Skocz do zawartości

Sump czy narurowiec? Dylematy nowicjusza.


Marcin P.

Rekomendowane odpowiedzi

Ta! Dokładnie taki schemat ogólny miałem w założeniu :) oczywiście jeszcze jakiś korpus na chemię.

Co do kosztów to przy jakiejś wolnej wieczornej chwili policzę ale myślę, że sump realnie nie wyjdzie taniej niż 1000zł. Pompa będzie tu i tu, jakieś rury, kolanka Zawory trzeba w obydwu przypadkach. Szkło nawet standardowe + przegrody u szklarza kolejny wydatek. A w akwarium komin który też coś kosztuje. Trzeba siąść to realnie policzyć 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Marcin P. napisał(a):

Ta! Dokładnie taki schemat ogólny miałem w założeniu :) oczywiście jeszcze jakiś korpus na chemię.

Co do kosztów to przy jakiejś wolnej wieczornej chwili policzę ale myślę, że sump realnie nie wyjdzie taniej niż 1000zł. Pompa będzie tu i tu, jakieś rury, kolanka Zawory trzeba w obydwu przypadkach. Szkło nawet standardowe + przegrody u szklarza kolejny wydatek. A w akwarium komin który też coś kosztuje. Trzeba siąść to realnie policzyć 😁

Akwarium 112 l na sump można kupić za 50zł, 4 szyby to drugie tyle - nie przesadzaj. Jak ktoś chce to może wydać kilka x tyle, ale można też dość tanio to zrobić.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, _adams_ napisał(a):

Akwarium 112 l na sump można kupić za 50zł, 4 szyby to drugie tyle - nie przesadzaj. Jak ktoś chce to może wydać kilka x tyle, ale można też dość tanio to zrobić.

To prawda. Ja sumpa zrobiłem sam ze starego akwarium, za przegrody u szklarza zapłaciłem sto pare zł. Ale przecież nie muszą być szklane, można je samemu wyciąć z pleksi i pewnie wyjdzie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za ciszę ale miałem trochę na głowie 😁

Wracając do tematu sump vs. narurowiec postanowiłem postawić na sump z jednego względu - estetyka :) Pomijając koszty, łatwość obsługi czy powierzchnię filtracyjną, największym plusem będzie brak przewodów czy rur biegnących na zewnątrz akwarium.

 

Skoro temat kosztów został poruszony, to nadal uważam, że różnica będzie niewielka i niezauważalna przy całości wydatków typu stelaż, płyty, szkoło na zamówienie, oświetlenie itd. Sump wymagał będzie komina i otworów w akwarium, sporo droższej pompy, szkła i przegród. Narurowiec z kolei drogich korpusów i większej ilości rur/kolanek/trójników ale tańsza pompa, odpada dodatkowe szkło i przegrody oraz klejenie komina ;) Nie będę tego liczył bo trzeba by znać dokładniejsze wymiary narurowca itd. 

 

Tak czy siak będzie sump zrobiony z ok 200L akwarium Jakoś po nowym roku będzie trzeba zacząć to liczyć !

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.