Skocz do zawartości

Filtracja akwa 1300L 280x70x70cm


BlackAdder_Pl

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Tak jak pisałem przedstawiając się na grupie przesiadam się z 300L i długości 120cm na 1300L i długość 280 cm - filtracja tak dużego zbiornika jest nie ukrywam dla mnie wyzwaniem.

Ostatnie tygodnie przeglądam różne fora i YT i jakieś zdanie na ten temat zdążyłem sobie wyrobić, natomiast będę wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie.

 

Zamówiony zbiornik jest baz sumpa także ta kwestia odpada - filtrację chcę oprzeć na kubełkach. (hydraulikiem amatorem także nie jestem)

Wstępnie planuję FX6 z 2 prefiltrami narurowymi w połączeniu równoległym (debiut z prefiltrem narurowym) - pytanie czy jeden FX6 pociągnie, czy lepiej od razu planować dwie FX6

Druga opcja to FX6 + Cristal Profi e1501 jaki już aktualnie posiadam. Pytanie czy taka kombinacja się sprawdzi - chodzi mi ona po głowie by te 1000-1200 zł za drugą FX 6 można przeznaczyć na coś innego

Do tego zapewne jakiś cyrkulator - pytanie na jaki volumen przepływu i jak najlepiej  ustawić strumień.

 

Wszelkie uwagi, sugestie i pomysły mile widziane.

Pozdrawiam Grupowiczów

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, yaro napisał(a):

Tło? Kaseciak?

Właśnie, nie lepiej zamiast dwóch FX6 zbudować filtrację w modułach tła, również na dwóch pompach, które na pewno będą pobierały mniej prądu, niż FX6?

Np. dwie pompy DCP3000 to maksymalnie 6000 l/h przy łącznym poborze prądu praktycznie takim, jak jeden FX6, który ma deklarowany, maksymalny przepływ z wkładami, wężami na poziomie 2300 l/h (w rzeczywistości pewnie jeszcze mniejszy).

Edytowane przez TomekT
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy wyżej napisali - lepiej jest zbudować filtrację opartą na modułach - pocięta gąbka w środku i zanurzona pompa w module , lub filtracja oparta na filtrze kasetowym. Można go też zabudować w tle. Plusy są takie, że woda nie opuszcza baniaka i dodatkowo pompa grzeję wodę 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częśc

W odpowiedzi na dotychczasowe pytania:

- baniak zamówiony na początek stycznia - by wymyślić filtracje daję sobie 6-8 tygodni

- odnośnie tła planowałem dać czarną folię na tył bez strukturalnego

 

Jak teraz czytam o kaseciakach pomysł zaczyna mi się podobać.

Jak duży powinien być kaseciak i jaka pompa do tej pojemności-mogą być też także 2 mniejsze osobno, na dwóch bokach zbiornika

 

Edytowane przez BlackAdder_Pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BlackAdder_Pl napisał(a):

Jak duży powinien być kaseciak i jaka pompa do tej pojemności-mogą być też także 2 mniejsze osobno, na dwóch bokach zbiornika

Wymiary kaseciaka określisz po decyzji, jaka będzie w nim pompa. Być może inni polecą jedną większą, ale dwie mniejsze pompy (np. DCP3000-4000) wydają się dobrym pomysłem, dla lepszego mieszania wody. Możesz zostać przy czarnej folii na tylną szybę, jeśli Ci się podoba, a na tylne rogi akwarium dać moduły, w których będą pocięte gąbki z pompami. Resztę dekoracji możesz uzupełnić modułami bądź prawdziwymi kamieniami. Są już plany co do obsady?

Wątek z miliardem postów o kaseciaku jest tutaj. 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, BlackAdder_Pl napisał(a):

baniak zamówiony na początek stycznia - by wymyślić filtracje daję sobie 6-8 tygodni

Myśl szybko bo może jeszcze zdążysz zmienić projekt i zrobią Ci odrazu kaseciak/ kaseciaki z lacobelu i nie będziesz musiał nic sam potem dłubać. 

Zwykle firmy mają poślizgi z realizacją zamówień, więc pewnie jeszcze zdążysz...

U kogo zamówiłeś? Myciok, Nexus? Bo widzę, że ze Śląska jesteś.

Edytowane przez lukBB
Dodanie treści
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, TomekT napisał(a):

Wymiary kaseciaka określisz po decyzji, jaka będzie w nim pompa. Być może inni polecą jedną większą, ale dwie mniejsze pompy (np. DCP3000-4000) wydają się dobrym pomysłem, dla lepszego mieszania wody. Możesz zostać przy czarnej folii na tylną szybę, jeśli Ci się podoba, a na tylne rogi akwarium dać moduły, w których będą pocięte gąbki z pompami. Resztę dekoracji możesz uzupełnić modułami bądź prawdziwymi kamieniami. Są już plany co do obsady?

Wątek z miliardem postów o kaseciaku jest tutaj. 😜

Też tak myślę - z tego co wyczytałem trzeba przepuścić litraż x5 /h dla optymalnej filtracji w Malawi także wychodzi mi minimum 6000l/h przepływu.

Aktualnie myślę 2x DCP-3500 co da razem max 7000l/h

Co do obsady jeszcze nie ma finalnej decyzji

 

33 minuty temu, lukBB napisał(a):

Myśl szybko bo może jeszcze zdążysz zmienić projekt i zrobią Ci odrazu kaseciak/ kaseciaki z lacobelu i nie będziesz musiał nic sam potem dłubać. 

Zwykle firmy mają poślizgi z realizacją zamówień, więc pewnie jeszcze zdążysz...

U kogo zamówiłeś? Myciok, Nexus? Bo widzę, że ze Śląska jesteś.

Myciok - kierowałem się odległością, cena też dobra

 

Kaseciaka raczej zbuduję samemu , mam dostęp do wycinarki laserowej także pewnie będę kombinował sam z konstrukcją z PMMA lub ABS i ją pewnie zmieniał/modyfikował z czasem także wolą rozwiązanie, które będę mógł wymienić, a nie na stałe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno... Masz możliwość doprowadzenia wody w okolicach akwarium oraz odprowadzenia do ścieków? Bo jeżeli w przypadku 300 l kubełkowanie co tydzień nie było problemem tak przy takim litrażu nie wyobrażam sobie tego nawet z pomocą rozwijania węży...

Sam wkrótce będę startował z podobnym litrażem i właśnie robię przygotowanie do automatycznej podmiany wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lukBB napisał(a):

Jeszcze jedno... Masz możliwość doprowadzenia wody w okolicach akwarium oraz odprowadzenia do ścieków? Bo jeżeli w przypadku 300 l kubełkowanie co tydzień nie było problemem tak przy takim litrażu nie wyobrażam sobie tego nawet z pomocą rozwijania węży...

Sam wkrótce będę startował z podobnym litrażem i właśnie robię przygotowanie do automatycznej podmiany wody.

akwa idzie do pomieszczenia, w którym nie mam wody...niestety w ruch pójdzie wąż tak 10-15m i mała pompa do podmian...innej opcji nie ma 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.