwrotnie? Test wykonany nieprawidłowo da nam zafałszowany wynik w tym przypadku zawyżony. Tak czy inaczej zbyt dużo tu pytań. Nie bronię producenta, ale uważam że najpierw powinno się uzyskać wiarygodny wynik testu wykonanego w profesjonalnym laboratorium, a następnie metodą prób i błędów wykonać test JBL tak aby wyniki były zbliżone do siebie. Tylko wtedy będziesz miał pewność ile czasu należy wstrząsać próbkę, aby uzyskać prawidłowy wynik. 
  • Wstrząsać trzeba intensywnie przez 1 minutę. Po 10 sekundach będziesz miał 5 mg/l a tak naprawdę może być 50! Po 10 sek kolor nie rozwinie się taki jak po minucie wstrząsania. Kolor rozwija się do 10 minut, po tym czasie już się nie rozwija. Przez to zbyt krótkie wstrząsanie zdechły mi cenne okazy bo mi wychodziło że mam 5,10 mg/l NO3 a tak naprawdę było 50,60 mg/l przez wiele tygodni aż ryby zaczęły chorować i zdychać a ja nie wiedziałem jaki jest powód bo przecież parametry wzorowe. Nie radzę sugerować się wpisem żeby wstrząsać 10 sekund do zniknięcia szarego proszku, bo się możecie zdziwić, będziecie się doszukiwać różnych chorób a przyczyna będzie prozaiczna - zbyt wysokie stężenie NO3.
  • Może ilości odczynników, może są bardziej reaktywne. Nie będę usprawiedliwiał JBL, ale moim zdaniem błędem jest wstrząsanie przez minutę testów z nowej serii, równie dobrze można wstrząsać dwie minuty, albo podgrzać fiolkę, w kontekście spotęgowania reakcji, wtedy wyjdzie 250. 😉 Jeżeli proszek rozpuszcza się w kilka sekund i jeżeli o tym mówi instrukcja, to trzeba wg mnie wstrząsać przez nie więcej, niż 10 sekund, góra 15 i zostawić na te 10 minut, jak instrukcja wskazuje, potem dopiero zrobić odczyt. Zauważyłem szereg razy, że intensywność koloru wzrastała wraz z upływającymi minutami.
  • Przeczytaj dokładnie instrukcję, coś tam się zmieniło jeśli chodzi o ilości odczynników. 
  • 2 Testy JBL i 2 różne wyniki. Jeden 5 drugi 40 mieszane ok 10s. Po dłuższym mieszaniu wyniki jeden 30 drugi 120. Chyba jednak wolałem nie wiedzieć.
  • U mnie to samo - mieszałem kilka sekund i wynik 5-10. Dzisiaj zakupiłem nowy, mieszałem minutę i wynik hoho. Jutro wyjmę ze śmietnika ten stary i sprawdzę wynik przy 1min mieszaniu.
  • Dlatego napisałem, że to taki mały eksperyment 😉  Jak nie, zauważę żadnej różnicy, to wrócę do wody po zmiękczaczu. Twardością nawet lepiej pasuje, bo mam ustawione na 5dh.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.