Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Mam zamiar postawić akwarium 375L z sumpem.

Akurat zbliża mi się remont mieszkania dokumentny więc mogę sobie pozwolić na doprowadzenie dwóch rurek żeby zrobić podmianę wody. I z tym związany jest głównie mój post. Prosiłbym o poradę w jaki sposób rozwiązać taką podmianę wody, tzn czego potrzebuję. Chciałbym zautomatyzować podmianę wody najbardziej jak się da. Na rurce którą wody spływa do kanalizacji musiałbym zainstalować jakąś pompkę bo woda miałaby do pokonania znaczną odległość. Czy potrzebuję jakiś dodatkowy zbiornik na świeżą wode, filtry po drodze?


Pozdrawiam!

Opublikowano

Tez sie nad tym zastanawialem i wymislilem system na 1 rurke.


wymaga to jednak zastosowania zaworu przelaczajacego ktorego jeszcze nie znalazlem :-)


i zawor montujez w ujeciu i ujsciu wody, przelaczal on bedzie rurke w tryb nalewania lub odprowadzania wody.


drugi taki sam zawór przy akwarium z ta sama funkcja ( napelnianie, oproznianie )


Woda do akwarium przechodzi przez zestaw filtrów

http://www.allegro.pl/item361147213_wkl ... ywowa.html


I to tule, jak zrobisz "powrot" do sciegów grawitacyjnie to pompka ci nie potrzeba


Pytanie tylko jest jedno, widzial ktos taki kulowy zawór przelaczajacy ? :-) :twisted:

Opublikowano

Czyli po założeniu takiego filtra mogę już śmiało taką wodę lać do akwa tak? Jeśli chodzi o odpływ wody to nie mogę zdać się na grawitacje dlatego wspomniałem o jakiejś pompie - woda będzie musiała pokonać niezły kawałek drogi i podejrzewam że nie tylko w dół...

Opublikowano

U mnie jest tak:

Czysta woda przechodzi przez elektrozawór, potem przez dwa filtry (sedymentacyjni i węglowy) i zawór pływakowy (kiblowy / spłuczkowy) do sumpa.


Ściek załatwia pompka circulator 600 bodajże. U mnie podnosi na ok 80cm i wydajność ma 16 litrów na 5 minut - wiem powoli ale styka.


Całością steruje zegar, o określonej porze i na okreslony czas (trzeba sprawdzić ile wylewa w jednostce czasu) załącza pompę ściekową. Poziom wody w sumpie się obniża, ale ponieważ w obwodzie jest elektrozawór załączany też o określonej porze - dopiero wtedy woda się uzupełnia.


Po co elektrozawór - z dwóch powodów.

Po pierwsze bezpieczeństwa - pozostawienie w sumpie cały czas otwartego dopływu wody zabezpieczonego tylko pływakiem uważam za nierozsądne. Wiem, że w kibelkach takie zawory śmigają latami - ale w spłuczkach nie ma małych rybek, keramzytu i ślimaków które mogą go zablokować, no i w spłuczce jest rewizja.

Po drugie gdyby jednocześnie pracowała pompa ściekowa i dolewka to częściowo świeża woda trafiałaby do ścieku, a tak czas pomiędzy jednym a drugim załączeniem zapobiega temu.


Dodatkowo 12 godzin później elektrozawór jest otwierany jeszcze na parę minut w celu wyrównania strat wody wynikłych parowaniem.


Ot cała filozofia mojej podmianki

Opublikowano

Ja wzorowałem się na rozwiązaniu Waldeusza.

Tu http://www.dami-rz.pl/~woczko/opis_filtr.htm jest opis jak to wszystko działa. Tyle że ja do wypompowywania wody użyłem circulatora 600. A elektrozawór od pralki zamieniłem na elektrozawór do nawodnień Nelson 9013. Taki jak tu: http://nawadniania.pl/index.php?s=oferta&d=0&r=15&k=43. Napięcie zasilania 24V, czyli bezpieczne., zbudowany z PCV, regulacja przepływu, 5 lat gwarancji, przystosowany do pracy ciągłej. Dodatkowo musiałem kupić transformator do niego. Kupiłem taki: http://www.tme.pl/zasilacz-ac-ac-20va-ac23-3v-0-86a/arts/pl/b16/pflf12s_12vdc.html. No i kupiłem orginalne sondy kwasoodporne od producenta, bo nie miałem nic innego pod ręką. Oczywiście nie kupowałem głowic do zamontowania sond, są horrendalnie drogie, tylko sam przy pomocy karnisza, kostki elektrycznej i korka do wina zmajstrowałem zamocowanie.

Tak jak pisze Waldeusz, zegar uruchamia sterownik na określony czas, a ten na zmianę wypompowuje wodę/pompuje wodę. Ja mam ustawiony czas tak, że w jednym cyklu wymienia mi 5 litrów wody. Po 10 minutach znów 5 litrów. I tak codzienne. Niestety zworka od wylewania wody jest zamknięta przy wyłączonym sterowniku i jeśli on padnie to może być problem bo po kilku takich cyklach bez dolewki wypompuje mi się cała woda z sumpa. Ażeby takiego problemu nie było należy odpowiednio połaczyć drugi taki sterownik. Czyli jeden sterownik odpowada za dolewkę, a drugi za wylewkę. Na stronie producenta jest schemat jak to zrobić. Mam nadzieję że do wakacji zmodyfikuję mechanizm u siebie. Jakby były potrzebne jakieś zdjęca mogę udostępnić.

Opublikowano

no tak, to koncepcja na 2 rurach, czy ktos wie gdzie sa tanie trójniki z zaworem kulowym?

ja to bym chcial tylko z kuchni ciagnac jedna rure :-(



znalazlem juz pare ale sa drogie ;-( okolo 70pln szt

niestety znalazlem tylko takie o podwyzszonej odpornosci na cisnienie


Marcin

Opublikowano

norbitek, jakbyś był tak uprzejmy to zrób parę fotek i może jeśli Ci sie będzie chciało to naszkicuj jakiś prosty schemacik tego co masz. Nie chciałbym się pomylić w czymś.

Opublikowano

Elektrozawór i sondy:

img3182xm8.jpg

Transformatorek:

img3185ha1.jpg

Zegar i czujnik:

img3186gj4.jpg

zacisk „1” – sonda odniesienia (najniższa)

zacisk „2” – sonda robocza dolna (środkowa)

zacisk „3” – sonda robocza górna (najwyższa)

zaciski „4-5” - zasilanie z timerka

zaciski „8-9” – obwód sterowania pompy do dolewania

zaciski „8-10” – obwód sterowania pompy do wylewania (domyślnie włączony)

zaciski 5 i 8 połączyłem.


Po włączeniu timera, na zmianę zamykają się obwody "8-9", "8-10". Ilość wymienianej wody zależy od różnicy w wysokości sond "2" - "3" oraz czasem pracy ustawionym na timerze.


Tu masz dokumentację: http://www.elektron.zgora.com.pl/show_item.php?item_id=9.

Tam jest opis lepszego rozwiązania z dwoma układami i trzema sondami.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • I to mi się podoba, przeskok na 4 razy większe akwarium. Dobrze, że nie kupiłeś 240 l. 👍 Rozważ jednak większą wysokość akwarium, jeśli to możliwe, szczególnie przy tej szerokości. Moim zdaniem 60 cm wygląda dobrze do maksimum 150 cm długości szkła. Przy dwóch metrach wizualnie będzie jamnik - choć to oczywiście kwestia gustu. Zrób choć 65 cm, wówczas będziesz miał zbiornik 1000+. 😉
    • Może, ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.