Jump to content

Optymalizacja cyrkulacji wody


aqua_bundy

Recommended Posts

Chciałbym jakoś zoptymalizować cyrkulację wody w moim akwa, bo mam wrażenie, że są obszary zbiornika, gdzie panuje bezruch (co widać po gromadzących się na piasku kupkach i innym brudzie). Zbiornik ma 72x72x50 (ech...ten nielubiany na Forum "corner" :-) ).

Filtracja: Fluval 205 (biologia) + Aquael Fan3 Plus (machanik). Załączony obrazek przedstawia aranżację zbiornika. Czarna ciągła linia wyznacza ogólny obszar obstawiony skałami, gdzie wysokość nie przekracza 15 cm. Czarna przerywana oznacza wysoką konstrukcję skalną (półki), a niebieska przerywana to taki "tunel" pod tym skalnym rumowiskiem (fotki lepiej by to pokazały, ale nie miałem okazji cyknąć). Wylot z mechanika jest skierowany w stronę lustra wody. Co sądzicie o takim ustawieniu wszystkiego? Moje doświadczenie jest póki co dość mizerne, więc będę wdzięczny za ewentualne sugestie :-)


Pozdrawiam!

post-8307-14695711659109_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Dzieciaki z pewnością się ucieszą :-) A tak zupełnie poważnie, to co jest złego w tym Aquael'u? Nie mam porównania do innych filtrów tego typu, ale przepływ wody wydaje się być całkiem dobry.

Rozumiem, że "nie zabawka" to na przykład szeroko tutaj polecany Szut N750? :-)

Link to comment
Share on other sites

Fan3 nie ma żadnego przepływu:P Oczywiście przesadzam ale jest to filtr który w warunkach malawi się nie sprawdza zupełnie. Każdy kto go miał gdy ryby troche podrosły zmieniał bo nie wydalał.


Naprzykład taki szut będzie o wiele lepszym partnerem w czyszczeniu;)

Link to comment
Share on other sites

Rzeczywiście filtr ten jest mierny i bym go zmienił, co do kupek które leżą w jednym miejscu to tego mogę ci tylko pozazdrościć, bierzesz wężyk i z jednego miejsca wysysasz je do ścieku przy podmiance wody, nie wiem czy istneje taka możliwość aby filtr mech. zbierał Ci 100% kupek, a jeżeli nie da się to wolał bym je zbierać z jednego miejsca niż z wszystkich miejsc.

Link to comment
Share on other sites

IMHO filtr nigdy nie zbierze Ci 100% kupek. ale to OT.


Co do pytania o ustawienie ja bym dał:

- wylot z kubła tam gdzie jest, ale odwrócony bardziej do tyłu akwa po ściance

- filtr wewn. tam gdzie jest ale wylot po ściance lekko na środek do przodu, moze odrobine przesuniety po sciance do przodu

- wlot kubła przesunalbym do prawego rogu bardziej


to tylko propozycja. byc moze ruszy sie wtedy lepiej obieg wody.

Link to comment
Share on other sites

w takim akwarium zeby poprawic przeplyw jest IMHO tylko jedno rozwiazanie i to pewnie nieakceptowalne z powodu widocznosci rur...


wlot do kubla lewy dolny rog (schematu), wylot z kubla prawy dolny wiejacy w lewo wzdluz przedniej szyby, a mechanik za skalami wiejacy w kierunku prawego dolnego rogu... (kurtyna zostaje)

taki uklad spowoduje ruch okrezny wody... jednak wlot i wylot beda widoczne... cos za cos...


no i nie ten filtr wewnetrzny - przykro mi :P

Link to comment
Share on other sites

Kombinowanie z zewnętrznym z rurami nie ma sensu.. bo kązdy kubełek prędzej czy później się przypycha i drastycznie spada przepływ... który w 205 nie należy do najmocniejszych nawet bez wkładów....

Link to comment
Share on other sites

Zastosowałem wariant zasugerowany przez Romka i woda krąży lepiej. Do tej pory tworzyło się coś w rodzaju wiru w jednym miejscu i były obszary, gdzie wymiana wody była prawie zerowa. Mam świadomość, że 205-ka to nie demon przepływów, ale biorąc pod uwagę mizerny gabaryt mojego zbiornika i biologiczne przeznaczenie tego kubła, to chyba nie ma tutaj jakiegoś wielkiego problemu. Aquael sobie jeszcze trochę pochodzi, ale prędzej czy później kupię tego rekomendowanego Szuta :)

Rozwiązanie Makoka z pewnością byłoby najlepsze, ale w przypadku narożnego akwa i braku wewnętrznego tła są nikłe szanse, że by wyglądało to estetycznie (chyba, że posadziłbym jakieś nurzańce i maskował nimi rury, ale ja mimo protestów żony wszystkie rośliny - a w zasadzie to co po nich zostało po działalności pierwszych rybek - wywaliłem).

Link to comment
Share on other sites

Bundy opcją na zastosowanie propozycji Makoka byłoby zrobienie/kupienie modułów skalnych i zakrycie nimi wylotów i wlotów w miejscach zaproponowanych przez Makoka. Albo możnaby coś takiego zrobić samemu z CR65/CX5, ale spróbować na ciepło formować któreś z gotowych plastikowych teł (chociaż nie wiem czy to się da, nie miałem ich w ręku).


Pozdrawiam i powodzenia, bo znając życie nie da Ci to spokoju ;))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Właśnie, co zrobić z taką wiedzą? @triamond przytaczał badania, w których kilkukrotnie większe stężenia nie powodowały śmierci pielęgnic. Nie wiem, na ile to miarodajne, bo doprawdy można zgłupieć od sprzecznych informacji.  @Tomasz78 współczuję śnięcia rzadkich okazów, ale faktycznie, czy nie należałoby profesjonalnie zbadać wody i o ten wynik skorygować testy JBL, coś jak ze skałami Celsjusza i Fahrenheita? Zgadzam się oczywiście z tym, że obecna instrukcja JBL jest nieprecyzyjna, ale na logikę, moment rozpuszczenia proszku jesteśmy w stanie określić po 10, kilkunastu sekundach. Wg mnie i na moje oczy tyle właśnie zajmuje rozpuszczenie się proszku w testach na NO3. Taki czas, a minuta to już różnica skali, w zasadzie.
  • Tomasz jesśli odczyt jest poprawny to mam ponad 100 i nie zdychają, normalnie tarło, samice z ikrą w pyskach.
  • A ile wyjdzie po 2 minutach wstrząsania? 
  • No jak nie zaniża, przecież musi być podany konkretny czas wstrząsania a nie 10 sekund do zniknięcia szarego proszku. Po 10 sekundach wstrząsania wyjdzie mi 5,10 NO3 - tyle to nie możliwe przy tak dużej obsadzie. Jestem pewny że ryby zdechły przez wysokie NO3. No to jak w starej instrukcji było 1 minuta wstrząsania a w nowej bez czasu wstrząsania sugerując 10 sekund do czasu zniknięcia szarego proszku, przecież wyniki będą biegunowo różne.
  • Tomku, ale nie masz 100% pewności, że ryby zdechły przez NO3. Powiem więcej, poziom NO3 50 czy nawe 60 nie spowoduje smierci ryb, nawet gdy przez długi czas będą narażone na takie warunki. Nie masz żadnego punktu odniesienia w postaci wiarygodnego i profesjonalnie wykonanego testu swojej wody. Nie możesz więc z pewnością twierdzić, że test wykonany według instrukcji zaniża wynik. A może jest odwrotnie? Test wykonany nieprawidłowo da nam zafałszowany wynik w tym przypadku zawyżony. Tak czy inaczej zbyt dużo tu pytań. Nie bronię producenta, ale uważam że najpierw powinno się uzyskać wiarygodny wynik testu wykonanego w profesjonalnym laboratorium, a następnie metodą prób i błędów wykonać test JBL tak aby wyniki były zbliżone do siebie. Tylko wtedy będziesz miał pewność ile czasu należy wstrząsać próbkę, aby uzyskać prawidłowy wynik. 
  • Wstrząsać trzeba intensywnie przez 1 minutę. Po 10 sekundach będziesz miał 5 mg/l a tak naprawdę może być 50! Po 10 sek kolor nie rozwinie się taki jak po minucie wstrząsania. Kolor rozwija się do 10 minut, po tym czasie już się nie rozwija. Przez to zbyt krótkie wstrząsanie zdechły mi cenne okazy bo mi wychodziło że mam 5,10 mg/l NO3 a tak naprawdę było 50,60 mg/l przez wiele tygodni aż ryby zaczęły chorować i zdychać a ja nie wiedziałem jaki jest powód bo przecież parametry wzorowe. Nie radzę sugerować się wpisem żeby wstrząsać 10 sekund do zniknięcia szarego proszku, bo się możecie zdziwić, będziecie się doszukiwać różnych chorób a przyczyna będzie prozaiczna - zbyt wysokie stężenie NO3.
  • Może ilości odczynników, może są bardziej reaktywne. Nie będę usprawiedliwiał JBL, ale moim zdaniem błędem jest wstrząsanie przez minutę testów z nowej serii, równie dobrze można wstrząsać dwie minuty, albo podgrzać fiolkę, w kontekście spotęgowania reakcji, wtedy wyjdzie 250. 😉 Jeżeli proszek rozpuszcza się w kilka sekund i jeżeli o tym mówi instrukcja, to trzeba wg mnie wstrząsać przez nie więcej, niż 10 sekund, góra 15 i zostawić na te 10 minut, jak instrukcja wskazuje, potem dopiero zrobić odczyt. Zauważyłem szereg razy, że intensywność koloru wzrastała wraz z upływającymi minutami.
  • Przeczytaj dokładnie instrukcję, coś tam się zmieniło jeśli chodzi o ilości odczynników. 
  • 2 Testy JBL i 2 różne wyniki. Jeden 5 drugi 40 mieszane ok 10s. Po dłuższym mieszaniu wyniki jeden 30 drugi 120. Chyba jednak wolałem nie wiedzieć.
  • U mnie to samo - mieszałem kilka sekund i wynik 5-10. Dzisiaj zakupiłem nowy, mieszałem minutę i wynik hoho. Jutro wyjmę ze śmietnika ten stary i sprawdzę wynik przy 1min mieszaniu.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.