Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

chodzi u mnie od 6miechów unimax 700 z oryginalnymi wkładami, które wyglądają tak: 3 litry gąbki, 3 litry gąbki, 3 litry biobali, 3 litry zeolitu, 3 litry ceramiki. Chcę to zmienić na 3 litry gąbki, 6 litrów zeolitu, 6 litrów ceramiki (w tym 3 litry tej, co było i 3 litry jakiejś lepszej). Akwa 400l ryb 23 sztuki średniego rozmiaru, dodatkowego filtru brak. Mi laikowi zamiana wydaje się na lepszą jednak mogę się mylić i dlatego wszelkie uwagi będą mile widziane.

Opublikowano

JA bym wogóle wyrzucił te gąbki. Do kubła syf lepiej żeby się nie dostawał bo znacznie szybciej spada jego skuteczność.

Prefiltr a zamiast tych 6l gąbek ceramika.

Opublikowano

Prefiltr odpada ze względów estetycznych. Kubeł ma 15 l na wkłady, więc mogę poświęcić 3 litry na gąbki i ewentualnie dać trochę lepszą ceramike.

Opublikowano

rozumiem ze chcesz zrobic kubel jako filtr mechaniczno-biologiczny ...

wez tylko pod uwage ze nie dajac prefiltra na wlot, przy takiej ilosci ryb kubelek bardzo szybko sie zatka i bedziesz go musial czesto otwierac...

juz nie mowiac o prawidlowej cyrkulacji wody i zaleganiu gowienek na dnie...poza tym prefiltr moze stanowic niewielka gabka,ktora bardzo latwo schowac za jakimkolwiek kamieniem i wcale nie musi go byc widac :D

zobaczysz z czasem ze posiadanie mechanika ma swoje zalety..jak rybcie dorosna to pokaza co potrafia :D to plywajaca przemiana materii.

jesli mozesz od kogos pozyczyc to pozycz i poczuj roznice :wink:


PS.wrazenia bezcenne za reszte zaplacisz karta mastercard :wink::wink::wink:

Opublikowano
Prefiltr odpada ze względów estetycznych. Kubeł ma 15 l na wkłady, więc mogę poświęcić 3 litry na gąbki i ewentualnie dać trochę lepszą ceramike.


Bedzie sie przytykal, tak jak pisal Slawek - biolog raczej poiwnien byc nieruszany, badz ruszany rzadko.


Mi laikowi zamiana wydaje się na lepszą jednak mogę się mylić i dlatego wszelkie uwagi będą mile widziane.


zatem


Prefiltr a zamiast tych 6l gąbek ceramika.


zobaczysz z czasem ze posiadanie mechanika ma swoje zalety..jak rybcie dorosna to pokaza co potrafia :D to plywajaca przemiana materii.


IMO albo kubel jako biolog + mechanik wewnetrzny, albo kubel jako mechanik + kubek jako BIO, LACZENIE FUNKCJI MECHANIK + BIOLOG w kubelku JEST BARDZO NIEDOBRYM POMYSLEM

Opublikowano

Panowie cały czas piszecie, że chce dać 6 litrów gąbki, ale nie wiem czy ja pisze niezrozumiale czy Wy czytacie bez zrozumienia. A wracając jeszcze, do prefiltra to z chemicznego punktu widzenia, jakie znaczenie ma, czy za przeproszeniem gówno jest na zewnątrz kubła czy w środku. (Ostatnio tak zgasiła mnie pani doktor odpowiadając na moje pytanie czy zdjąć pieluchę przy ważeniu dzieciaka).

Opublikowano

kolego spokojnie.sam spojrz co napisales i nie miej pretensji.


Witam,

chodzi u mnie od 6miechów unimax 700 z oryginalnymi wkładami, które wyglądają tak: 3 litry gąbki, 3 litry gąbki, 3 litry biobali, 3 litry zeolitu, 3 litry ceramiki.



co do chemicznego punku widzenia : to w ceramice sie rozwijaja bakterie nitryfikacyjne i tam zachodzi przemiana no2 do no3.

a z mechanicznego : wiadmomo ze ceramika ma mikropory ktore sie szybko zatykaja. i teraz pomysl co sie stanie gdy gowienka wleca do kubla ,pozatykaja ceramike i co ? przeplyw diametralnie spada.uwierz ze maly prefiltr potrafi wiele zdzialac,a wystarczy go wyplukac przy cotygodniowej podmiance wody.

Opublikowano

Sławek w moim pytaniu chodziło nie o to, co chodzi u mnie teraz:

„Witam,

chodzi u mnie od 6miechów unimax 700 z oryginalnymi wkładami, które wyglądają tak: 3 litry gąbki, 3 litry gąbki, 3 litry biobali, 3 litry zeolitu, 3 litry ceramiki.”

Tylko o to co chce włożyć w przyszłości:

„Chcę to zmienić na 3 litry gąbki, 6 litrów zeolitu, 6 litrów ceramiki (w tym 3 litry tej, co było i 3 litry jakiejś lepszej).”

Jeszcze napisałeś: „a z mechanicznego: wiadomo ze ceramika ma mikropory, które sie szybko zatykają. i teraz pomyśl, co sie stanie, gdy gowienka wlecą do kubła ,pozatykają ceramikę i co ?”

A co za znaczenie ma że ta gąbka jest na wlcie czy w kuble i tu i tu działa tak samo.

Opublikowano

Ma znaczenie o tyle, że cholerną gąbkę na wlocie (prefiltr) bez problemu można czyścić co tydzień, a nawet częściej, jeśli będziesz miał taki kaprys. Aby wyczyścić jeszcze bardziej cholerną gąbka w środku filtra, trzeba najpierw go otworzyć. Zbyt częste otwieranie filtra nie jest korzystne dla bakterii go "zamieszkujących", a poza tym w trakcie otwierania wyrabiają się wszystkie jego najbardziej czułe elementy - złącza, uszczelki itd. Gąbki na wlocie i w kuble działają tak samo, ale różnica tkwi w ich konserwacji.

Opublikowano

Może zapomnijmy o tej „cholernej gąbce” pojawiła się w poście chyba tylko ze względu na porę jego pisania. A co do prefiltra to faktycznie zapomniałem o oczywistym fakcie, że można go co tydzień czyścić. Hm będę musiał się zastanowić czy faktyczne będzie się opłacało go założyć.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.