Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Z kubełkiem to zależy jaką obsadę będziesz miał i jakie wkłady biologiczne. IMHO wziąłbym większy kubełek, z większym przepływem i większą pojemnością na wkłady a np. skrócił czas oświetlenia.


Większa grzałka może ci podnieść temperaturę zbyt wysoko w przypadku awarii termostatu.

  Cytat
Gdzieś przeczytałem że powinno się stosować grzałkę o mocy 1W/1l

A to taki ogólny prosty przelicznik, tak naprawdę zależy o ile stopni grzałka ma temp. podnosić, jakie jest oświetlenie, czy jest pokrywa itd.



EDIT:

  Cytat
No a jakbym kupił filtr kubełkowy taki: (opis według producenta)

...Woda w filtrze przepływa z dołu, do góry przez warstwy wkładów filtracyjnych. Filtr wyposażony jest w gąbkę, włókninę, biobale, wkład ceramiczny oraz węgiel aktywowany, zapewniające pełną mechaniczno-biologiczno-chemiczną filtrację wody...


Naprawdę sprawa mechanika i biologa była już wałkowana chyba dziesiątki razy poszukaj jest o tym sporo.

A ten tekst powyżej to tylko pobożne życzenia producenta. Trudno będzie zapewnić skuteczną filtracje biologiczną i mechaniczną za pomocą jednego kubełka – a jeszcze chemiczną za pomocą węgla to już w ogóle.... :lol:

Albo syf z akwa będzie niedostatecznie zbierany, albo przy kolejnym czyszczeniu rozwalisz bakteryjki albo i kubełek. Ale oczywiście możesz spróbować, przy niewielkiej obsadzie i dobrym prefiltrze może się udać. Jeśli poczytasz i nadal niebędziesz przekonany do dwóch filtrów, możesz zapewnić odpowiednią filtracje biologiczną a filtr mechaniczny ewentualnie dołożysz później

Opublikowano

Dzięki.

To już wole 2 filtry i będzie gites:)

A co do grzałki to może pójdę na kompromis? 150W -smieje -musze o tym pomyslec.


Pomyśleć, że wczoraj jeszcze chciałem wepchać do mojego akwa filtr podżwirowy haha :D


Lepiej zastosować żwir+piasek, czy sam piasek?

Opublikowano

Bardzo dobrze że istnieje takie forum, i że są tacy ludzie którzy Ci wszystko spokojnie wytłumaczą i doradzą.

Ciesze się, że przed założeniem akwarium natknąłem się na to forum.

Jeszcze nie mam akwarium, a ile dylematów i problemów mi zaoszczędziło to forum :wink:


Coraz bliżej do mojego wyjazdu po akwarium -mam już wszystko ustalone, co gdzie kupie.

Dokładnie nie wiem kiedy to nastapi -wole się nie śpieszyć, wszystko poobliczać, i poczytać.

Jak narazie o obsadzie dokładniej nie myślałem (mam kilka pomysłów)-przyjdzie na to czas :D


WIELKIE DZIĘKI

Opublikowano

Pyszczaki kopią – jak wpadną w amok kopia jak szalone, nawet w barburkę nie odpoczywają. Pomieszają ci ten piasek z żwirem tworząc śliczny mix, który szybko zacznie cię kłuć w oczy – a wymiana podłoża to mega rewolucja w akwa


Pod swoimi postami po prawej masz butonik „edytuj” – korzystaj czasem :wink:

Opublikowano
  adrian42 napisał(a):

akwarium proste: 200l (100x40x50)

[/color]



Masz już te akwarium? Jeśli nie to może warto jeszcze zmienić wymiary? Jakby nie patrzeć to 100x40x50=100x50x40 :) A wygląd o niebo lepszy :D A może warto odłożyć trochę więcej kaski i dołożyć parę litrów wiecej? :wink:

Opublikowano

To ja jeszcze Ci zamieszam w temacie grzałki. Co prawda było o tym trochę ale jeszcze raz.


Nie kupuj dużej grzałki, kwestia grzałki to nie przelicznik w watach na litr tylko w różnicy temperatur między pokojową a akwariową, którą grzałka będzie musiała pokonać. Jeśli masz w domu standardową temperaturę w okolicach 20-22 st. to podgrzać wodę musisz tylko o 4-6 stopni. W zupełności wystarczy Ci 100W, a nawet mniej.


Jeśli chodzi o zużycie prądu - co za różnica czy 200W będzie grzała przez 4 godziny dziennie czy też 100W przez 8 godzin, kasa wyjdzie taka sama. Natomiast z przynajmniej dwóch względów mniejsza grzałka jest lepsza:


1. Jak Ci padnie termostat to mniejsza nie zagotuje Ci ryb, a przynajmniej nie tak szybko.

2. Dla grzałki z termostatem bimetalicznym (a taką pewnie kupisz ze względu na cenę) "nie lubią częstego on/off" jak to będzie w przypadku dużej grzałki.


Ja mam grzałkę 200W, która podgrzewa 600 litrów wody!!! więc porównaj to do swojego akwarium. Dodatkowo pamiętaj że wodę podgrzewają Ci lampy i pompki w filtrach a za tą moc i tak płacisz więc niech też na coś się przyda. Więc jeszcze raz dla porównania w moim 70 litrowym akwarium (120 litrów w obiegu), w którym mam pewnie ze 3 razy więcej światła niż ty będziesz miał w swoim i przeliczając pompy też ze 4 razy silniejsze wogóle nie używam grzałki a wręcz przeciwnie wodę muszę chłodzić żeby miała poniżej 27 stopni.

Opublikowano

Dziekuje za odpowiedzi.

Akwarium dopiero kupie: 200l o wymiarach takich zeby mial 50cm wysokosci.

Nie moge kupic dluzszego bo mi sie na szafce nie zmiesci.


Ogolnie juz wiem co i jak zrobie, wiec zamieszcze kilka zdjec jak bedzie gotowe.

Zastanawiam sie nad obsada -ale o tym pierwsze poczytam, ewentualnie pozniej zadam kilka pytan.


pozdrawiam :D

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.