Jump to content

Jedzenie a zajmowanie rewiru...


Marcin0603

Recommended Posts

Witam, czy u Was dominat w akwa, też obiera sobie rewir tam gdzie się sypie pokarm? Przed i po zmianie wystroju mój demason obrał sobie rewir dokładnie w tym samym miejscu, a zupełnie inaczej wyglądały, wydaje mi się że to właśnie przez to że sypie tam pokarm. Teraz red red chce przejąć ten rewir, i walczy o niego z demasonem. A żadne inne miejsce w akwa nie jest zajmowane przez żadnego z samców. Jak to jest u Was z zajmowaniem rewirów, i jakie są to najczęściej miejsca?

Link to comment
Share on other sites

To normalne , że dominujący samiec obiera rewir tam gdzie jest najwięcej jedzenia.

W naturze jest tak samo , dominant na danym terenie obiera rewir tam gdzie jest najlepsza łąka glonów i pilnuje go , oraz broni, bo od tego zależy jego pokarm.

Zwabia także tam samice pokazując im :

"patrzcie jaką mam zasobną spiżarnię , potrafię ją obronić , więc jestem dobrym materiałem na ojca"

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Taaa rozwinął tak, że zamknął dyskusje jasno dając do zrozumienia który samiec na forum najlepiej pożywienie gromadzi,;)


Wracając do tematu, w moim akwarium też tak jest, że teren dominanta jest w strefie zrzutu pokarmu. Początkowo zajmowała ją dominująca afra, a od jakiegoś czasu większy z samców m.parallelus. Dokładnie od czasu jak "przejął władzę". Niestety rónocześnie nie zrezygnował ze swojego starego kamienia i teraz panuje na dość znacznym obszarze.

Link to comment
Share on other sites

Panowie, jak wy te rybki karmicie, że możecie coś takiego zaobserwować przy karmieniu? Macie po kilka sztuk w akwariach, że da się takim samcom powybierać rewir?

Ja jak wsypię nieco pokarmu, to woda się gotuje. Odkurzacze tak ładują ostro jeden przez drugiego, że na 100% nie jestem wstanie ocenić który kogo zdominował, bo za wolno mi oczy się ruszają...

Być może jest to wina tego, że jakiś czas temu zróżniocowałem obsady (czytaj dołożyłem inne gatunki) i od tego czasu dominacja występuje wszędzie, oprócz jedzenia, przy którym woda się gotuje. Nie to żebym je głodził (po4 razy dziennie różne pokarmy, w tym mrożonki itp., sylwetki smukłe), ale takie jest zachowanie.

Po karmieniu są poszukiwania przy dnie, a potem przegonki itp, a na końcu spokój, każdy ma swoje miejsce, oprócz 1 rdzawego non stop przeganianego przez trofeusa, drugi większy rdzawy jest przy górnej części akwarium i nic sobie nie robi z tego. Ogólnie nie ma powodów do paniki.

Chyba że źle coś jest ?

Link to comment
Share on other sites

Widzisz Mufti , sam sobie odpowiedziałeś:)

Z Twojej stopki wynika , że w baniaczku 240l masz 13 ryb.

U mnie w baniaku 800l pływało 15 ryb , więc sam widzisz , że mogły zająć terytorium:)

Po ustabilizowaniu obsady miałem 4 samce , na dnie o wym 205x70cm, z czego tylko 3cm odchodziły na tło(możesz obejrzeć mój baniak w galerii).

Tak więc można oglądać takie zachowanie , pod warunkiem , że zachowasz umiar w obsadzie:)

Link to comment
Share on other sites

Mufti, nie będę roztrząsał tego co inni napisałi a Ty nie zrozumiałeś, ale pierwszą rzeczą to jest to że powinieneś najpierw popatrzeć w swoje akwarium i ten malutki bajzelek w obsadzie - sam piszesz że w czasie karmienia masz jeden wiellki młyn - jak więc różnicujesz dietę mięsożercy i typowego roslinożercy? czyżby wszystkie jadły to samo?

Co do wątku - to w prawidłowo urządzonym akwarium można zaobserwować hierarchię wśród ryb, jak się już zaobserwuje hierarchię to i się zaobserwuje gdzie swoje miejsca mają poszczególne samce i wtedy zauważysz że najsilniejsza ryba ma swój rewir właśnie w tym miejscu w którym sypie się pokarm.

Link to comment
Share on other sites

Odpowiadajac dalej co do Mufti Twojej obsady pozegnaj się z rdzawymi i demonkami - bo to ani haremy ani nie wiadomo co no i myślę że 4 + 1 to nie 4 samce i 1 samica tylko wpisałes na odwrót zamiast 1+4, sam się przekonasz ze mozesz mieć równie ciekawe akwarium i obserwować ciekawe zwyczaje ryb jednocześnie im nie szkodząc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Właśnie, co zrobić z taką wiedzą? @triamond przytaczał badania, w których kilkukrotnie większe stężenia nie powodowały śmierci pielęgnic. Nie wiem, na ile to miarodajne, bo doprawdy można zgłupieć od sprzecznych informacji.  @Tomasz78 współczuję śnięcia rzadkich okazów, ale faktycznie, czy nie należałoby profesjonalnie zbadać wody i o ten wynik skorygować testy JBL, coś jak ze skałami Celsjusza i Fahrenheita? Zgadzam się oczywiście z tym, że obecna instrukcja JBL jest nieprecyzyjna, ale na logikę, moment rozpuszczenia proszku jesteśmy w stanie określić po 10, kilkunastu sekundach. Wg mnie i na moje oczy tyle właśnie zajmuje rozpuszczenie się proszku w testach na NO3. Taki czas, a minuta to już różnica skali, w zasadzie.
  • Tomasz jesśli odczyt jest poprawny to mam ponad 100 i nie zdychają, normalnie tarło, samice z ikrą w pyskach.
  • A ile wyjdzie po 2 minutach wstrząsania? 
  • No jak nie zaniża, przecież musi być podany konkretny czas wstrząsania a nie 10 sekund do zniknięcia szarego proszku. Po 10 sekundach wstrząsania wyjdzie mi 5,10 NO3 - tyle to nie możliwe przy tak dużej obsadzie. Jestem pewny że ryby zdechły przez wysokie NO3. No to jak w starej instrukcji było 1 minuta wstrząsania a w nowej bez czasu wstrząsania sugerując 10 sekund do czasu zniknięcia szarego proszku, przecież wyniki będą biegunowo różne.
  • Tomku, ale nie masz 100% pewności, że ryby zdechły przez NO3. Powiem więcej, poziom NO3 50 czy nawe 60 nie spowoduje smierci ryb, nawet gdy przez długi czas będą narażone na takie warunki. Nie masz żadnego punktu odniesienia w postaci wiarygodnego i profesjonalnie wykonanego testu swojej wody. Nie możesz więc z pewnością twierdzić, że test wykonany według instrukcji zaniża wynik. A może jest odwrotnie? Test wykonany nieprawidłowo da nam zafałszowany wynik w tym przypadku zawyżony. Tak czy inaczej zbyt dużo tu pytań. Nie bronię producenta, ale uważam że najpierw powinno się uzyskać wiarygodny wynik testu wykonanego w profesjonalnym laboratorium, a następnie metodą prób i błędów wykonać test JBL tak aby wyniki były zbliżone do siebie. Tylko wtedy będziesz miał pewność ile czasu należy wstrząsać próbkę, aby uzyskać prawidłowy wynik. 
  • Wstrząsać trzeba intensywnie przez 1 minutę. Po 10 sekundach będziesz miał 5 mg/l a tak naprawdę może być 50! Po 10 sek kolor nie rozwinie się taki jak po minucie wstrząsania. Kolor rozwija się do 10 minut, po tym czasie już się nie rozwija. Przez to zbyt krótkie wstrząsanie zdechły mi cenne okazy bo mi wychodziło że mam 5,10 mg/l NO3 a tak naprawdę było 50,60 mg/l przez wiele tygodni aż ryby zaczęły chorować i zdychać a ja nie wiedziałem jaki jest powód bo przecież parametry wzorowe. Nie radzę sugerować się wpisem żeby wstrząsać 10 sekund do zniknięcia szarego proszku, bo się możecie zdziwić, będziecie się doszukiwać różnych chorób a przyczyna będzie prozaiczna - zbyt wysokie stężenie NO3.
  • Może ilości odczynników, może są bardziej reaktywne. Nie będę usprawiedliwiał JBL, ale moim zdaniem błędem jest wstrząsanie przez minutę testów z nowej serii, równie dobrze można wstrząsać dwie minuty, albo podgrzać fiolkę, w kontekście spotęgowania reakcji, wtedy wyjdzie 250. 😉 Jeżeli proszek rozpuszcza się w kilka sekund i jeżeli o tym mówi instrukcja, to trzeba wg mnie wstrząsać przez nie więcej, niż 10 sekund, góra 15 i zostawić na te 10 minut, jak instrukcja wskazuje, potem dopiero zrobić odczyt. Zauważyłem szereg razy, że intensywność koloru wzrastała wraz z upływającymi minutami.
  • Przeczytaj dokładnie instrukcję, coś tam się zmieniło jeśli chodzi o ilości odczynników. 
  • 2 Testy JBL i 2 różne wyniki. Jeden 5 drugi 40 mieszane ok 10s. Po dłuższym mieszaniu wyniki jeden 30 drugi 120. Chyba jednak wolałem nie wiedzieć.
  • U mnie to samo - mieszałem kilka sekund i wynik 5-10. Dzisiaj zakupiłem nowy, mieszałem minutę i wynik hoho. Jutro wyjmę ze śmietnika ten stary i sprawdzę wynik przy 1min mieszaniu.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.