Jump to content

APATYCZNE SAULOSI


mariope

Recommended Posts

Witam prosze o szybką poradę poniewaz zakupiłem 3 młode Saulosi a one po 1 dniu stały sie apatyczne lezały na dnie i nie wykazywały chęci do pływania z pozostałymi tak jakby sie nie lubieli. Co dalej , długo nie trzeba było czekac mineły dwa dni a tu jedna juz padła kolejny dzień i kolejna rybka co jest grane ? pozostałe 4 sulosi chowają sie b.dobrze


Wyniki pokazały następujące wartości:

NO2 < 0,3 czyli nie wykrywalne

NO3 40 - 80 w tych granicach (test zooleka)

PH 8

TwO 9

Tw 7


Jesli chodzi o akwa to filtracja wewn. AQAEL FAN2, kubełek TETRATEC EX 600, oświetlenie POWER GLO (przód) a druga jakaś zwykła która była w standardzie z pokrywa. Akwa to 112l z tłem strukturalnym. 4szt. Skałki, 2 wapienie, roslinki to anubias,crynia,aponogeton (tak sprzedawca nazwał) Baniaczek chodzi od 2,5 miesiąca a ustabilizował sie nie dawno 3 tygodnie temu ( rozpoznanie na podstawie testów i rad forumowiczów)


Proszę fachowców o wytłumaczenie co jeszcze jest nie tak że wpuszczam rybki a tu zong


Pozdrawiam Mariope :P

Link to comment
Share on other sites

Rybki włożyłem z workiem do akwa i tak sobie siedziały koło 30 min aż temperatura sie zrówna ja to jeszcze tłumacze tym ze były za małe nie wytrzymały psychicznie. A to NO3 to jak moge obniżyc do 20 ? i czym to mogło skoczyć wczesniej tyle nie było nie wspominając co działo sie na początku dojrzewania. :wink: Czy obniżenie NO3 poprzez podmianę?

Link to comment
Share on other sites

Rybki włożyłem z workiem do akwa i tak sobie siedziały koło 30 min aż temperatura sie zrówna ja to jeszcze tłumacze tym ze były za małe nie wytrzymały psychicznie. A to NO3 to jak moge obniżyc do 20 ? i czym to mogło skoczyć wczesniej tyle nie było nie wspominając co działo sie na początku dojrzewania. :wink: Czy obniżenie NO3 poprzez podmianę?


po zrównaniu temperatur przelałeś je po prostu, czy mieszałeś wodę w małych porcjach, bo tego już nie piszesz...


nie wytrzymały psychicznie? :?

prędzej typuję, że w Twoim zbiorniku może być czynnik chorobotwórczy, na który Twoje ryby są odporne/niewrażliwe a młodziki nie były... w wyniku stresu po transporcie/związanego ze zmianą parametrów itd.


NO3 tylko przez podmiany - regularne np 20% 1 raz w tygodniu

bo zanim zbudujesz i Ci zadziała jakikolwiek denitrator to dojdziesz do 150 :(

Link to comment
Share on other sites

zrownanie temperatury to jedno,ale wymieszanie wody to drugie..bynajmniej ja tak robie...jesli sie myle poprawcie mnie..rybki nie sa wtedy narazone na wielki szok spowodowany zmiana parametrow...

a co do no3....deni mozesz odpuscic,,,to wyzsza szkola jazy..regularne podmianki i jeszcze raz podmianki....

Link to comment
Share on other sites

A więc kiedy temp. sie zrównała wode z wora zlałem do miseczki a rybki z siatki natychmiast do akwa. NIe wydaje mi sie zeby zbiornik posiadał jakies choróbstwa nie załamujcie mnie dodam ze 4 saulosi pływa tak jak powinny tylko z tych nowych młodzików coś nie tak ja w sumie zwalam juz wine na chodowce tych rybek :x

Link to comment
Share on other sites

najłatwiej zwalić na innych... smutne

ciekawe jakie parametry miały te wody?

jak przełożyłeś ryby np. z pH 7, kh 5 do pH 8,5 i kH 15 a ryby były w stresie potransportowym, to akurat nie widzę tutaj jednoznacznej winy sprzedawcy...


IMHO miałbyś czyste sumienie, jakbyś po zrównaniu temp dolewał do worków wodę z akwa po pół szklaneczki co kilka minut, tak aby stosunek tej sklepowej do tej z akwa wyniósł 1:1 w np 30 min, dodał witaminy.... a dopiero potem odłowił ryby siatką, bez wlewania worków do akwa... :wink:


wtedy byś mógł powiedzieć że to raczej młodzikom coś dolegało... a tak? odpowiedzi już nie poznamy...

następnym razem będziesz bogatszy o doświadczenia... tymczasem zajmij się tym NO3, bo wynik makabryczny jak dla mnie, niestety nie świadczy o wzorowo prowadzonym zbiorniku :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Właśnie, co zrobić z taką wiedzą? @triamond przytaczał badania, w których kilkukrotnie większe stężenia nie powodowały śmierci pielęgnic. Nie wiem, na ile to miarodajne, bo doprawdy można zgłupieć od sprzecznych informacji.  @Tomasz78 współczuję śnięcia rzadkich okazów, ale faktycznie, czy nie należałoby profesjonalnie zbadać wody i o ten wynik skorygować testy JBL, coś jak ze skałami Celsjusza i Fahrenheita? Zgadzam się oczywiście z tym, że obecna instrukcja JBL jest nieprecyzyjna, ale na logikę, moment rozpuszczenia proszku jesteśmy w stanie określić po 10, kilkunastu sekundach. Wg mnie i na moje oczy tyle właśnie zajmuje rozpuszczenie się proszku w testach na NO3. Taki czas, a minuta to już różnica skali, w zasadzie.
  • Tomasz jesśli odczyt jest poprawny to mam ponad 100 i nie zdychają, normalnie tarło, samice z ikrą w pyskach.
  • A ile wyjdzie po 2 minutach wstrząsania? 
  • No jak nie zaniża, przecież musi być podany konkretny czas wstrząsania a nie 10 sekund do zniknięcia szarego proszku. Po 10 sekundach wstrząsania wyjdzie mi 5,10 NO3 - tyle to nie możliwe przy tak dużej obsadzie. Jestem pewny że ryby zdechły przez wysokie NO3. No to jak w starej instrukcji było 1 minuta wstrząsania a w nowej bez czasu wstrząsania sugerując 10 sekund do czasu zniknięcia szarego proszku, przecież wyniki będą biegunowo różne.
  • Tomku, ale nie masz 100% pewności, że ryby zdechły przez NO3. Powiem więcej, poziom NO3 50 czy nawe 60 nie spowoduje smierci ryb, nawet gdy przez długi czas będą narażone na takie warunki. Nie masz żadnego punktu odniesienia w postaci wiarygodnego i profesjonalnie wykonanego testu swojej wody. Nie możesz więc z pewnością twierdzić, że test wykonany według instrukcji zaniża wynik. A może jest odwrotnie? Test wykonany nieprawidłowo da nam zafałszowany wynik w tym przypadku zawyżony. Tak czy inaczej zbyt dużo tu pytań. Nie bronię producenta, ale uważam że najpierw powinno się uzyskać wiarygodny wynik testu wykonanego w profesjonalnym laboratorium, a następnie metodą prób i błędów wykonać test JBL tak aby wyniki były zbliżone do siebie. Tylko wtedy będziesz miał pewność ile czasu należy wstrząsać próbkę, aby uzyskać prawidłowy wynik. 
  • Wstrząsać trzeba intensywnie przez 1 minutę. Po 10 sekundach będziesz miał 5 mg/l a tak naprawdę może być 50! Po 10 sek kolor nie rozwinie się taki jak po minucie wstrząsania. Kolor rozwija się do 10 minut, po tym czasie już się nie rozwija. Przez to zbyt krótkie wstrząsanie zdechły mi cenne okazy bo mi wychodziło że mam 5,10 mg/l NO3 a tak naprawdę było 50,60 mg/l przez wiele tygodni aż ryby zaczęły chorować i zdychać a ja nie wiedziałem jaki jest powód bo przecież parametry wzorowe. Nie radzę sugerować się wpisem żeby wstrząsać 10 sekund do zniknięcia szarego proszku, bo się możecie zdziwić, będziecie się doszukiwać różnych chorób a przyczyna będzie prozaiczna - zbyt wysokie stężenie NO3.
  • Może ilości odczynników, może są bardziej reaktywne. Nie będę usprawiedliwiał JBL, ale moim zdaniem błędem jest wstrząsanie przez minutę testów z nowej serii, równie dobrze można wstrząsać dwie minuty, albo podgrzać fiolkę, w kontekście spotęgowania reakcji, wtedy wyjdzie 250. 😉 Jeżeli proszek rozpuszcza się w kilka sekund i jeżeli o tym mówi instrukcja, to trzeba wg mnie wstrząsać przez nie więcej, niż 10 sekund, góra 15 i zostawić na te 10 minut, jak instrukcja wskazuje, potem dopiero zrobić odczyt. Zauważyłem szereg razy, że intensywność koloru wzrastała wraz z upływającymi minutami.
  • Przeczytaj dokładnie instrukcję, coś tam się zmieniło jeśli chodzi o ilości odczynników. 
  • 2 Testy JBL i 2 różne wyniki. Jeden 5 drugi 40 mieszane ok 10s. Po dłuższym mieszaniu wyniki jeden 30 drugi 120. Chyba jednak wolałem nie wiedzieć.
  • U mnie to samo - mieszałem kilka sekund i wynik 5-10. Dzisiaj zakupiłem nowy, mieszałem minutę i wynik hoho. Jutro wyjmę ze śmietnika ten stary i sprawdzę wynik przy 1min mieszaniu.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.