Skocz do zawartości

Obsada


Rekomendowane odpowiedzi

Witam do mojej 375 l, chciałbym zakwaterować 3 gatunki myślałem nad ps saulosi i msobo - chyba mogą być chowane razem bez problemów ? Co do trzeciego nie jestem do końca pewien nie chce mieć za kolorowo, jeśli kogoś temat obsady jeszcze nie znudził będę wdzięczny za małe sugestie.

Dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie łączyłbym tych dwóch gatunków. Głównie z powodu ubarwienia, które przy odrobinie szczęścia może doprowadzić do krzyżówek. Wybrałbym jeden z tych dwóch i dodał dwa kolejne. Może być Msobo, do tego np Elongatus i Acei. Kolorowo nie jest, jeśli nie chcesz, bo osobiście zrobiłbym to inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie krępuj się, zakładając nowe akwa sam jestem cholernie zdezorientowany cały czas jako pewny 1 gatunek nie wiem co wybrać ps. saulosi, (albo saulosi coral) czy msobo, co do pozostałych myślałem też nad rdzawymi, redami, chciałbym aby rybki barwami się wzajemnie uzupełniały ale żeby nie było zbyt kolorowo, no nie aż tak żeby były tylko dwa kolory ale żeby się razem nie gryzło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pierwsze mi odpowiadają co do trzeciego to prędko się nie zdecyduje, mam nadzieje że nikogo nie urażę mówiąc że maingano mi za bardzo nie podchodzi - nie wiem czemu, bardzo podobają mi się też Labeotropheus trewavasae, ale znowu nie pasuje do tej obsady, pomyślimy i na pewno razem do czegoś dojdziemy :D

Jak narazie to chyba elongatus. Napewno jutro zdanie co do obsady mi się zmieni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak do końca to nie wiem nigdy nie hodowałem tego gatunku, ale słyszałem że ryba jest agresywniejsza od pozostałych wymienionych wyżej i większa gabarytowo. Jeśli mówisz że niema problemu to pewnie tak jest, na razie myślę o takich gatunkach:

-msobo

-red blue

-rdzawy

-acei

-thumbi

Cały czas się waham co najlepiej do siebie dopasować nie tylko pod tym co mi się podoba ale również jak rybki się wzajemnie zaakceptują.

Prawdopodobnie msobo będzie dominującym gatunkiem co do reszty to nie jestem tu aż tak zdecydowany. Powiedzmy że pierwsza trójka, w jakie haremy je zgrupować może coś w tym stylu:?

msobo: 2+6

red 1+3 / 1+4

rdzawy 1+3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałbym więcej Rdzawego - 2+5/6. Reszta, jak napisałeś.

Jeśli nie musi być rdzawy, to chociaż go lubię, zamiast niego dałbym właśnie Trewka. Nigdy nie miałem tych ryb, ale moim zdaniem obsada: Tremavasae/Msobo/Red Blue jest całkiem realna w akwa 375l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiedź na to pytanie będzie jedynie przypuszczeniem, albo pobożnym życzeniem. Za dużo jest zmiennych (same nawet charaktery konkretnych osobników), żeby stwierdzić, czy 1 czy 2 samce dać i jaki układ będzie lepszy. I tak pewnie nie będziesz kupował dorosłych ryb, tylko małe prawda? Więc ewentualna redukcja nadmiarowych samców, czy szukanie dodatkowych samic będzie Ci spędzała sen z powiek dopiero za minimum pół roku ;)


Staram się unikać porad w stylu - tego daj 2+5, albo lepiej 2+6, tego 1+3 itd...

1. nie wiesz co Ci się trafi, 2. to są upodobania osoby doradzającej, a nie pytającej, 3. sprawa jest bardzo indywidualna, bo 2 identyczne obsady, w dwóch identycznych akwariach i identycznie urządzonych ułożą swoje stosunki wewnętrzne i hierarchię bardzo różnie. Moi koledzy w swych poradach wykazują często wiele optymizmu i pewności siebie (nie wiem czasem skąd czerpanej ;) ) i wyliczają obsadę co do jednej sztuki, prognozując liczbę wybarwionych samców. Ja wolę proponować tak - wpuść 3-4 gatunki, po 6-8 sztuk i zobaczymy co będzie. Albo np. 2 gatunki po 15. Ale może się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej, posiadamy akwarium 200x60x60 720l. W tym roku zauważyliśmy niepokojące przerwy w spoinie silikonowej na dole frontowej szyby, w załączeniu przesyłam zdjęcia, Akwarium ma 17 lat. Czy silikon się odparzył/rozwarstwił przez co akwarium może się rozszczelnić? Czy to nam się "wydaje", że coś jest nie tak bo tak pada światło? Nie mam porównania jak wygląda spoina w nowym akwarium, w tej chwili jest usunięte podłoże więc zapewne dlatego rzuciło się to w oczy, jaka jest trwałość takiego zbiornika, może już czas na nowe akwarium, proszę o doradzenie czy dalsze użytkowanie jest bezpieczne, może ktoś już coś takiego miał u siebie. Pozdrawiam.
    • Hej mam pytanie. Mam Sumpa i trójkątny komin wklejony w rogu. Akcja ratunkowa to nie małe wyzwanie ponieważ wyłowienie ryby pomiedzy rurkami jest praktycznie niemożliwe i konczy się na zatrzymaniu filrtacji spusczeniu wody z komina. Przez chwilę stosowałem gąbkę umiesczoną na górze ale mimo to rybie udało się jakoś ostatnio prześliznąć. Dodatkowo gąbka po przypchaniu powoduje ze poziom wody podnosi się i jest jej więcej w całym układzie co w przypadku braku prądu i mocno zabrudzonej gąbki może spowodować przelanie sumpa. Zastanawiam się teraz jeszcze nad jednym rozwiazaniem a mianowicie zasypaniem całego komina np żwirkiem lub ceramiką. Czy ktoś próbował czegoś takiego? Czy istnieją jakieś zagrożenia w przypadku wypełnionego komina ?
    • Nie kupujcie tego gówna  .najgorsze badziewie jakie miałem TYLKO FILTRY KUBELKOWE Z KLIPSAMI  WEZ TO SKREC ALBO ROZKREC LEPIEJ BY  BYLO I SZYBCIEJ  NA SRUBY I KLUCZ 13 PRZEPLYW WODY LEPIEJ NIE MOWIC 
    • Pogadaj z @Bartek_De i @aurban6. W duecie zmontują dla Ciebie światło, które się bardzo nadaje. Mam, używam, i wielce zadowolony jestem
    • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
    • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
    • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
    • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
    • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
    • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.