Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Lepiej, ale czy będzie ok to się okaże jak uruchomisz. Po co Ci ten zeolit? Zamiast niego zostaw węgiel jak już się tak uparłeś, a najlepiej to potnij gąbkę 10ppi w kostkę i daj do tych korpusów. Te dwa korpusy zamontuj odwrotnie do kierunku przepływu, a w środek wstaw rurkę jak na foto. Nie musi być tak wykonana, możesz na dole powiercic otwory. Chodzi o to żeby woda wpadała do korpusu przez środek (normalnie to jest wylot) rurką leciała w dół i wracała do góry przez całą powierzchnie medium. Rurka jak do instalacji elektrycznych, jeśli dobrze pamiętam to 28mm średnicy. Zawór i kranik przenieś za pompę, ułatwi to jej odpowietrzanie.

20190206_192208.thumb.jpg.080ea98b9874f4430d882f53e7840324.jpg

20190206_192414.thumb.jpg.10c8f231a7631a664f9d33f57d0554a7.jpg

Edit

Aa, grzałkę zrób już całkiem na wylocie.

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 2
Opublikowano

Uparłem się tak na zeolit, bo koledzy mi go polecali, że świetnie klaruje wodę. Ale ok może masz rację spróbuję tak jak mówisz. Dzięki za pomoc

Opublikowano

Dał bym zawór na bajpas przy grzałce, byś mógł regulować przepływ wody przez nią.

Co do wejścia do instalacji zastosował bym największą możliwą średnicę rury, by do korpusów wpadało jak najwięcej wody, jeżeli masz miejsce,  to dawał bym nawet 2 wejścia.

  • Lubię to 1
Opublikowano

Wiesz na czym chodzi moje akwa 720 litrów? Na dwóch pompach AC2000.  Do jednej ( mechanika ) podpięty mam prefitr Eheim z gąbkami  oryginalnymi a do drugiej jeden moduł wypełniony pociętą gąbką i do tego podpięta gąbka z zestawu. Podłoże to piasek i ono też pracuje biologicznie. Tak jak radzi @Bartek_De warto pozbyć się zeolitu z kilku powodów: szybko traci swoją właściwość absorbcji , następnie spowalnia przepływ . nie ulega regeneracji co wiąże się z jego wymianą co około 3 miesiące. Czy klaruje wodę ? Nigdy nie zauważyłem. Lepiej już użyć Purigen, on z całą pewnością klaruje wodę w akwarium. 

  • Lubię to 4
Opublikowano

@Max81

1. Przepływ: Im prościej tym lepiej bo im większy przepływ przez filtr tym lepiej. Każde kolanko (zamiast łuku), trójnik, korpus, medium dające opór to strata przepływu.

Maksymalna skuteczność filtracji zależy od przepływu:

krotność przepływu

(zbiornik/h)

Skuteczność filtracji
1 63,21%
2 86,47%
3 95,02%
4 98,17%
5 99,33%
6 99,75%
7 99,91%
8 99,97%
9 99,99%
10 99,995%

2. "Klarowanie wody" wymaga bardzo drobnej filtracji rzędu mikrometrów... np. ziemia okrzemkowa, pianki 1um itd.

To wielkość bakterii i pierwotniaków, które odpowiedzialne są za zmętnienie.

W akwarium to nie praktyczne - trzeba by co kilka godzin wymieniać filtr.

Prościej jest stworzyć warunki dla rozwoju biofilmu  bakteryjnego. Życie w filtrze wyjałowi wodę z tego, co potrzebne dla rozwoju zmętnienia - jedzenia dla baterii.

Klasyczne narurowce nie mają wystarczającej powierzchni dla biofilmu. Stąd purolite/PA które wiążą część związków organicznych (pokarm dla bakterii) i tym samym "fajnie klarują wodę".

Życie w filtrze potrzebuje powierzchni i jedzenia. Jak jest wystarczająco dużo powierzchni, to populacja osiągnie maksymalną wielkość.

Nie trzeba wtedy czyścić....

Dla karmienia 1g/dzień potrzebujesz nie więcej niż:

MEDIUM

litrów

(szacunek)

Ruchome złoże K1 60% 5,1
Gąbka 45 ppi 8,0
K5 8,3
Gąbka 30 ppi 9,0
PE03 (K1) 10,0
Czyściki żyłkowe 10,9
Statyczne K1 11,1
Gąbka 20ppi 13,8
Żwirek 25,4
Pumeks 3mm 30,5
Biokulki 30,5
Lawa 12mm 50,8
Matrix Seachem (pumeks!) 50,8
Ceramika – rurki 76,2
Ceramika – kulki 101,5
Keramzyt 152,3

Jak widzisz... ceramika to słaby pomysł...

3. Pompa do CO sprawdza się w narurowcu. W CO spore opory; jak w narurowcach. Dawniej nie było wydajnych pomp akwarystycznych...

Do większych przepływów i mniejszych oporów lepiej dobre akwarystyczne...

Podsumowując: nie obraź się, ale moim skromnym zdaniem...  konstruujesz drogiego, nieefektywnego potworka, który będzie jakoś działał, bo taka tradycja 😕 Może jeszcze czas  wszystko przeanalizować... np. same beczki + dobre medium + pompa ?

 

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Opublikowano

@triamondDzięki wielkie za uświadomienie. Kupie sobie chyba fluval fx6 przednim dam 2 korpusy mechaniczne żeby go tak czesto nieczyścić i będzie to chyba najlepsze rozwiązanie do mojego akwarium.

  • Lubię to 1
Opublikowano

A nie prościej zrobić osobno nieskomplikowanego mechanika, który ma duży przepływ i osobno biologię z dużą powierzchnią?

Zawsze byłem przeciwnikiem łączenia tych dwóch filtracji w jedną.

Opublikowano

1. Dwa filtry to spora zaleta w przypadku awarii. Ale najprościej jest mieć jedną wydajną filtrację. Ja mam tylko zapasową pompę.

2. Nie mam żadnej filtracji mechanicznej.  Tylko ok. 40l K1. Dziury w K1 mają kilka mm. Filtruje biofilm bakteryjny. Woda czysta. Nic nie pływa w toni poza czasem karmienia. Małe opory przepływu i 14,5 W ogarnia 1000l. Zupełnie bezobsługowe. Tylko wymiana pompy jak się zepsuje... mam nadzieję, że za wiele lat...

3. Na filtrze mechanicznym osadzają się odchody. W odchodach jest ok. 15% azotu i 50% fosforu z karmy. Reszta ląduje od razu w wodzie przez skrzela (poza tym co idzie na wzrost).  Ale... Odchody szybko się rozkładają. Z moich obserwacji - większość w ciągu jednego dnia z przetworzonej karmy. Przy czyszczeniu filtra kilka razy dziennie pewnie połowa z tych ilości jest do usunięcia z akwarium. Przy czyszczeniu co tydzień, lub dwa - i tak prawie wszystko wyląduje w wodzie. Przy czyszczeniu usuwamy praktycznie tylko biofilm bakteryjny, który zaczyna blokować drobne pory medium mechanicznego i spada przepływ. To właśnie biofilm, który zapewnia czystą wodę...

@Max81 Filtracja jest bardzo prosta. Potrzeba przepływu i powierzchni dla bakterii; można to osiągnąć na wiele sposobów. Moduły z gąbką, sump, wewnętrzne z gąbką, podżwirowy, kubełki czy,  narurowiec, panel. Wszystko ma swoje wady i zalety, ale idea jest ta sama.

Fx6 ma silnik na prąd zmienny. Większy hałas niż przy pompie do CO/narurowcu; niższa sprawność; brak regulacji.  Rodzimy Aquael Hypermax ma bardziej energooszczędny (stałoprądowy)  i wydajny. Różnica w cenie powinna się w ciągu roku zwrócić w rachunkach za prąd.  Z drugiej strony to nowa konstrukcja i 4 węże....

W Fx6 ok. połowa objętości kubła zmarnowana przez koszyki, ale można przerobić by wykorzystać całość.  

No i jeszcze zastanów się, czy potrzebujesz grzałki. Jeśli w zimie w pokoju będzie powyżej 20 stopni, to pewnie nie...

  • Dziękuję 1
Opublikowano

No rzeczywiście fx6 bierze dużo prądu i jest, dość głośny co nie jest fajne :/. Poczytam dziś o tym k1 i biofilmie wieczorem jak będzie trochę czasu. Jak będę miał pytania to będę pisał. Dzieki!!!

Opublikowano

Generalnie @triamond mam nieużywane akwarium około 300l które leży na dworze. Mierzyłem i idealnie wchodzi pod stelaż mojego akwa które teraz zakładam. I pomyślałem, że Czemu by nie zrobić z niego sumpa. Myślisz, że samo medium k1 by starczyło i nic prócz tego? Patrzyłem w internecie i ludzie mają  prefiltr przed złożem k1. I generalnie czy takie medium k1 jest głośne (śpię w tym samym pokoju gdzie jest akwarium). 

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.