Skocz do zawartości

130x35(50) bardzo nietypowa pokrywa - jakie oswietlenie?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

witam

mam do was prośbe ;)


zakładam od dlugiego czasu (kiedy to sie wkoncu skonczy.....) akwarium dla pysiów o wymiarach 130x50x50

akwa bedzie "wbudowane" w sciane, czyli obudowa bedzie mniejsza o fragment sciany (dokladnie o 15cm)

w akwa planuje jasny piasek i jak najciemniejsze kamienie (ciezko okreslic jakie bo ciagle szukam najciemniejszych)


jakie oswietlenie bedzie dobre do tego akwa?

zalezy mi raczej na mocnym oswietleniu ale tez bez przesady ;0 zadnych pół-mroków

2x 54W, nad tym myslalem...


jak rozmieścić świetlówki by wygladalo to wmiare dobrze (przypominam ze akwa bedzie ogladane z 2 stron)

przód jest tyłem, a tył przodem


oczywiscie nie obedzie sie bez fotek ;) :


1 strona akwa

66988994zq9.th.jpg

2 strona akwa

82783437tm0.th.jpg


75339451df3.th.jpg


przykladowe rozmieszczenie swietlowek

22ih5.th.jpg


uff mam nadzieje ze razem cos wymyslimy !!


pozdrawiam


P.S. zna ktos z was czlowieka ktory potrafi wykonywac solidne i ladne obudowy na zamowienie???

Opublikowano

to ze akwa bedzie ogladane z dwoch stron imo troche utrudnia ustawienie oswietlenia. zeby rybcie ladnie wygladaly to musza byc oswietlone z przodu,a nie tak jak jest w pokrywach ABS(np.Wromak) ze jedna swietowka na srodku a druga z tylu.

wiec optymalnym rozwiazaniem bylo by rozmieszczenie swietlowek z "przodu" po obudwu stronach akwa.

to tylko moje zdanie :wink:

pozdrawiam :wink:

Opublikowano

a no właśnie.... chcesz zrobić akwa w ścianie, pytanie tylko czy druga strona to będzie 'pomieszczenie gospodarcze' czy raczej również musi wyglądać estetycznie.

Opublikowano

musimy dzialac na tym co jest i cos wykombinwoac sensownie

strona gdzie akwa nie wystaje (czyli jest jakby czescia sciany) to najwazniejsza strona

a ta 2 strona gdzie akwa wystaje tez jest wazna ale nie tak mocno tzn

1 strona 60% 2 strona 40% (taki rozklad waznosci:P) bo po obydwu stronach akwa bedzie ogladane lecz z 1 strony troszke czesciej (bo bedzie w takim jak by holu)

uff mam nadzieje ze troszeczke rozjasnilem sprawe

Opublikowano

to z tej widocznej "bardziej" strony dajesz swietlowke z przodu a druga na srodku :D a druga strona bedzie oswietlana ze srodka i tyl jako ew, zmieszanie barwy swiatla......

mozna uzyskac naprawde fajny efekt :wink:

Opublikowano

o matko :D no jak nie wiesz jak.. ze strony bardziej widokowej swietlowka ma byc z przodu pokrywy,zeby ladnie oswietlala ryby ,a druga w srodku pokrywy....

a barwa swietlowek to juz osobny temat ,ktory byl juz nie raz maglowany na naszym forum :wink:

Opublikowano

yyyy... :D

zobacz tam na ostatniej fotce (te zolte kolka to niby swietlowkI)

powiedz czy takie cos moze byc a jak nei to w ktora strone jak przesunac :D


ponawiam pytanie czy zna ktos jakiegos fachowca lub firme odpowiednia

ktora robi ladne i w rozsadnej cenie pokrywy

Opublikowano

szczerze?

-osobiście nigdy nie zrobłiłbym i pewnie nie zrobie akwarium bez tła w którym z oby stron widać jak przez okno. Ryby ani troche w tym nie wyglądają, nie oddaje to za nic ich piękna i ogólnie takie wewnętrzne blee mam jak pomysle o takim akwa. Z mojej strony wiedz radze sie zastanowić czy nie lepiej jedną strone zabudować kosztem tła.

Opublikowano

po 1 zobaczysz ze bedzie OK

po 2 nie ma szans by bylo inaczej, dziura jzu dawno zrobiona itd

po 3 zamiast akwa mialy byc luksfery by do drugiego pomieszczenia wpadalo swiatla troszke, ale akwarium jednak jest ladniejsze i fajniejsze ;)


czekam na porady z pokrywa bo to wsumie jzu jeden z ostatnich problemow ;)

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tak. To się wszystko zgadza, ale Sebastian ma ceny bardzo zaporowe. Ostatnio poszukiwałem Dimidiochromis strigatus - wycenił mi parę ryb 11-13cm na kwotę 400zł ryby f-1 Jacek Stuś z Żor. Ma dobre jakościowo ryby, ale fosorochromisow niestety nie ma w ofercie. W cichlidenstadel ryby są w cenie 30% tego co np.  w tanganika Konin Ale wysyłka bardzo droga.  Więc. Sam już nie wiem, gdzie teraz pozyskiwać dobrej jakości ryby 
    • Potwierdzam. Kupiłem u Sebastiana ryby do obecnego zbiornika. Są naprawdę ekstra. Szczerze mówiąc to po "wypadnięciu" z obiegu TAN-MAL to gatunki mniej popularne jest możliwe dorwać tylko u Sebastiana.
    • Tanganika-Konin. Sebastian Januszkiewicz, kupowałem kilka razy, ryby bardzo dobrej jakości.
    • Hej podpowiedzcie gdzie teraz najlepiej kupować ryby? Tan mal nie działa niestety.  A tam były F1  Jestem z Tychów ale może być wysyłka. Czy np aquapet będzie ok?  cichlidenstadel ale wysyłka droga. Słyszałem też o kimś z Czech/Słowacji I o Jacku z Żor. Chciałem Fossorochromisy stado + jeszcze max 2 gatunki (akwa 300 x 80 x 75) , musze obsade zmienić bo mdoki zostały przy tarle Protomelas taeniolatus powybijane jak zresztą część reszty ryb. Jakis agresywny mi się trafił (a ma już 17-18cm) Dzięki
    • To że kupska nie są zbierane nie koniecznie oznacza że filtracja nie daje rady. Jeśli nie masz NO2 w zbiorniku to filtracja daje radę tylko trzeba pokombinować z ustawieniem wlotów i wylotów 🙂 Może jakiś kamień przestawić żeby lepszą cyrkulację uzyskać. Jeśli chciałbyś zmieniać pompę to ja nie bawiłbym się w szukanie tylko od razu dowalił jakąś jebao dcp 5-8tys. czy innego producenta o takiej mocy. Istotna sprawa żeby pompa miała kontroler. Wtedy sobie ustawisz moc zgodnie z zapotrzebowaniem. Ja u siebie mam pompę Aqua Nova z kontrolerem i przepływem bodajże 8000 litrów na godzinę. U mnie pompa pracuje sobie na pierwszym biegu i w zupełności to wystarcza. Ale w razie czego mam jeszcze kilka biegów w zapasie 🙂
    • Cześć. Potrzebuję porady... akwa 160x40x50. Filtracja to kubeł + gąbki w module z pompą AC2000 + druga pompa AC2000 jako cyrkulator. Ryby podrosły, trochę ich też przybyło, doszło trochę kamieni, korzeń i widzę, że filtracja nie daje rady. Zacząłbym od wymiany pompy w module na jakąś mocniejszą, bo nie wszystkie kupska są zamiatane do modułu? Jaka pompa sprawdziłaby się w takim akwa o dość sporej ilosci ryb i gęstej zabudowie?
    • Poszukuję sprawdzonego sklepu z tubami led i cała resztą do zabawy z oświetleniem tj. moduły, sterowniki i co tam jeszcze potrzebne  Polecicie coś? A może jakiś forumowy rzemieślnik
    • Wydaje się mi, że nie masz się czym martwić. Są to dość młode osobniki, pewnie cały czas stresują się. Wiele razy czytałem o takich zachowaniach, u mnie podobnie było z Acei, które może nie regularnie, ale jak były młode to często zbierały się w grupę i tak robiły. Spróbuj z zakryciem boków np. kartonem.
    • Witam tydzień temu wpuściłem do dojrzałego akwarium 375l (150x50x50) 15 sztuk Placidochromis Mdoka white lips. Wcześniej były tropheusy nie było restartu, akwarium cały czas funkcjonuje od stycznia. Przy wpuszczeniu do akwarium były 4 sztuki synodontisow, 2 dni później czyli w niedzielę wpuściłem 7 sztuk Yellow i o ile Yellowy zachowują się w miarę normalnie to Mdoki cały czas pływają w jednym rogu akwarium nerwowo. Miałem dużo gatunków z Malawi ale to pierwszy raz z non mbuna i zawsze takie zachowanie po wpuszczeniu trwało max 1 dobę. Tymczasem Mdoki zachowują się już tak od tygodnia. Jest się czym przejmować? Z rzeczy ważnych ryby normalnie przyjmują pokarm, nie ocierają się o dno. Z tej strony co pływają leci zawsze pokarm ale nawet jak nikogo nie ma w pokoju to tak pływają więc nie jest to chyba to. Być może za krótka aklimatyzację zrobiłem? Ryby od razu wlałem do pojemnika i kranikiem metoda kropelkową przez kilkanascie minut aklimatyzowalem i potem wpuściłem do akwarium oczywiście bez wody. Miałem też problem z sinicami tylko na piasku jak były tropheusy. Podmianę wody zrobiłem po 3 dniach i ściągnąłem resztki sinic z piasku. Dodam że tropheusy zachowywały się normalnie. Proszę o porady :) VID20251121184751.mp4 VID20251121184526.mp4
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.