Jump to content

Obsada


Recommended Posts

Witam do mojej 375 l, chciałbym zakwaterować 3 gatunki myślałem nad ps saulosi i msobo - chyba mogą być chowane razem bez problemów ? Co do trzeciego nie jestem do końca pewien nie chce mieć za kolorowo, jeśli kogoś temat obsady jeszcze nie znudził będę wdzięczny za małe sugestie.

Dzięki i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Nie łączyłbym tych dwóch gatunków. Głównie z powodu ubarwienia, które przy odrobinie szczęścia może doprowadzić do krzyżówek. Wybrałbym jeden z tych dwóch i dodał dwa kolejne. Może być Msobo, do tego np Elongatus i Acei. Kolorowo nie jest, jeśli nie chcesz, bo osobiście zrobiłbym to inaczej.

Link to comment
Share on other sites

Nie krępuj się, zakładając nowe akwa sam jestem cholernie zdezorientowany cały czas jako pewny 1 gatunek nie wiem co wybrać ps. saulosi, (albo saulosi coral) czy msobo, co do pozostałych myślałem też nad rdzawymi, redami, chciałbym aby rybki barwami się wzajemnie uzupełniały ale żeby nie było zbyt kolorowo, no nie aż tak żeby były tylko dwa kolory ale żeby się razem nie gryzło.

Link to comment
Share on other sites

Dwa pierwsze mi odpowiadają co do trzeciego to prędko się nie zdecyduje, mam nadzieje że nikogo nie urażę mówiąc że maingano mi za bardzo nie podchodzi - nie wiem czemu, bardzo podobają mi się też Labeotropheus trewavasae, ale znowu nie pasuje do tej obsady, pomyślimy i na pewno razem do czegoś dojdziemy :D

Jak narazie to chyba elongatus. Napewno jutro zdanie co do obsady mi się zmieni :D

Link to comment
Share on other sites

bardzo podobają mi się też Labeotropheus trewavasae, ale znowu nie pasuje do tej obsady

a dlaczego nie pasuje, kto tak powiedział?

375 i obsada 3 gatunki - msobo, red blue i trewy jak dla mnie w porządku. Optymalne maksimum na to akwarium ;)

Link to comment
Share on other sites

Tak do końca to nie wiem nigdy nie hodowałem tego gatunku, ale słyszałem że ryba jest agresywniejsza od pozostałych wymienionych wyżej i większa gabarytowo. Jeśli mówisz że niema problemu to pewnie tak jest, na razie myślę o takich gatunkach:

-msobo

-red blue

-rdzawy

-acei

-thumbi

Cały czas się waham co najlepiej do siebie dopasować nie tylko pod tym co mi się podoba ale również jak rybki się wzajemnie zaakceptują.

Prawdopodobnie msobo będzie dominującym gatunkiem co do reszty to nie jestem tu aż tak zdecydowany. Powiedzmy że pierwsza trójka, w jakie haremy je zgrupować może coś w tym stylu:?

msobo: 2+6

red 1+3 / 1+4

rdzawy 1+3

Link to comment
Share on other sites

Dałbym więcej Rdzawego - 2+5/6. Reszta, jak napisałeś.

Jeśli nie musi być rdzawy, to chociaż go lubię, zamiast niego dałbym właśnie Trewka. Nigdy nie miałem tych ryb, ale moim zdaniem obsada: Tremavasae/Msobo/Red Blue jest całkiem realna w akwa 375l.

Link to comment
Share on other sites

odpowiedź na to pytanie będzie jedynie przypuszczeniem, albo pobożnym życzeniem. Za dużo jest zmiennych (same nawet charaktery konkretnych osobników), żeby stwierdzić, czy 1 czy 2 samce dać i jaki układ będzie lepszy. I tak pewnie nie będziesz kupował dorosłych ryb, tylko małe prawda? Więc ewentualna redukcja nadmiarowych samców, czy szukanie dodatkowych samic będzie Ci spędzała sen z powiek dopiero za minimum pół roku ;)


Staram się unikać porad w stylu - tego daj 2+5, albo lepiej 2+6, tego 1+3 itd...

1. nie wiesz co Ci się trafi, 2. to są upodobania osoby doradzającej, a nie pytającej, 3. sprawa jest bardzo indywidualna, bo 2 identyczne obsady, w dwóch identycznych akwariach i identycznie urządzonych ułożą swoje stosunki wewnętrzne i hierarchię bardzo różnie. Moi koledzy w swych poradach wykazują często wiele optymizmu i pewności siebie (nie wiem czasem skąd czerpanej ;) ) i wyliczają obsadę co do jednej sztuki, prognozując liczbę wybarwionych samców. Ja wolę proponować tak - wpuść 3-4 gatunki, po 6-8 sztuk i zobaczymy co będzie. Albo np. 2 gatunki po 15. Ale może się mylę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.