Jump to content

Zmiany w obsadzie...


Marcin0603

Recommended Posts

Witam, mam akwa 140x35x50 cm, w nim pływają maylandia estherae red red i demasoni(młodzież). I mam problem z demasonami, bo samiec alfa zabija mi inne ryby ze swojego gatunku, z 10 zostało 5 w tym jedna już się chowa pod kamieniami i pływa w rogach akwa. I zastanawiam sie nad zmianą demasonów na jakiś inny gatuneK, jaki byście propopowali?

Link to comment
Share on other sites

tak to jest z demasoni ... częściej problem niż spokój ... ale jakie za to są śliczne, gdybyś miał większy baniak mógłbyś postąpić dwojako albo dokupić 10 szt demasoni i z tą 15 tka zaczynać od nowa albo zmienić gatunek. W akwa jakie masz pomimo relatywnie znacznej długości na 15 szt demonków nie ma miejsca a to musiałoby być docelowe. Wobec powyższego zostaje zmiana. Jeśli lubisz pasiaki to saulosi, elongatusy, l. sp mbamba. Jeśli może być inny typ ryb to ja bym nastawił się na melanochromisy. Pooglądaj i pytaj dalej.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. No samiec dominujący jest przepiękny, najładniejsza ryba jaką widziałem, ale straszny zabijaka... Zastanawiam się czy nie dokupić właśnie demasonów, ale nie wiem czy jest sens. Na drugi gatunek jak coś chciałbym coś niewielkiego i ciemnego. Podobają mi się socolofi, ale są duże... Jeśli moźecie to podajcie jakies gatunki ktore by pasowały.

Link to comment
Share on other sites

Wielkie dzięki, jeszcze się zastanawiam czy zdecydować się na neon spota, a może coś z ładniejszymi samicami?? Co byś radził żeby samiec był w dość ciemnych barwach, ale samica nie była szara(nie musi być różnicy między samcem a samicą, ale może :D )?? Czekam na inne propozycje

Link to comment
Share on other sites

Ciekawe, tylko, jeśli dobrze kojarze to samiczki interuptusa są żółte, i wydaje mi się, że będą się zlewać z red redami... A z elongatusów podobają mi się tylko neon spoty, więc może coś innego się znajdzie...Pomyślimy jeszcze :D . Narazie szukam i nic fajnego nie mogę znalezć ale napewno z Waszą pomocą uda się coś wybrać :D

Link to comment
Share on other sites

faktycznie samice są żołte ... z tym że samic ładnych jest nie wiele a jak są ładne to najczęściej żółte ;) ciemny samiec ładna samica hmm ... naturalnie narzuca sie mój m.dialeptos, ewentualnie inny mniejszy melano a więc joanjohnsonae.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Właśnie, co zrobić z taką wiedzą? @triamond przytaczał badania, w których kilkukrotnie większe stężenia nie powodowały śmierci pielęgnic. Nie wiem, na ile to miarodajne, bo doprawdy można zgłupieć od sprzecznych informacji.  @Tomasz78 współczuję śnięcia rzadkich okazów, ale faktycznie, czy nie należałoby profesjonalnie zbadać wody i o ten wynik skorygować testy JBL, coś jak ze skałami Celsjusza i Fahrenheita? Zgadzam się oczywiście z tym, że obecna instrukcja JBL jest nieprecyzyjna, ale na logikę, moment rozpuszczenia proszku jesteśmy w stanie określić po 10, kilkunastu sekundach. Wg mnie i na moje oczy tyle właśnie zajmuje rozpuszczenie się proszku w testach na NO3. Taki czas, a minuta to już różnica skali, w zasadzie.
  • Tomasz jesśli odczyt jest poprawny to mam ponad 100 i nie zdychają, normalnie tarło, samice z ikrą w pyskach.
  • A ile wyjdzie po 2 minutach wstrząsania? 
  • No jak nie zaniża, przecież musi być podany konkretny czas wstrząsania a nie 10 sekund do zniknięcia szarego proszku. Po 10 sekundach wstrząsania wyjdzie mi 5,10 NO3 - tyle to nie możliwe przy tak dużej obsadzie. Jestem pewny że ryby zdechły przez wysokie NO3. No to jak w starej instrukcji było 1 minuta wstrząsania a w nowej bez czasu wstrząsania sugerując 10 sekund do czasu zniknięcia szarego proszku, przecież wyniki będą biegunowo różne.
  • Tomku, ale nie masz 100% pewności, że ryby zdechły przez NO3. Powiem więcej, poziom NO3 50 czy nawe 60 nie spowoduje smierci ryb, nawet gdy przez długi czas będą narażone na takie warunki. Nie masz żadnego punktu odniesienia w postaci wiarygodnego i profesjonalnie wykonanego testu swojej wody. Nie możesz więc z pewnością twierdzić, że test wykonany według instrukcji zaniża wynik. A może jest odwrotnie? Test wykonany nieprawidłowo da nam zafałszowany wynik w tym przypadku zawyżony. Tak czy inaczej zbyt dużo tu pytań. Nie bronię producenta, ale uważam że najpierw powinno się uzyskać wiarygodny wynik testu wykonanego w profesjonalnym laboratorium, a następnie metodą prób i błędów wykonać test JBL tak aby wyniki były zbliżone do siebie. Tylko wtedy będziesz miał pewność ile czasu należy wstrząsać próbkę, aby uzyskać prawidłowy wynik. 
  • Wstrząsać trzeba intensywnie przez 1 minutę. Po 10 sekundach będziesz miał 5 mg/l a tak naprawdę może być 50! Po 10 sek kolor nie rozwinie się taki jak po minucie wstrząsania. Kolor rozwija się do 10 minut, po tym czasie już się nie rozwija. Przez to zbyt krótkie wstrząsanie zdechły mi cenne okazy bo mi wychodziło że mam 5,10 mg/l NO3 a tak naprawdę było 50,60 mg/l przez wiele tygodni aż ryby zaczęły chorować i zdychać a ja nie wiedziałem jaki jest powód bo przecież parametry wzorowe. Nie radzę sugerować się wpisem żeby wstrząsać 10 sekund do zniknięcia szarego proszku, bo się możecie zdziwić, będziecie się doszukiwać różnych chorób a przyczyna będzie prozaiczna - zbyt wysokie stężenie NO3.
  • Może ilości odczynników, może są bardziej reaktywne. Nie będę usprawiedliwiał JBL, ale moim zdaniem błędem jest wstrząsanie przez minutę testów z nowej serii, równie dobrze można wstrząsać dwie minuty, albo podgrzać fiolkę, w kontekście spotęgowania reakcji, wtedy wyjdzie 250. 😉 Jeżeli proszek rozpuszcza się w kilka sekund i jeżeli o tym mówi instrukcja, to trzeba wg mnie wstrząsać przez nie więcej, niż 10 sekund, góra 15 i zostawić na te 10 minut, jak instrukcja wskazuje, potem dopiero zrobić odczyt. Zauważyłem szereg razy, że intensywność koloru wzrastała wraz z upływającymi minutami.
  • Przeczytaj dokładnie instrukcję, coś tam się zmieniło jeśli chodzi o ilości odczynników. 
  • 2 Testy JBL i 2 różne wyniki. Jeden 5 drugi 40 mieszane ok 10s. Po dłuższym mieszaniu wyniki jeden 30 drugi 120. Chyba jednak wolałem nie wiedzieć.
  • U mnie to samo - mieszałem kilka sekund i wynik 5-10. Dzisiaj zakupiłem nowy, mieszałem minutę i wynik hoho. Jutro wyjmę ze śmietnika ten stary i sprawdzę wynik przy 1min mieszaniu.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.