Skocz do zawartości

Filtracja akwa 1300L 280x70x70cm


BlackAdder_Pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Kasetowy jest trochę  problematyczny, potwierdzam.  U mnie gąbka po 2 dniach jest zatkana , a po tygodniu grubo na niej brudu.  Z tym że filtr trochę za mały,  a jakoś nie mogę się zmobilizować do podłączenia sumpa w tym zbiorniku.

Ale kubełek na pewno jest bardziej upierdliwy w czyszczeniu - mycie gąbki z podmianą 100l wody zajmuje mi max. 30min.

Edytowane przez Bartek_De
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, _adams_ napisał(a):

mnie gąbka po 2 dniach jest zatkana

Jakie ppi tej gąbki? 

Usunąłem z Twojej wypowiedzi fragment odnośnie szklarza. Mamy na forum dział "sklepy, zakupy" i tam zadaj pytanie. Ten temat dotyczy filtracji i za chwilę zrobiłby się bałagan. 

Edytowane przez Bartek_De
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie wiem - dostałem to w komplecie razem ze zbiornikiem i kilka gąbek - wszystkie były cięte z tego samego arkusza. Na pewno więcej niż 40 ppi patrząc na wielkość oczek.

10 ppi bym nie założył - to nic nie filtruje. Mam   w 100l zbiorniku filtr zewnętrzny i seryjnie było tam 10 ppi. Po 2 tygodniach prawie  nic nie zebrała. Założyłem 40 i  zbiera dużo  brudu., wiadro 20l wody na jej płukanie braknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, L.A.J.O.N. napisał(a):

Możesz wrzucić zdjęcie lub odesłać do tematu gdzie opisałeś filtrację?

@Bartek_De mnie ubiegł :) Thx. System ulegał uproszczeniu. Od ruchomego K1 z gąbką na samym początku, po statyczne K1 z gąbką od góry po samo K1. W panelu jest pompa ustawiona na gąbce (tłumienie wibracji) i wszystko zasypane K1 nieco niżej niż grzebień. Okresowo dorzucam żywicę na górę. Usuwa z wody żółtawe zabarwienie, bez zauważalnego wpływu na przejrzystość wody. Ale to widać tylko po długim boku. Śmiga ponad 2 lata bez obsługi.

@_adams_ Kaseciak jest oparty na złych założeniach, ale działa ;) Krystaliczną wodę zrobi tylko biofilm na medium filtracyjnym albo filtr mikronowy. Drobna gąbka w kaseciaku jest doskonałym medium o dużej powierzchni dla biofilmu. Zbyt drobna i biofilm ogranicza przepływ i trzeba czyścić. Za mało miejsca na biofilm - trzeba czyścić. Wystarczająca powierzchnia dla biofilmu = filtr bezobsługowy. Ten brud, który czyścisz, to właśnie to co daje czystą wodę. Niestety, nowym zbiorniku trzeba poczekać tygodnie, aż biofilm urośnie i dojrzeje.

@BlackAdder_Pl Jeśli masz zaplanowaną obsadę, możesz wrzuć to do arkusza:  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25223-obliczanie-mediów-filtracyjnych/page/12/#comment-383652 i oszacować ile litrów mediów filtracyjnych potrzebujesz. Celuj w samoczyszczenie. Ryby można skromnie karmić (u mnie teraz ok. 0,15% masy metabolicznej dziennie). Potem tylko trzeba wykombinować jak puścić wodę przez to medium. Wady kubełków: koszty (prąd, części), ryzyko zalania, hałas. Wady sumpa: prąd (dodatkowa energia na podnoszeni wody w porównaniu do kasety/panelu/modułu + opory na rurach, zaworze przeciwzwrotnym), trzeba dobrze zrobić od razu, komin zajmuje dużo miejsca, regulacja spływu bywa kłopotliwa. Istnieje ryzyko zalania. Czasami hałas.

 

Edytowane przez triamond
  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.