Jump to content

Zmiana 300 na 425 i filtry


Zibi

Recommended Posts

Podobnie jak autor tematu jestem w trakcie przesiadki z 300 na 425 o wymiarach 170x50x50. Tu pytanie o filtr zewnętrzny i wewnętrzny. W tej chwili posiadam FLUVAL 305 oraz Fluval 4 Plus. Czy wystarczy czy lepiej zainwestować nowy?

Link to comment
Share on other sites

co d kubła to zależy od tego ile ryb będzie docelowo w akwa i czym to zasypiesz, F 305 na takie akwa to jakiś wypas nie jest ale jak nie zrobisz "dworca" i dasz bdb ceramikę z najwyższej półki to pociągnie ewentualnie można wywalić kratownicę z gąbkami i zasypać go po całości dająć dobry prefiltr i wtedy pod względem biologa nie będzie źle. co do F4+ to na taką długosć akwa to on nie dmuchnie za dobrze przy tej długości to bym go zostawił ele jeszcze dokupił jeden wewnetrzny co naprawde dmucha tak do 2000 l/h

Link to comment
Share on other sites

Mam podobne zdanie do przedmówcy. Mysle że domyślnie 1 mechanik 2000L/h wystarczy no i koniecznie ceramika bio i prefiltr, bez którego zastosowanie dobrej ceramiki traci jakikolwiek sens. Prefiltr z drobnej gąbki czyszczony przy podmianach wody co tydzień. Nie robiac dworca, dasz radę. Pozdro.

P.S.

Pamiętaj !!! Dobry mechanik odciąża biologa !!!

Link to comment
Share on other sites

Myslałem o inwestycji w taki fiterek:

http://www.allegro.pl/item430935197_unimax_500_nowy_aquael_filtr_kanistrowy_nowy.html - wypływ wody z filtra od góry i dołu tła tak aby wymusić obieg wody

oraz

http://www.allegro.pl/item430319176_atman_at_203_filtr_glowica_gratis.html


taki zestaw powinien zaspokoić potrzeby filtracyjne

Link to comment
Share on other sites

hej:)

miałem kiedyś unimaxa(700 chyba) i imho nie spełnił swojej roli, trudno sie go uruchamiało, szybko spadał przebieg i takie tam, raczej bym Ci go nie polecał

przesiadłem się po nim na fluvala, i naprawdę baaaardzo odczułem różnice, tak więc zastanów sie raz jeszcze, może wybierzesz jakiś inny fltr:)

ps tego unimaxa miałem ze 2 lata temu, nie wiem może od tego czasu te filtry sie poprawiły...

decyzja należy do Ciebie:)

pzdr:)

Link to comment
Share on other sites

Czas mnie goni a ja sie nie mogę zdecydować na jakiś kubełek do mojej 425 :(. Czy więcej czytam tym bardziej sie nie mogę zdecydować :(. Myślę o zakupie:

1. UNIMAX 500 lub UNIMAX 500 + UV9W

2. UNIMAX 700 lub UNIMAX 700 + UV9W

3. FLUVAL 405 tylko nie wiem czy nie będzie za słaby


do tego jaki filtr wewnętrzny aby wytworzyć optymalny obieg wody?


Co myślicie o takim głowicy

http://www.allegro.pl/item433259290_glowica_cyrkulacyjna_3000l_h_do_akwarium_extra.html

lub filtrze wewnętrznym http://www.allegro.pl/item439706171_mega_wielki_filtr_wewnetrzy_weipro_tc_2500.html

Link to comment
Share on other sites

Drogi kolego pomyśl jeszcze nad celnym zakupem EHEIM PROFESSIONEL 2228 - 3 LATA GWARANCJI.

http://www.allegro.pl/item431733420_eheim_professionel_2228_3_lata_gwarancji.html

Ten filtr spokojnie wystarczy do twojego akwa i ma wiarygodne dane. Możesz jeszcze ewentualnie ceramikę mechaniczną z zestawu, zastąpić ceramiką BIO np. Aquaela i po sprawie. Masz "Mercedesa" w klasie filtrów za cenę UNIMAX 700. Ważne to prefiltr na wejściu i jakość wkładów które są w zestawie. Jak to mówią "... tego Pana, nie trzeba przedstawiać..."

Wewnętrzny filtr wybrałeś dobry ale nie kupuj narazie tego "rozdrabniacza" małych pyszczaków, zobaczysz jaki będzie ruch wody z tym co ci piszę i wtedy zdecydujesz czy dokupić.

UV narazie sobie odpuść, dokupisz osobne w tej samej cenie i praktyczniejsze.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Właśnie, co zrobić z taką wiedzą? @triamond przytaczał badania, w których kilkukrotnie większe stężenia nie powodowały śmierci pielęgnic. Nie wiem, na ile to miarodajne, bo doprawdy można zgłupieć od sprzecznych informacji.  @Tomasz78 współczuję śnięcia rzadkich okazów, ale faktycznie, czy nie należałoby profesjonalnie zbadać wody i o ten wynik skorygować testy JBL, coś jak ze skałami Celsjusza i Fahrenheita? Zgadzam się oczywiście z tym, że obecna instrukcja JBL jest nieprecyzyjna, ale na logikę, moment rozpuszczenia proszku jesteśmy w stanie określić po 10, kilkunastu sekundach. Wg mnie i na moje oczy tyle właśnie zajmuje rozpuszczenie się proszku w testach na NO3. Taki czas, a minuta to już różnica skali, w zasadzie.
  • Tomasz jesśli odczyt jest poprawny to mam ponad 100 i nie zdychają, normalnie tarło, samice z ikrą w pyskach.
  • A ile wyjdzie po 2 minutach wstrząsania? 
  • No jak nie zaniża, przecież musi być podany konkretny czas wstrząsania a nie 10 sekund do zniknięcia szarego proszku. Po 10 sekundach wstrząsania wyjdzie mi 5,10 NO3 - tyle to nie możliwe przy tak dużej obsadzie. Jestem pewny że ryby zdechły przez wysokie NO3. No to jak w starej instrukcji było 1 minuta wstrząsania a w nowej bez czasu wstrząsania sugerując 10 sekund do czasu zniknięcia szarego proszku, przecież wyniki będą biegunowo różne.
  • Tomku, ale nie masz 100% pewności, że ryby zdechły przez NO3. Powiem więcej, poziom NO3 50 czy nawe 60 nie spowoduje smierci ryb, nawet gdy przez długi czas będą narażone na takie warunki. Nie masz żadnego punktu odniesienia w postaci wiarygodnego i profesjonalnie wykonanego testu swojej wody. Nie możesz więc z pewnością twierdzić, że test wykonany według instrukcji zaniża wynik. A może jest odwrotnie? Test wykonany nieprawidłowo da nam zafałszowany wynik w tym przypadku zawyżony. Tak czy inaczej zbyt dużo tu pytań. Nie bronię producenta, ale uważam że najpierw powinno się uzyskać wiarygodny wynik testu wykonanego w profesjonalnym laboratorium, a następnie metodą prób i błędów wykonać test JBL tak aby wyniki były zbliżone do siebie. Tylko wtedy będziesz miał pewność ile czasu należy wstrząsać próbkę, aby uzyskać prawidłowy wynik. 
  • Wstrząsać trzeba intensywnie przez 1 minutę. Po 10 sekundach będziesz miał 5 mg/l a tak naprawdę może być 50! Po 10 sek kolor nie rozwinie się taki jak po minucie wstrząsania. Kolor rozwija się do 10 minut, po tym czasie już się nie rozwija. Przez to zbyt krótkie wstrząsanie zdechły mi cenne okazy bo mi wychodziło że mam 5,10 mg/l NO3 a tak naprawdę było 50,60 mg/l przez wiele tygodni aż ryby zaczęły chorować i zdychać a ja nie wiedziałem jaki jest powód bo przecież parametry wzorowe. Nie radzę sugerować się wpisem żeby wstrząsać 10 sekund do zniknięcia szarego proszku, bo się możecie zdziwić, będziecie się doszukiwać różnych chorób a przyczyna będzie prozaiczna - zbyt wysokie stężenie NO3.
  • Może ilości odczynników, może są bardziej reaktywne. Nie będę usprawiedliwiał JBL, ale moim zdaniem błędem jest wstrząsanie przez minutę testów z nowej serii, równie dobrze można wstrząsać dwie minuty, albo podgrzać fiolkę, w kontekście spotęgowania reakcji, wtedy wyjdzie 250. 😉 Jeżeli proszek rozpuszcza się w kilka sekund i jeżeli o tym mówi instrukcja, to trzeba wg mnie wstrząsać przez nie więcej, niż 10 sekund, góra 15 i zostawić na te 10 minut, jak instrukcja wskazuje, potem dopiero zrobić odczyt. Zauważyłem szereg razy, że intensywność koloru wzrastała wraz z upływającymi minutami.
  • Przeczytaj dokładnie instrukcję, coś tam się zmieniło jeśli chodzi o ilości odczynników. 
  • 2 Testy JBL i 2 różne wyniki. Jeden 5 drugi 40 mieszane ok 10s. Po dłuższym mieszaniu wyniki jeden 30 drugi 120. Chyba jednak wolałem nie wiedzieć.
  • U mnie to samo - mieszałem kilka sekund i wynik 5-10. Dzisiaj zakupiłem nowy, mieszałem minutę i wynik hoho. Jutro wyjmę ze śmietnika ten stary i sprawdzę wynik przy 1min mieszaniu.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.