Skocz do zawartości

żwir marmurowy biały


ibanez

Rekomendowane odpowiedzi

Co sądzicie o żwirku marmurowym białym o frakcji 2-4 mm jako podłożu dla pyszczaków?Na opakowaniu tego żwirku http://primazoo.pl/product-pol-1334-Zwir-marmurowy-bialy-24-mm-2-kg.html jest napisane iż doskonale sprawdza sie w akwariach z rybami z afrykańskich wielkich jezior i poprawia parametry wody odpowiednio do tych ryb.Chciałbym zakupić 32kg tego żwiru i usypać z niego 5 cm warstwę na dnie akwarium 120x40x50...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może przy okazji ja się podłączę ze swoimi wątpliwościami.

A mianowicie mój kolega w swojej 500tce ma dno wysypane żwirem koralowym o dużej frakcji takiej 0.5-1,5 więc mozna już to nazwać grysem.

Jak twierdzi zaletami tego rozwiazania są:

- łatwość w odmulaniu

- duża przeżywalność narybku (korale mają dziurki i jest też wiele szczelin)

- estetyka (fajnie się to odcina od ciemnego tła i kamieni)

Wada wiadomo pysie nie moga kopać.

I teraz rodzi się pytanie co wy na to?

Ja sam posiadam obecnie piasek i mnie drażni odmulanie i wykopy prowadzone przez rybska.

Proszę o wasze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że stosując żwir jako podłoże pozbawiamy się obserwacji wielu ciekawych zachowań, a rybom ograniczamy pole do popisu, budowania kryjówek, przesiewania przez skrzela itd.

Co to reszty to:

„łatwość w odmulaniu” – nie mam problemu

„duża przeżywalność narybku” – i tak za dużo przeżywa

„estetyka” – jakoś piasek zdecydowanie mi się podoba, żwirek nie powiem z czym mi się kojarzy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sprzedam fiata 126p - idealny dla kobiet.

nie wierz wszystko w to co piszą, jak się chce coś sprzedać to mówi się różne głupoty.

Dla ryb z jeziora malawi najlepszy jest piasek, a nie żaden żwirek.



Nawet na tym forum znalazłem wpisy mówiące iż żwir marmurowy korzystnie wpływa na PH wody w akawrium z Malawi stąd dlatego jest pewnie polecany.Widzialem też wpisy w których ludzie nie skreślają żwirku jako podłoża dla pyszaczków gdyż taki żwirak pyszczaki też sobie przerzucają ( wkońcu nie są to takie małe rybki).


Żwir marmurowy reaguje jednak z wodą i chciałbym poznać opinię kogoś kto go stosowal i czy przy ilosci trzydziestu paru kilo żwiru woda będzie miała rzeczywiście dobre parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sprzedam fiata 126p - idealny dla kobiet.

nie wierz wszystko w to co piszą, jak się chce coś sprzedać to mówi się różne głupoty.

Dla ryb z jeziora malawi najlepszy jest piasek, a nie żaden żwirek.



Nawet na tym forum znalazłem wpisy mówiące iż żwir marmurowy korzystnie wpływa na PH wody w akawrium z Malawi stąd dlatego jest pewnie polecany.Widzialem też wpisy w których ludzie nie skreślają żwirku jako podłoża dla pyszaczków gdyż taki żwirak pyszczaki też sobie przerzucają ( wkońcu nie są to takie małe rybki).


Żwir marmurowy reaguje jednak z wodą i chciałbym poznać opinię kogoś kto go stosowal i czy przy ilosci trzydziestu paru kilo żwiru woda będzie miała rzeczywiście dobre parametry.




niestety kolego chodzi ci o zwir koralowy, ktory stanowi u wielu malawistow czesc podloza albo wklad do kubla. marmurek jest obojetny na parametry wody i chocbys go dal 10 kg parametry ani drgna...

a co do stosowania- pewnie ze mozesz... tylko przerzucanie a przesiewanie przez skrzela to sa dwie rozne rzeczy.. zaglodzisz frontosy to i zwir beda przesiewac... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Poszukaj na forum czy gdziekolwiek w necie a znajdziesz wiele informacji iż żwir marmurowy wpływa na parametry wody i podnosi PH...


Jedno co mnie martwi to że żwir ten ma fakyczne ostre krawedzie i obawiam sie ze moze pokaleczyc pyszki ryb w nim grzebiacych... Ewentualnie mógłbym dać do akwarium piasek kwarcowy o podobnym do tego zwirku kolorze ( bialo -kremowy ) ale nie spotkalem jeszcze takiego ( moze ktos wie gdzie taki mozna kupic?)....Spradzilem juz jak wyglada w akwarium zwykly zolty piasek akwarystyczny i w porównaniu do zwirku marmurowego wyglada beznadziejnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.