Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Mam zamiar postawić akwarium 375L z sumpem.

Akurat zbliża mi się remont mieszkania dokumentny więc mogę sobie pozwolić na doprowadzenie dwóch rurek żeby zrobić podmianę wody. I z tym związany jest głównie mój post. Prosiłbym o poradę w jaki sposób rozwiązać taką podmianę wody, tzn czego potrzebuję. Chciałbym zautomatyzować podmianę wody najbardziej jak się da. Na rurce którą wody spływa do kanalizacji musiałbym zainstalować jakąś pompkę bo woda miałaby do pokonania znaczną odległość. Czy potrzebuję jakiś dodatkowy zbiornik na świeżą wode, filtry po drodze?


Pozdrawiam!

Opublikowano

Tez sie nad tym zastanawialem i wymislilem system na 1 rurke.


wymaga to jednak zastosowania zaworu przelaczajacego ktorego jeszcze nie znalazlem :-)


i zawor montujez w ujeciu i ujsciu wody, przelaczal on bedzie rurke w tryb nalewania lub odprowadzania wody.


drugi taki sam zawór przy akwarium z ta sama funkcja ( napelnianie, oproznianie )


Woda do akwarium przechodzi przez zestaw filtrów

http://www.allegro.pl/item361147213_wkl ... ywowa.html


I to tule, jak zrobisz "powrot" do sciegów grawitacyjnie to pompka ci nie potrzeba


Pytanie tylko jest jedno, widzial ktos taki kulowy zawór przelaczajacy ? :-) :twisted:

Opublikowano

Czyli po założeniu takiego filtra mogę już śmiało taką wodę lać do akwa tak? Jeśli chodzi o odpływ wody to nie mogę zdać się na grawitacje dlatego wspomniałem o jakiejś pompie - woda będzie musiała pokonać niezły kawałek drogi i podejrzewam że nie tylko w dół...

Opublikowano

U mnie jest tak:

Czysta woda przechodzi przez elektrozawór, potem przez dwa filtry (sedymentacyjni i węglowy) i zawór pływakowy (kiblowy / spłuczkowy) do sumpa.


Ściek załatwia pompka circulator 600 bodajże. U mnie podnosi na ok 80cm i wydajność ma 16 litrów na 5 minut - wiem powoli ale styka.


Całością steruje zegar, o określonej porze i na okreslony czas (trzeba sprawdzić ile wylewa w jednostce czasu) załącza pompę ściekową. Poziom wody w sumpie się obniża, ale ponieważ w obwodzie jest elektrozawór załączany też o określonej porze - dopiero wtedy woda się uzupełnia.


Po co elektrozawór - z dwóch powodów.

Po pierwsze bezpieczeństwa - pozostawienie w sumpie cały czas otwartego dopływu wody zabezpieczonego tylko pływakiem uważam za nierozsądne. Wiem, że w kibelkach takie zawory śmigają latami - ale w spłuczkach nie ma małych rybek, keramzytu i ślimaków które mogą go zablokować, no i w spłuczce jest rewizja.

Po drugie gdyby jednocześnie pracowała pompa ściekowa i dolewka to częściowo świeża woda trafiałaby do ścieku, a tak czas pomiędzy jednym a drugim załączeniem zapobiega temu.


Dodatkowo 12 godzin później elektrozawór jest otwierany jeszcze na parę minut w celu wyrównania strat wody wynikłych parowaniem.


Ot cała filozofia mojej podmianki

Opublikowano

Ja wzorowałem się na rozwiązaniu Waldeusza.

Tu http://www.dami-rz.pl/~woczko/opis_filtr.htm jest opis jak to wszystko działa. Tyle że ja do wypompowywania wody użyłem circulatora 600. A elektrozawór od pralki zamieniłem na elektrozawór do nawodnień Nelson 9013. Taki jak tu: http://nawadniania.pl/index.php?s=oferta&d=0&r=15&k=43. Napięcie zasilania 24V, czyli bezpieczne., zbudowany z PCV, regulacja przepływu, 5 lat gwarancji, przystosowany do pracy ciągłej. Dodatkowo musiałem kupić transformator do niego. Kupiłem taki: http://www.tme.pl/zasilacz-ac-ac-20va-ac23-3v-0-86a/arts/pl/b16/pflf12s_12vdc.html. No i kupiłem orginalne sondy kwasoodporne od producenta, bo nie miałem nic innego pod ręką. Oczywiście nie kupowałem głowic do zamontowania sond, są horrendalnie drogie, tylko sam przy pomocy karnisza, kostki elektrycznej i korka do wina zmajstrowałem zamocowanie.

Tak jak pisze Waldeusz, zegar uruchamia sterownik na określony czas, a ten na zmianę wypompowuje wodę/pompuje wodę. Ja mam ustawiony czas tak, że w jednym cyklu wymienia mi 5 litrów wody. Po 10 minutach znów 5 litrów. I tak codzienne. Niestety zworka od wylewania wody jest zamknięta przy wyłączonym sterowniku i jeśli on padnie to może być problem bo po kilku takich cyklach bez dolewki wypompuje mi się cała woda z sumpa. Ażeby takiego problemu nie było należy odpowiednio połaczyć drugi taki sterownik. Czyli jeden sterownik odpowada za dolewkę, a drugi za wylewkę. Na stronie producenta jest schemat jak to zrobić. Mam nadzieję że do wakacji zmodyfikuję mechanizm u siebie. Jakby były potrzebne jakieś zdjęca mogę udostępnić.

Opublikowano

no tak, to koncepcja na 2 rurach, czy ktos wie gdzie sa tanie trójniki z zaworem kulowym?

ja to bym chcial tylko z kuchni ciagnac jedna rure :-(



znalazlem juz pare ale sa drogie ;-( okolo 70pln szt

niestety znalazlem tylko takie o podwyzszonej odpornosci na cisnienie


Marcin

Opublikowano

norbitek, jakbyś był tak uprzejmy to zrób parę fotek i może jeśli Ci sie będzie chciało to naszkicuj jakiś prosty schemacik tego co masz. Nie chciałbym się pomylić w czymś.

Opublikowano

Elektrozawór i sondy:

img3182xm8.jpg

Transformatorek:

img3185ha1.jpg

Zegar i czujnik:

img3186gj4.jpg

zacisk „1” – sonda odniesienia (najniższa)

zacisk „2” – sonda robocza dolna (środkowa)

zacisk „3” – sonda robocza górna (najwyższa)

zaciski „4-5” - zasilanie z timerka

zaciski „8-9” – obwód sterowania pompy do dolewania

zaciski „8-10” – obwód sterowania pompy do wylewania (domyślnie włączony)

zaciski 5 i 8 połączyłem.


Po włączeniu timera, na zmianę zamykają się obwody "8-9", "8-10". Ilość wymienianej wody zależy od różnicy w wysokości sond "2" - "3" oraz czasem pracy ustawionym na timerze.


Tu masz dokumentację: http://www.elektron.zgora.com.pl/show_item.php?item_id=9.

Tam jest opis lepszego rozwiązania z dwoma układami i trzema sondami.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.