Jump to content

Akwarium 140x60x50, KONSTRUKCJA RAMOWA


Recommended Posts

Witam

Wczoraj odkryłem że rozkleiło się moje akwarium 240 litrów (akwarium miało 10 lat), w związku z tym myślę o nowym akwarium. Jako że niecały rok temu rozkleiło mi się akwarium 150 litrów, postanowiłem poszukać alternatywy dla zbiorników klejonych. Przypomniałem o zbiornikach ramowych. Planuje budowę akwarium o wymiarach 140x60x50 cm, może trochę większe. Czy macie jakieś doświadczenie z takimi akwariami? Ich największą wadą o jakiej słyszałem było to że uszczelniano je kitem, ja planuje silikonem akwarystycznym, woda nie będzie miała kontaktu z metalem.

Akwaria które się rozkleiły stały na równym podłożu, na styropianie, więc uważam że silikon po prostu puścił ze starości.

pozdrawiam i czekam na wszelką pomoc

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem jest spora różnica ponieważ w akwarium klejonym, silikon pełni rolę konstrukcyjną, natomiast w ramowym pełnić będzie tylko i wyłącznie rolę uszczelniającą.

Gdyby nawet wystąpiła nieszczelność można ją w prosty sposób naprawić, a w akwarium klejonym raczej jest to trudna operacja

Link to comment
Share on other sites

Coraz częściej powraca się do akwarii ramowych , ale raczej ze względów estetycznych niż wytrzymałościowych , no chyba że chodzi o wysokie zbiorniki , wtedy łatwiej zrobić właśnie ramowe.

Jeśli już takie chcesz to najlepiej z kątownika aluminiowego.

Znajdź dobrego spawacza od aluminium i wtedy możesz zastosować cieńszą szybę.

A kleić oczywiście silikonem.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Dlaczego przy zastosowaniu kontownika aluminiowego można użyć cieńszej szyby? (jeżeli dobrze zrozumiałem)


Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Za rok mam zamiar rozpocząć budowę własnego domu, projekt będzie uwzględniał akwarium wykonane z żelbetonu wylaminowanego od wewnątrz o litrażu około 3500 litrów. W związku z tym pomyślałem że mógłbym przeprowadzić teraz testy z budową zbiornika w tej technologi. Myślę o zbudowaniu ramy i wspawaniu 3 ścian + dno z blachy stalowej, następnie oblaminować całość i wkleić przednią szybę. Jak tylko zbiorę wszystkie koszty to przedstawię za i przeciw zarówno zbiornika ze szkła jak i z metalu.


pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites


Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Za rok mam zamiar rozpocząć budowę własnego domu, projekt będzie uwzględniał akwarium wykonane z żelbetonu wylaminowanego od wewnątrz o litrażu około 3500 litrów. W związku z tym pomyślałem że mógłbym przeprowadzić teraz testy z budową zbiornika w tej technologi. Myślę o zbudowaniu ramy i wspawaniu 3 ścian + dno z blachy stalowej, następnie oblaminować całość i wkleić przednią szybę. Jak tylko zbiorę wszystkie koszty to przedstawię za i przeciw zarówno zbiornika ze szkła jak i z metalu.No ciekawie to brzmi ale do końca nie wyobrażam sobie jak chcesz połączyć blache ze szkłem i czy nie zaszkodzi to rybom. Mam nadzieje że umieścisz na forum jakiś obszerniejszy post na ten temat

Pozdr

Link to comment
Share on other sites

Czy nie zaszkodzi to rybom? Myślę ze nie ponieważ cała "metalowa skrzynka" będzie pokryta laminatem więc woda nie będzie miała kontaktu z metalem (w teorii :)). Widzę dużą zaletę takiego rozwiązania, będzie można bez obawy opierać duże kamienie o ściany akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Dlaczego przy zastosowaniu kontownika aluminiowego można użyć cieńszej szyby? (jeżeli dobrze zrozumiałem)

pozdrawiamDlatego można zastosować cieńszą szybę , ze kątownik działa jako usztywnienie konstrukcji i szyby nie będą się wyginały.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Zebrałem trochę informacji na temat planowanego zbiornika.

Zdecydowałem się ostatecznie na metal + laminat. Wybrałem tą metodę ponieważ:

+ w planowanym domu mam zamiar umieścić bardzo duże akwarium z żelbetonu laminowanego od wewnątrz (projekt domu będzie już uwzględniał tą konstrukcję) więc ten zbiornik będzie zapoznaniem się z wykorzystaniem żywicy w akwarystyce.

+można śmiało poukładać wewnątrz duże kamienie bez obawy o szkło


Ostateczne wymiary akwarium 140 x 70 x 55 cm

Rama będzie wykonana z kątownika 3cm ze wzmocnieniami z płaskownika o tej samej szerokości. Ceny nie znam ponieważ dysponuje takim materiałem.

Ściany metalowe będą wykonane z blachy stalowej o grubości 2 mm ( około 70 pln/m2), dno 3mm (100 pln/m2).

Przędna szyba o wymiarach 140 x 55 cm brutto (wliczając ramę) będzie wykonana ze szkła 10 lub 12 mm (jak sądzicie czy 10 wystarczy ?)

Całość będzie wypiaskowana a następnie polakierowana (czym i jaką metodą to dopiero zdobywam wiedzę).


Na końcu położę jedną warstwę laminatu o gramaturze 450 + dodatkowo 10 cm paski w wszystkich rogach zbiornika.


Co sądzicie o tym pomyśle?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Jednak zbyt dużo jest pięknych ryb, by wybór był prosty, dlatego myślę o opcjach, jak poniżej. 🤔 Wydaje mi się, że takie drapieżniki wagi średniej byłyby odpowiednie do akwarium o długości ca 220 cm.  Dimidiochromis strigatus / Exochochromis anagenys / Lichnochromis acuticeps Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus / Trematocranus placodon / Cheilochromis euchilus Placidochromis milomo Nie ukrywam, że chciałbym obsadę nietuzinkową. Nie mam zamiaru silić się na sztuczną oryginalność i wymyślać jakieś cuda - ale nie powiem, zależałoby mi na szkle, w którym będzie pływać coś rzadziej spotykanego. Stąd szczególnie interesuje mnie np. Trematocranus placodon. Ładna, ciekawa i majestatyczna ryba. Raczej mniej popularna, w forumowym dziale Grafika wyszukań mało, w zasadzie prawie tylko autorstwa Kolegi @stan. Rośnie spora, do 25 cm, ale w necie różnie można wyczytać co do agresywności. Widzę, że jest dostępna w Tan-Mal. Może ktoś miał/ma i podzieli się obserwacjami.
  • Dzięki. Faktycznie, we wspomnianej książce proponowane do M. mchuse gatunki zarówno nie przekraczają go wielkością, jaki i nie są też określane jako agresywne. Słusznie, w związku z delikatnością M. mchuse zacznę w takim razie od 4 gatunków i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie; doświadczenie z obserwacji też coś podpowie. Trzymam kciuki za nowy zbiornik, Patryka oczywiście też. 👍😉
  • U mnie w module jako wloty robią: szczelina wycięta "fabrycznie" na etapie budowy modułu (mniej więcej w połowie wysokości modułu, niewidoczna patrząc od przodu), nawiercony przeze mnie wlot w dolnej części modułu zakończony kratką wentylacyjną o średnicy 45 mm oraz dwa nacięcia w górnej części modułu, przez które przelewa się woda - działa jednocześnie jako skimmer. Na późniejszym etapie kratkę nieco zmodyfikowałem, wycinając z niej trochę plastiku, przez co zwiększyła się powierzchnia zasysu.
  • Możesz śmiało podłączyć do p415 https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739 Prąd ustawisz na 700mA rezystorami jak fabrycznie nie jest i wydaje mi się że śmiało ten led będzie świecił. Nie będzie świecił pełną mocą ale moze wystarczy. Jedna uwaga, sygnał PWM do 5,5V a sterownik chyba potrzebuje większym napięciem być zasilony, stąd musisz sobie wyprowadzić te sygnały ze sterownika, ponieważ jak podłączysz PWM wprost to spalisz driver. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • Ja mam u siebie zasys poziomy przodem. Raczej mało jest widoczny, ale jak ktoś się uprze, to go zobaczy i będzie mu przeszkadzał. Wymiary zasysu sprawdzone pod moją pompę 3000l - 0.5x20cm. U mnie się to sprawdza. Piotr, jeżeli chcesz zrobić podobny zasys do mojego, to warto szczelinę wyciąć wyższą i od środka zamontować na wklejonych szynach ruchomą przesłonę. Bo dobrze dobrać wielkość zasysu, to podstawa przy tego rodzaju filtracji - no ale ja mam typową kasetę, zabudowaną w tle 
  • @pablomas dzięki. Tak sobie właśnie myślałem, że mocna filtracja biologiczne likwiduje błonę. Ja właśnie "tworzę" taką hybrydę. Narożną kasetę w kształcie hmf ale w sposobie działania modułu Czyli przód będzie cały z pvc. U góry nacięcie jako skimmer. Zastanawiam się tylko nad wlotem @jaras @marcin73m jak macie zrobione wloty do modułu? Myślałem nad wpuszczeniem poziomo nawierconej rury z zewnątrz zabezpieczonej czymś takim. Myślę, że spowodowało by to równiejszy przepływ wody przez gabkę Tylko czy ta rura jest potrzebna? Może wystarczy tylko ponawiercać dziurki jako wlot?  
  • Powinno działać daj tylko czas u mnie po ok 6tyg zniknął, brak biofilmu od dwóch lat. Zobacz mój wątek Hmf w filtrze Juwel.
  • Moja wpłata nie dotarła? @yaro sprawdź proszę
  • Myślę, że na dobry początek 4 gatunki to będzie dobry wybór. Obsada też dość oryginalna, także będzie na co patrzeć. Po jakims czasie sam oceniasz czy ilość ryb jest wystarczająca. Przy świeżym zbiorniku też nie ma co szarżować z ilością ryb wpuszczonych na początek, bo zalążki biologii łatwiej to zniosą. Oczywiście ustalanie ilość gatunków bez wspomnieniu, a liczebności osobników poszczególnych gatunkow jest mocno umowna bo można próbować z więcej niż jednym samcem i większą ilością samic, a można docelowo celować w jednego samca i np 2 samice. Ja zdecydowanie wolę jak moje ryby mają przestrzeń życiową i w zamian częściej mogę obserwować ich naturalne zachowania. Mocno przerybione zbiorniki to jakoś nie moja bajka (oczywiście w Twoim przypadku przy racjonalnej ilości ryb w obrębie gatunku nie ma mowy o przerybieniu). Tysiąc litrów to już kawał szkła i super możliwości, choć wiadomo litrów zawsze będzie za mało i to myślenie, że jakbym tu dorzucił 50cm, a tam 20 oooo wtedy to by dopiero było Sam jestem na etapie wybierania obsady (można powiedzieć, że ta się już nawet wyklarowała), z tą różnicą, że zbiornik o 400l większy, od Twojego, a w planach pierwsze podejście do drapieżników. Zobaczymy jak ta przygoda się potoczy. Tobie też życzę powodzenia
  • Jak to mówią "nie znam się, ale się wypowiem"  @TomekT jak wiesz sam jestem na podobnym etapie rozmyślań. Przeczytałem cały wątek Iquitosa o jego akwarium i doszedłem do wniosku, że Mylochromisa trzeba byłoby hodować z naprawdę spokojnymi gatunkami. Sam nad nim mocno się zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że jakikolwiek typowy, średniej wielkości drapieżnik to już będzie dla tego gatunku zbyt wielkie obciążenie. W. Sierakowski w książce również wspomina o wyjątkowej delikatności tego gatunku. Jeśli chodzi o dodawanie L. Caeruleus to odpuściłbym po prostu ze względu na to, że wg mnie szkoda pakować tak rozpowszechnionej ryby do obsady, która składa się z tak nieczęsto spotykanych okazów. Ja bym stawiał na zestaw: D. Strigatus, S. Tolae, L. Lethrinus oraz P. Milomo  P. Milomo wygląda super  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.