Jump to content

akwarium nie ze szkła i wiele pytań i wątpliwości

Recommended Posts

witam

Jak to w życiu bywa w tym miesiącu miał być baniak ale niestety kaske trzeba było przeznaczyć na co innego i niestety. Albo czekać parę miesięcy albo znaleźć alternatywne wyjście i mam :idea: zrobić baniak ze sklejki :twisted: . I tu nasuwa się masa pytań i zagadek :?:

1. Czy robić wzmocnienia wzdłużne i poprzeczne

2. Czym zaimpregnować sklejkę żeby nie nasiąkała wodą (jeśli jest coś takiego to jak się nazywa i jak to się kładzie)

3. Chyba jedno z ważniejszych pytań co sądzicie o takim pomyśle (czy jest jakieś ryzyko przeciekania, puszczenia łączeń klejonych i skręcanych)

4. No i najważniejsze a zarazem najbardziej mnie nurtujące jakim sposobem przykleić przednią szybę (wydaje mi się że to jest najbardziej newralgiczny punkt całego przedsięwzięcia)

Na razie to wszystko mam nadzieję że ktoś z was miał doświadczenie już z takimi baniakami. Muszę przyznać że widziałem stronki poświęcone temu tematowi ale jak dla mnie nie ma tam zbyt dużo szczegółów.

Na marginesie baniak dość duży 280*60*60 może troszeczkę zmieni się jeszcze długość

IMHO oczywiscie to:

1. oczywiscie ze zrobic, bo sklejka nie ma takie sztywnosci jak tafla szkla...

2. zaimpregnowac mozesz laminatem (zywica+mata szklana - poszukaj na forum zeglarskim) juz po skreceniu calosci (sam srodek) - naklada sie to warstwami, raz zywica, potem mata i znowu zywica itd. - taka skorupa na pewno nie bedzie przesiakac

3. co ja sadze? mniejszego baniaka niz 320cm dlugosci sie IMHO nie oplaca robic ze sklejki - za duzo du..y zawracania jakby wszystkie elementy wlaczyc do wspolczynnika econo (efekt koncowy do ceny) - mialem w swojej krotkiej ale burzliwej karierze w akwarystyce rozne rozwiazania i dojrzalem do tego ze nie wszystko co DIY jest lepsze

4. robisz przednia rame ktora przykrecasz do calosci a od srodka na silikon wklejesz szybe - jesli widziales kilka baniakow ta metoda to wiesz o czym pisze...

jak nie robisz jakiegos mega duzego baniaka, to lepiej kup szyby u szklarza i silikon w sklepie, oszlifuj sam krawedzie (to podraza cene szyby) i sklej tradycyjny baniak, bo sklejka to raczej chybiony pomysl,

natomiast jesli chcesz baniak dluzszy niz 320cm (gdzie szyba wychodzi strasznie drogo) to probuj z ta sklejka 8)

niezaleznie od technologii - probuj - powodzenia

nie mialem w zamiarze Cie zniechecac :twisted:

P.S. sorry za brak pl liter, ale w novotelu nie mam niestety, a wiem jeak sie cos takiego czyta!! :oops:

Witam

Pomysł ze sklejką jest moim zdaniem chybiony. Mam spore doświadczenie związane z budową elementów drewnianych mających stały kontakt z wodą ponieważ jestem amatorem-szkutnikiem (mam na koncie budowę jednego jachtu i kilka remontów).

Nie da się zabezpieczyć tak drewna aby nie wymagało późniejszej konserwacji, której z resztą nie wyobrażam sobie w przypadku akwarium. Koszt wcale nie będzie mniejszy. Musiał byś użyć grubej sklejki dobrej jakości, co już nie jest tanie. Laminat też jest drogi, żywica kosztuje minimum 30 pln/kg nie wliczając włókna szklanego (do takiego zbiornika potrzeba z 15 kg albo i 20, zależy to od umiejętności w jej nakładaniu oraz grubości samej sklejki).

Ja obecnie myślę nad zbiornikiem z metalu. Jest wątek na forum. Konstrukcja ramowa + 3 ściany z blachy, wnętrze laminat.

Uważam ze nie ma tańszej metody budowy akwarium niż ze szkła, tak aby była tak samo trwała i estetyczna.

Mocno się zastanów nad ta technologia, bo może się okazać ze w perspektywie kilku lat taki zbiornik okaże się dużo droższy od szklanego.

mowa tu o sklejce szalunkowej 18mm to dobra sklejka grubośc chyba tez nie jest najgorsza. Wydaje mi sie że jesli powierzchnia sklejki nie będzie miała bezposredniego kontaktu z wodą (bedzie przecież pokryta żywicą + matą szklaną na łaczeniach sylikonem) to nie powinno się nic z nia dziać. Dla wiekszego zabezpieczenia można jeszcze przemalowac jakąs farbą akrylową. Widziałem na zagranicznej stronie jak koleś pomalował środek tylko farbą ( i to juz wszystko chodzi jakieś 5 lat). Dla większej pewnosci rozmawiałem dzisiaj z producentem sklejek nadałem temat i ma koleś do mnie oddzwonić z odpowiedzą czy to ma sens i zda egzamin. Jak bedze cos wiedział to napewno się odezwe.

jesli chodzi o koszty to orientacyjnie razem z szybą wyjdzie około 1200 ale szczegóły będe wiedział za jakies dwa tygodnie

jeśli mam byc szczery to nie widziałem jeszcze baniaka zrobionego z blachy w przeciwieństwie do sklejki i np betonu. Mnie bardziej interesuje sklejka ale z miłą checią bym zobaczył i poczytał o baniaku z blachy. No teoretycznie mega wytrzymały bardziej niż sklejka i szkło.