Skocz do zawartości

Lampa UV-C czy warto stosować


VMyrtill

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim, 

zastanawiam się nad dołożeniem do zbiornika lampy UV-C. Wiem jaki efekt powinna dać w teorii, jakie są natomiast wasze odczucia w praktyce. Zauważyliście odczuwalne skutki używania w akwarium, czy "jest bo jest"? Domyślam się, że "mam i ryby żyją" oraz "nie mam i ryby żyją" ale być może ktoś ma większe doświadczenie w tej materii i swoje przemyślenia. 

Ps. zastanawiam się nad Fluval UVC In-Line Clarifier o mocy 3W, da radę do zbiornika 240L? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja u siebie nie mam ale analizowałem kiedyś ten temat, bo chciałem mieć. Gdzieś widziałem proste testy i taka 3W dawała radę w akwarium rzędu 60l. Wychodziło że musiałbym mieć dużo mocniejszą a to znowu koszt większy i po użyciu kalkulatora temat upadł, bo okazał się nieco nieekonomiczny. 

Chętnie też poczytam czyjeś przemyślenia, bo zastanawiam się czy przy Malawi ma to rację bytu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przesiadam się z SA na Malawi, miałem lampę UV 30W, czyli z górką na 450L i moim zdaniem nie jest warta zachodu.

W teorii lampa ma:

a) wybijać zarodniki glonów;

b) wybijać mikroby;

W praktyce:

a) walczyłem cały czas z BBA, w końcu stały się głównym powodem przesiadki; poza tym glony w Malawi to skarb; 

b) dość łatwo jest po prostu trzymać mikroby z dala od akwarium; 

c) odpowietrzenie lampy to masa roboty, ale to może kwestia mojego ustawienia - jest zamontowana na wylocie z JBL e901, wisi sobie na ściance szafki.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik



  • Posty

    • Nic tylko się cieszyć
    • Mam podobnie z Acei Itungi. Sam jestem ciekawy od czego to zależy.
    • Miło to słyszeć  Nigdy mi się nie zdarzyło żeby tak młode ryby miały w tak krótkim czasie tarło. Dzięki za odpowiedź
    • Na 100% obie inkubują. 
    • Już zmienione, mój błąd
    • @kubola502 dodaj grafikę w formacie jpg.
    • Przesiadam się z SA na Malawi, miałem lampę UV 30W, czyli z górką na 450L i moim zdaniem nie jest warta zachodu. W teorii lampa ma: a) wybijać zarodniki glonów; b) wybijać mikroby; W praktyce: a) walczyłem cały czas z BBA, w końcu stały się głównym powodem przesiadki; poza tym glony w Malawi to skarb;  b) dość łatwo jest po prostu trzymać mikroby z dala od akwarium;  c) odpowietrzenie lampy to masa roboty, ale to może kwestia mojego ustawienia - jest zamontowana na wylocie z JBL e901, wisi sobie na ściance szafki.  
    • Witam Na zdjęciu podane jak mi się wydaje samice elongatus mpanga. Brak pobierania pokarmu i generalnego zastoju trwa już dłużej niż 3 tygodnie, zacząć się martwić czy raczej naturalna sprawa? Dodam , że ryby młodziutke kupione 3-4cm i w moim akwarium są od trochę ponad miesiąca.    
    • Podjechałem dziś do kamieniołomu, złoże granitu im się skończyło, nowe czeka na pozwolenie a resztki sprzedali kilka miesięcy temu. Teraz mają tylko kwarcyt, który nie pasuje kolorem do tła. Przynajmniej dowiedziałem się, że w okolicy na razie granitu nie dostanę bo cały poszedł do budowlanki. Zostaje albo prawie dwie godziny w jedną stronę do kamieniarzy na zachód od gór, albo szaber po plaży  na szczęście legalny - z plaży u nas nie wolno wynosić tylko tego co ewidentnie morze wyrzuciło, czyli piasku, muszelek, glonów, etc. Kamlotów na liście nie ma. 🤟 
    • Tło jest modularne i powtarzalne, nakłada się jedno na drugie, dlatego wzór się powtarza. Na tylną ścianę baniaka trafiło tuż przed plagą, nie miałem wtedy cierpliwości na łatanie łączeń czymś więcej niż szary silikon, który ryby wyskubały w dwa tygodnie. Teraz jestem mądrzejszy i kumam że tylko kotki szybko rodzą, więc to samo tło na dno już docinałem a potem zapiankowałem szczeliny.   Cementowane zwykłą mieszanką piasku i cementu, trzykilowy worek. W irlandzkich sklepach nie ma CR65, CX-5 czy jakimtam  może są odpowiedniki, ale niesprawdzone, więc nie chciałem ryzykować - beton to beton, syfi, podnosi parametry ale nie wypuszcza do wody żadnych pochodnych zabójcanu rybolu. Z drugiej strony poczytałem trochę i faktycznie czysty beton puszczałby pewnie syf do wody dość długo, kilka warstw farby i problem będzie dużo mniejszy. Farba odcina się od tła, bo to pierwsze trzy warstwy, malowane sprajem jak błotnik wozu konserwacji chorążego Andrzeja. Jak ostatnia wyschnie a sprejowy smród wywietrzeje z salonu to zacznie się pacykowanie góry farbkami akrylowymi i w końcu przyda się na coś ćwierć wieku grania i malowania Warhammera 40K.    Z plusów, dobiłem się w końcu do jednego kamieniołomu, zapraszają do grzebania w odpadach ale są czynni tylko w tygodniu. Drugi jest czynny w soboty, ale nie mogę się do nich dodzwonić, nawet nie wiem czy w ogóle są jeszcze otwarci. Oba kopią u mnie w Wicklow, czyli granit. 😍 Z minusów, za tydzień wybywam na prawie trzy tygodnie, chciałem zalać baniak żeby sobie dojrzewał w tym czasie. Ale jeśli coś się obsunie to zawsze mogę przeszczepić biologię od kolcobrzuchów i wystartować szybciej.  Dzięki za miłe słowa koledzy, bardzo doceniam.  PS. Ten mały AT-AT to prezent z akwarystycznego od mojej żony. Jest szary, pasuje do biotopu jak świni siodło, ale to prezent, więc na razie zostaje. 🤓  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.