Skocz do zawartości

Obsada


Rekomendowane odpowiedzi

W 100% się zgadzam, z moich wymarzonych haremów nie pozostało kropli złdzenia, pierwsze za dużo samców, po drugie ryby same sobie ustaliły hiearchię i po trzecie to mi zostało szukanie nowego domu dla męczonych samców.

Ale to i nie tak koniec bo mając Ps. elongatusa x 2 samce do tej pory był spokój, teraz beta stawia się alfie i nie wiem co i z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie Was rozumiem, oczywiście że nie zamierzam wpuszczać dużych sztuk, chodziło mi bardziej ile tych dużych sztuk powinno być jak dorosną. Chodziło mi o to ile samców z jednego gatunku mogę trzymać, kilka postów wyżej jeden z kolegów napisał że samców powinno być albo 1 albo 3 z danego gatunku a nie 2. A co do samych trewków pytanie mam teoretyczne ile dorosłych sztuk w ogóle powinienem trzymać, ryba ta urośnie większa niż pozostałe. Wtedy będę wiedział czy kupić pow 10 sztuk czy 15 żeby się dobrały, bo jeśli zostanie tylko 4-5 sztuk to kupowanie 15 niema chyba sensu, chyba że się mylę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie 15 przy docelowej obsadzie 1+3 może nie być potrzebna, chociaż ja na 10 M. maingano kupiłem 10 samców i w takim wypadku i 20 było by dobrze, co do późniejszej redukcji sprawa zacznie sama się wyjaśniać, gdy ryby ci o tym "powiedzą".

Przecież nie będziesz pozbywał się drugiego czy trzeciego samca jeżeli wszystko będzie w porządku, selekcję przeprowadź gdy ryba bedzie męczona lub będziesz widział niepokojące obiawy, chociż czasami odbywa się to bezobjawowo i strzał jest jeden, ale tego nigdy nie wykluczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie Was rozumiem, oczywiście że nie zamierzam wpuszczać dużych sztuk, chodziło mi bardziej ile tych dużych sztuk powinno być jak dorosną.

To zależy co chcesz mieć w akwarium. Oglądając akwaria jankeskie zobaczysz, że dużych sztuk w 200 litrach "może" być i 30, po 1-2 sztukach z gatunku, wszystko to z niebieskim żwirkiem i kokosami ;) I żyją, a nawet się rozmnażają, co dla wielu jest już wyznacznikiem wielkiego sukcesu hodowlanego ;) My promujemy tez przerybione akwaria, ale z taką nadzieją, że proponowane tu gatunki znajdą sobie na tyle miejsca w akwarium by: po pierwsze nie był żaden zgnojony, po drugie żaden nie powybijał reszty, po trzecie by można było poobserwować zachowania, które występują w środowisku naturalnym, czyli obieranie terytoriów, bronienie ich, przeganianie innych ryb w czasie tarła, walki itd...

Chodziło mi o to ile samców z jednego gatunku mogę trzymać, kilka postów wyżej jeden z kolegów napisał że samców powinno być albo 1 albo 3 z danego gatunku a nie 2.
Tu też ma każdy swoje zdanie. I to jest domniemywanie. Zależy bowiem, jak ryby podzielą sobie akwarium na terytoria. Może być tak, że 1 samiec trew zdominuje całe akwa i nie da się drugiemu wybarwić, może być tak, że podzielą akwarium na 2 części (moje msobo podzieliły tak 120cm i 3. samiec, delikatnie mówiąc, lekko nie ma), a może być tak, chociaż wątpię, że podzielą na 3 terytoria. Z resztą z tego co wiem, to trewy jak sa już duże, to lubią sobie pływać po akwarium i taki samiec chce mieć dla siebie całość, jest tak? (pytanie dla kogoś kto ma już duże kulfony). To, ile będzie najlepiej u Ciebie, okaże się jak urosną.

A co do samych trewków pytanie mam teoretyczne ile dorosłych sztuk w ogóle powinienem trzymać, ryba ta urośnie większa niż pozostałe. Wtedy będę wiedział czy kupić pow 10 sztuk czy 15 żeby się dobrały, bo jeśli zostanie tylko 4-5 sztuk to kupowanie 15 niema chyba sensu, chyba że się mylę ?
Ja zakładam, kupując ryby, że będzie 50/50, więc jeśli chcę np. 2+4, to kupuję 8 ryb. Oczywiście zdarza się, że trafi się komuś nieszczęśliwie 7+1, ale też może być 2+6. Kupowanie 10 sztuk może być pomocne, przy odsprzedaży nadmiarowych samców, bo jeśli np trafisz 4+6, to łatwiej sprzedać te 2+2 do docelowego 2+4, niż sprzedać same samce. Ale to gdybanie, bo kupując więcej ryb, możesz trafić 8+2 i wtedy masz problem, by pchnąć komuś 6 samców.. 8) Także to jest loteria. Nie kupowałbym aż z takim zapasem ryb. Chyba łatwiej mimo wszystko dokupić 1-2 samiczki, niż znaleźć akwarium 4 samcom. Uff... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak myślałem o litrażu 15/20 L przypadających na jedną dorosłą sztukę. Co do gatunków na pewno się odezwę jak zasiedlę akwa. Dzięki za wszelkie odpowiedzi. Tak na koniec to chciałem się zapytać o znaczenie zwrotów samiec alfa i samiec beta, czy chodzi tu o to że samiec alfa jest samcem najstarszym i dominującym a beta samcem młodszym który zaczyna się stawiać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra już mniej więcej wiem pytanie nieważne, mam zato kolejne, w jakiej ilości zarybić akwarium tzn czy wpuścić wszystkie rybki od razu czy stopniowo, gromada małych rybek chyba nie zaburzy równowagi akwa aż tak bardzo, oczywiście w dojrzewającym akwa będą przez kilka tygodni pływały 3 sztuki innych pielęgnic które mam jeszcze na stanie, wykorzystam je jako startowe, powinno być dobrze co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.