Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

witam

prosil bym was o pomoc w doborze obsady do akwarium 325L (130x50x50)


marzy mi sie Aulonocara i to nie jedna

ale niestety samiczki tego gatunku nie naleza do najpiekniejszych

akwarium bedzie w firmie i musi spelniac nastepujace warunki ;)eleganckie(o to jzu zadbam), kolorowe(ale tez nie wszystkie kolory teczy) i chcial bym by ryby byly widoczne, zeby nie trzeba bylo 10min sie wpatrywac by jakas rybe zobaczyc(ale nie chce przerybienia)

wiem ze Aulonocary sa miesozerne wiec polaczenie ich z innymi pysiami nie bedzie proste, jednak chce podjac sie tego wyzwania

zeby wam ulatwic, te ryby mnie interesuja :)


2+5 Aulonocara baenschi

2+5 Aulonocara stuartgranti (ewentualnie A. Nyassae)

3+6 Saulosi

1+3(4) "Yellow"

1+3 L. Sprengerae

1+3 Pseudotropheus Acei


prosze sie nie sugerowac liczbami ;) wiecej jest by latwiej usunac

najbardziej mi zalezy na tych 2 Aulonocarach

a najmniej na "rdzawym"

oczywiscie jestem otwarty na kazdy inny gatunek z poza listy

z obsady widac ze akwarium bedzie(chyba;))niebiesko/zolte, i w tej kolorystyce chce pozostac by bylo elegancko ;)

prosil bym was o roszady w obsadzie i zmiane (badz nie) liczebnosci osobnikow


czekam na porady i z gory dziekuje !

pozdrawiam


P.S. mam nadzieje ze nie za chaotycznie to napisalem

Opublikowano

Nie będę wypowiadał się na temat aulonocar - nigdy ich nie trzymałem, ale połączenie w trakim małym akwarium mbuny i aulonokar, jakoś skazuję na niepowodzenie. Ponad 15 cm Acei chcesz trzymać w takim akwarium ? to nie tyle barbarzyństwo ale i wizualnie i na pewno z taka rybą w środku nie będzie to wyglądało ekstra.

Wg mnie jednak jeżeli będziesz chciał aby i w pracy takie akwarium ładnie wyglądało i ryby dobrze się czuły powinieneś zmienić plany.

Opublikowano

Za małe akwarium masz dla trzymania takiej obsady:(

Poza tym samiczki aulonek też są piękne , tylko.... trzeba to piękno dojrzeć:)

Samiczki Stuartgranti , przy dobrym oświetleniu mają piękne błękitne refleksy na płetwach:)

A co do obsady to dałbym tylko te dwa gatunki aulonek , ale w obsadzie 3+4.

Stuartgranti jest aulonką skalną , więc przy dobrym ustawieniu dekoracji trzy samce powinny się ładnie wybarwić:)

Baenschi lubi piaski , i nie będzie przeszkadzać Stuartom , a jest też łagodniejsza.

Ja zostałbym przy takiej obsadzie :D

Opublikowano

A ja w żadnym wypadku nie trzymał razem baenschi i stuartek. Krzyżówki murowane. To podstawowa zasada, żeby nie łączyć Aulonocar z jednej grupy, a i jedne i drugie wchodzą w skład tzw. kompleksu stuartgranti. Również nie do końca zgodziłbym się z tym, że baenschi są łagodniejsze od stuartek. Kwestia jest dość trudna do rozstrzygnięcia, bo odmian barwnych stuartgranti jest multum i każda ma nieco inne zachowania. Skłaniał bym się jednak ku temu, że to baenschi mają nieco ostrzejszy charakter od stuartów.


Jeśli koniecznie chcesz połączyć aulony z mbuną to polecam A. stuartgranti i L. caeruleus. Połączenie nie jest jakieś szczególnie konfliktowe, zwłaszcza, że yellowy na diecie "aulonowej" radzą sobie doskonale. Co do liczby ryb to Aulony 3+4 i 3+5 yellow.

Opublikowano

Nie zgodziłbym się Mat z Tobą:)

One występują w innych siedliskach i krzyżówki nie są wcale takie pewne.Stuartgranti jest pielęgnicą strefy przejściowej , a Baenschi piaszczystej.

Miałem w akwa razem Stuartgranti Cobwe oraz Hongi , gdzie samice są prawie identyczne , nie licząc kształtu pyszczka , do żadnych krzyżówek nie dochodziło.

U Stuartgranti , samiczki mają odcień błękitu , u baenschi żółty.

Kwestia jest tego rodzaju by dobrać odpowiednie haremy.

Ja jednak dałbym je razem:)

Opublikowano

panowie

wyraznie napisalem ze te ryby mnie interesuja

to nie znaczy ze musze miec w takim akwa 40 ryb ;)

Acei napewno sie nie nada? :(

myslalem czy nie zrobic tak:


1+3 Aulonocara baenschi

1+3 Aulonocara stuartgranti

2+5 Saulosi (albo 1+3 Pseudotropheus Acei)

1+3 "Yellow"


razem by wyszlo 19 ryb(wersja Saulosi) lub 16 ryb(wersja Acei)

czy to tak duzo na akwa 325L? wy osądźcie

Aulonki bardziej trzymaja sie dna, Acei gornych warstw ;) wiec mzoe....

oj nie wiem

wy tu sie znacie i prosze o porady

Opublikowano

Daniel nie musisz się zgadzać :) . Ja jednak podtrzymuje moje zdanie, że baenschi i stuartki są niezbyt bezpiecznym połączeniem. Nie chodzi tylko o zajmowane strefy jeziora. Istotne jest bardzo bliskie spokrewnienie. Przez pewien czas nawet zastanawiano się, czy nie są to tylko różne odmiany geograficzne tego samego gatunku. W samej grupie stuartgranti znajdziesz kilka odmian występujących na różnych głębokościach, zarówno w strefie przejściowej, piaszczystej i skalistej. Również samo występowanie baenschi nie jest tak do końca tylko piaszczyste...

http://www.bigskycichlids.com/Abaenschi_article.htm

Wyraźnie napisane: "strefa przejściowa między skałami a otwartymi piaskami". Źródła wykorzystane w artykule raczej wiarygodne ;) .

Nie będę się upierał, jak chcecie, możecie próbować. Ja jestem pewien, że nie spróbuję i takiego połączenia polecać nie będę. We wszystkich pozycjach dotyczących krzyżówek jest to jeden z "pewniaków". To mnie przekonuje. Z resztą sam Daniel widzisz, że Freelanc3r chce zdecydować się na niezbyt optymistyczny wariant 1+3 z obu gatunków :) .


Oczywiście inną kwestią jest trzymanie ryb tylko dla dekoracji, w akwarium, w którym młode nie mają szans przeżycia. Wtedy, dlaczego nie?


Freenalc3r, w takim akwarium nie poleciłbym nic więcej niż 2 gatunki nie mbuny, lub 3 mbuny. Przykro mi, ale jak na wymagania tych ryb, to zbiorniczek króciutki...

Opublikowano

Mat , z tym co piszesz powyżej zgadzam się w zupełności , ale....

No właśnie , ja bym spróbował :D

Oczywiście z Twoim zastrzeżeniem co do obsady ilościowej oraz tego , że z takiego baniaka na wszelki wypadek maluchów bym nie chciał :D

A to moje ale jest dlatego , ze jeśli kolega nie będzie odławiał samiczek to szanse raczejmarne by coś z maluchów przeżyło:)

Opublikowano

hmmmm

troszke sie uparlem ale dobra

to powiedzmy, ze same Aulonki

to jak byscie to zestawili?

dodam ze nei zalezy mi na malych rybach :P wiec moga byc przekaska dla reszty

jak bym mial do domu akwa robic to innaczje by to wszystko wygladalo

ale poprostu: ma byc kolorowo, ciekawie, widocznie :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.