Skocz do zawartości

Z cyklu psychologia pyszczaków - dodanie nowej ryby do obsady.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!


W kwietniu zeszłego roku założyłem moje pierwsze akwarium Malawi o pojemności 337 litrów. W obecnej obsadzie mam między innymi dwie samice Saulosi, które nawet mimo braku partnera zaczęły odbywać ze sobą tarło! Dlatego zrodził się pomysł, aby nieco je uszczęśliwić i dokupić im dorosłego samca. Udało mi się takowego znaleźć. Okazał się być całkiem duża rybą jak na ten gatunek - tak na oko min. 10-11 cm. Swoimi rozmiarami przewyższa pozostałe ryby. Minął już prawie tydzień a on - co mnie bardzo dziwi - boi się innych ryb, mimo że jest od nich sporo większy. Jak tylko zaczyna się stroszyć przed samicą Saulosi, inne ryby odbierają to jako demonstrację siły, co skutkuje każdorazowo przegonieniem intruza. Jak się zbliży za bardzo do innej większej ryby lub jej terytorium to również jest przeganiany. Ani razu nie widziałem, żeby podjął walkę z jakąś rybą. Jego strategia to ucieczka. Na szczęście inne ryby nie ścigają go dalej, tylko po przegonieniu zajmują się "swoimi sprawami". Może czują mimo wszystko respekt przed większą rybą? Stąd moje pytanie - jakie macie doświadczenia z taką sytuacją, gdzie do zbiornika o ugruntowanej hierarchii wpuszcza się nowego osobnika? Ile takiej rybie zajmuje zdobywanie wyższej pozycji? Czy zdarzyło Wam się, że nowo wpuszczona ryba została samcem alfa?

Obecna obsada:

2 samice Saulosi, 1 nowy samiec (pierwotnie było więcej saulosi ale niestety 3 dopadł bloat i wiadomo jak to się skończyło. Poza tym innych strat nie było, więc myślę, że nie było źle jak na debiut)
2 samice Red Red, 1 samiec
3 samice Hara, 1 samiec (aktualnie alfa w akwarium, mimo że Elongatus i Red Redy są od niego większe)
3 samice Yellow, 2 samce
1 samica Elongatus, 2 samce
1 samica Maingano, 2 samce

 

Przechwytywanie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać trzeba jeszcze trochę czasu żeby nowy samiec zaczął radzić sobie z mieszkańcami. Możesz to przyspieszyć ale w tedy trzeba poprzestawiać elementy/kamienie w akwa, dodać nowe kamole, generalnie trzeba zburzyć dotychczasowy ład tak że wszystkie ryby zaczną od nowa obierać swoje rewiry i ustalać hierarchię, w tedy nowy samiec będąc większym będzie miał większą szansę na zdobycie terenu i co za tym idzie udanego tarła.

  • Lubię to 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.