Skocz do zawartości

Filtr narurowy do akwarium 450l


Rekomendowane odpowiedzi

Lepiej, ale czy będzie ok to się okaże jak uruchomisz. Po co Ci ten zeolit? Zamiast niego zostaw węgiel jak już się tak uparłeś, a najlepiej to potnij gąbkę 10ppi w kostkę i daj do tych korpusów. Te dwa korpusy zamontuj odwrotnie do kierunku przepływu, a w środek wstaw rurkę jak na foto. Nie musi być tak wykonana, możesz na dole powiercic otwory. Chodzi o to żeby woda wpadała do korpusu przez środek (normalnie to jest wylot) rurką leciała w dół i wracała do góry przez całą powierzchnie medium. Rurka jak do instalacji elektrycznych, jeśli dobrze pamiętam to 28mm średnicy. Zawór i kranik przenieś za pompę, ułatwi to jej odpowietrzanie.

20190206_192208.thumb.jpg.080ea98b9874f4430d882f53e7840324.jpg

20190206_192414.thumb.jpg.10c8f231a7631a664f9d33f57d0554a7.jpg

Edit

Aa, grzałkę zrób już całkiem na wylocie.

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dał bym zawór na bajpas przy grzałce, byś mógł regulować przepływ wody przez nią.

Co do wejścia do instalacji zastosował bym największą możliwą średnicę rury, by do korpusów wpadało jak najwięcej wody, jeżeli masz miejsce,  to dawał bym nawet 2 wejścia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz na czym chodzi moje akwa 720 litrów? Na dwóch pompach AC2000.  Do jednej ( mechanika ) podpięty mam prefitr Eheim z gąbkami  oryginalnymi a do drugiej jeden moduł wypełniony pociętą gąbką i do tego podpięta gąbka z zestawu. Podłoże to piasek i ono też pracuje biologicznie. Tak jak radzi @Bartek_De warto pozbyć się zeolitu z kilku powodów: szybko traci swoją właściwość absorbcji , następnie spowalnia przepływ . nie ulega regeneracji co wiąże się z jego wymianą co około 3 miesiące. Czy klaruje wodę ? Nigdy nie zauważyłem. Lepiej już użyć Purigen, on z całą pewnością klaruje wodę w akwarium. 

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Max81

1. Przepływ: Im prościej tym lepiej bo im większy przepływ przez filtr tym lepiej. Każde kolanko (zamiast łuku), trójnik, korpus, medium dające opór to strata przepływu.

Maksymalna skuteczność filtracji zależy od przepływu:

krotność przepływu

(zbiornik/h)

Skuteczność filtracji
1 63,21%
2 86,47%
3 95,02%
4 98,17%
5 99,33%
6 99,75%
7 99,91%
8 99,97%
9 99,99%
10 99,995%

2. "Klarowanie wody" wymaga bardzo drobnej filtracji rzędu mikrometrów... np. ziemia okrzemkowa, pianki 1um itd.

To wielkość bakterii i pierwotniaków, które odpowiedzialne są za zmętnienie.

W akwarium to nie praktyczne - trzeba by co kilka godzin wymieniać filtr.

Prościej jest stworzyć warunki dla rozwoju biofilmu  bakteryjnego. Życie w filtrze wyjałowi wodę z tego, co potrzebne dla rozwoju zmętnienia - jedzenia dla baterii.

Klasyczne narurowce nie mają wystarczającej powierzchni dla biofilmu. Stąd purolite/PA które wiążą część związków organicznych (pokarm dla bakterii) i tym samym "fajnie klarują wodę".

Życie w filtrze potrzebuje powierzchni i jedzenia. Jak jest wystarczająco dużo powierzchni, to populacja osiągnie maksymalną wielkość.

Nie trzeba wtedy czyścić....

Dla karmienia 1g/dzień potrzebujesz nie więcej niż:

MEDIUM

litrów

(szacunek)

Ruchome złoże K1 60% 5,1
Gąbka 45 ppi 8,0
K5 8,3
Gąbka 30 ppi 9,0
PE03 (K1) 10,0
Czyściki żyłkowe 10,9
Statyczne K1 11,1
Gąbka 20ppi 13,8
Żwirek 25,4
Pumeks 3mm 30,5
Biokulki 30,5
Lawa 12mm 50,8
Matrix Seachem (pumeks!) 50,8
Ceramika – rurki 76,2
Ceramika – kulki 101,5
Keramzyt 152,3

Jak widzisz... ceramika to słaby pomysł...

3. Pompa do CO sprawdza się w narurowcu. W CO spore opory; jak w narurowcach. Dawniej nie było wydajnych pomp akwarystycznych...

Do większych przepływów i mniejszych oporów lepiej dobre akwarystyczne...

Podsumowując: nie obraź się, ale moim skromnym zdaniem...  konstruujesz drogiego, nieefektywnego potworka, który będzie jakoś działał, bo taka tradycja 😕 Może jeszcze czas  wszystko przeanalizować... np. same beczki + dobre medium + pompa ?

 

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej zrobić osobno nieskomplikowanego mechanika, który ma duży przepływ i osobno biologię z dużą powierzchnią?

Zawsze byłem przeciwnikiem łączenia tych dwóch filtracji w jedną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dwa filtry to spora zaleta w przypadku awarii. Ale najprościej jest mieć jedną wydajną filtrację. Ja mam tylko zapasową pompę.

2. Nie mam żadnej filtracji mechanicznej.  Tylko ok. 40l K1. Dziury w K1 mają kilka mm. Filtruje biofilm bakteryjny. Woda czysta. Nic nie pływa w toni poza czasem karmienia. Małe opory przepływu i 14,5 W ogarnia 1000l. Zupełnie bezobsługowe. Tylko wymiana pompy jak się zepsuje... mam nadzieję, że za wiele lat...

3. Na filtrze mechanicznym osadzają się odchody. W odchodach jest ok. 15% azotu i 50% fosforu z karmy. Reszta ląduje od razu w wodzie przez skrzela (poza tym co idzie na wzrost).  Ale... Odchody szybko się rozkładają. Z moich obserwacji - większość w ciągu jednego dnia z przetworzonej karmy. Przy czyszczeniu filtra kilka razy dziennie pewnie połowa z tych ilości jest do usunięcia z akwarium. Przy czyszczeniu co tydzień, lub dwa - i tak prawie wszystko wyląduje w wodzie. Przy czyszczeniu usuwamy praktycznie tylko biofilm bakteryjny, który zaczyna blokować drobne pory medium mechanicznego i spada przepływ. To właśnie biofilm, który zapewnia czystą wodę...

@Max81 Filtracja jest bardzo prosta. Potrzeba przepływu i powierzchni dla bakterii; można to osiągnąć na wiele sposobów. Moduły z gąbką, sump, wewnętrzne z gąbką, podżwirowy, kubełki czy,  narurowiec, panel. Wszystko ma swoje wady i zalety, ale idea jest ta sama.

Fx6 ma silnik na prąd zmienny. Większy hałas niż przy pompie do CO/narurowcu; niższa sprawność; brak regulacji.  Rodzimy Aquael Hypermax ma bardziej energooszczędny (stałoprądowy)  i wydajny. Różnica w cenie powinna się w ciągu roku zwrócić w rachunkach za prąd.  Z drugiej strony to nowa konstrukcja i 4 węże....

W Fx6 ok. połowa objętości kubła zmarnowana przez koszyki, ale można przerobić by wykorzystać całość.  

No i jeszcze zastanów się, czy potrzebujesz grzałki. Jeśli w zimie w pokoju będzie powyżej 20 stopni, to pewnie nie...

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rzeczywiście fx6 bierze dużo prądu i jest, dość głośny co nie jest fajne :/. Poczytam dziś o tym k1 i biofilmie wieczorem jak będzie trochę czasu. Jak będę miał pytania to będę pisał. Dzieki!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie @triamond mam nieużywane akwarium około 300l które leży na dworze. Mierzyłem i idealnie wchodzi pod stelaż mojego akwa które teraz zakładam. I pomyślałem, że Czemu by nie zrobić z niego sumpa. Myślisz, że samo medium k1 by starczyło i nic prócz tego? Patrzyłem w internecie i ludzie mają  prefiltr przed złożem k1. I generalnie czy takie medium k1 jest głośne (śpię w tym samym pokoju gdzie jest akwarium). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Cześć. Na non mbunę mam moim zdaniem za mało miejsca. (Proszę o potwierdzenie czy dobrze myślę), poza tym starałem się zrobić sporo kryjówek i grot... Myślę o trzech gatunkach. na początku miałem koncepcję na: 1. Chindongo demasoni. 2. Pseudotropheus interruptus i tu nie mam koncepcji... Lub 1. labidochromis caeruleus i tu mam pytanie czym różni się Kakusa od Lion’s Cove? 2. Pseudotropheus cyaneorhabdos Maingano. i 3. Metriaclima estherae - podobają mi się OB - I stare pytanie jak zawsze kupić od razu samca i parę (kilka nie dwie samic), czy po 10 szt z każdego gatunku i obserwować i być światkiem wzrostu, wybarwiania itp...
    • Hej. Gratuluję, ładny,estetyczny zbiornik👍Tło z TerrArt, czy może AquaDan? Ładne gruzowisko pod mbune💪
    • A i termometr Poproszę o uwagi. Bardzo cenię sobie waszą wiedzę.
    • Filmik i inne fotki: https://youtu.be/eSZFGCntqOY Lampa Skylight ENTRIQ, akwarium 140x50x63. Skimer schowany w tle i apka... Całość na dwóch filtrach Oase BioMaster Thermo 850 plus pianka dźwiękoszczelna - są naprawdę cichutkie
    • Cześć. Zatem nastał ten dzień Ogłaszam stan zalania... i nie siebie tylko akwarium Dłubałem, marudziłem, przekładałem (pewnie to nie koniec pieśni... ), i jest: 🎺 (fanfary).
    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.