Skocz do zawartości

Wymiana akwarium - jak przenieść bakterie?


bolss007

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Bartek_De napisał(a):

Okazuje się, że jednak bakterie nitryfikacyjne mogą długo przetrwać bez tlenu

Teoria Decco post 20:

Inne praktyczne testy:

https://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthread&forum=5&topic=3957

Od siebie dodam , że po kliku dniach kiedy kubełek stał na balkonie otwarty a później uruchomiony , wtedy woda osiągała bardzo szybko parametry potrzebna do uruchomienia akwa. Faktem jest nie bez znaczenia , że podłoże zostawało to samo , które było poprzednio.  2-3 dni i zapominałem o sprawie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre bakterie nitryfikacyjne mają w kodzie genetycznym białka sugerujące, że mogą metabolizować w warunkach beztlenowych. Niektóre potrafią prawdopodobnie przełączyć się na heterotrofizm. Ale... filtracja w akwarium to nie tylko nitryfikacja. Takie uproszczenie jest szkodliwe. Co z heterotrofami ? Co z materią organiczną i produktami jej rozkładu w warunkach beztlenowych, które mogą być toksyczne ?

BTW "bakterie" dr Tima nie działają podobnie jak inne "bakterie w butelce" (https://aquariumscience.org/index.php/2-8-1-bacteria-in-a-bottle-in-depth/ ; i wiele doświadczeń na forum). To frustrujące, czytać ciągle o dodawaniu bakterii... No i zastanawia mnie, jak można jednocześnie wierzyć,  że bakterie umrą w filtrze, ale przeżyją w butelce... 😕

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za pomoc i zainteresowanie tematem. Wasza rzeczowość przerosła moje oczekiwania:). Poszedłem drogą pośrednią. Podzielę się efektami jak będę miał wyniki.

Niestety coś mnie mocno zaskoczyło w weekend i przerwało planowe działanie więc uruchomienie baniaka było trochę szarpane.

Sobota zbiornik został zalany, woda puszczona poprzez "ustrojstwo". Potem nagle musiałem wyjechać.

W niedzielę zdążyłem tylko uruchomić jeden filtr zewnętrzny - bardziej mechaniczny.

Wczoraj uruchomiłem drugi filtr zewnętrzny przeznaczony na biologa. W nim w jednej do jednej z  kaset przełożyłem ceramikę z filtra ze starego baniaka.

Dodałem WA i po osiągnięciu odpowiedniego stężenia dołożyłem 1 ampułkę bakterii.

Będę informował co się będzie działo. Liczę na to że pójdzie po prostu szybciej nie chciałem zdawać się w 100% na bakterie ze starego baniaka które leżały w odłączonym zalanym wodą filtrze ok. 2 tygodni. Mam tylko nadzieję że nie dojdzie do konfliktu bakteryjnego...?

Od niedzieli mam zamglone akwarium, sądzę że to pierwotniaki, na razie nic nie robię tylko cierpliwie czekam.

Ile może trwać taki stan z pierwotniakami? Woda po przelaniu do szklanki jest przejrzysta. 

Piasek to biały kwarc 0.8-1.2 był mocno pylący ale pod koniec płukania było już ładnie. Po zalaniu wodą w sobotę też był kryształ, zamglenie dopiero po powrocie w niedzielę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Minęło trochę czasu, akwarium dojrzewa trybem "świeżynki", nic nie przyspieszyło przeniesienie części biologa. 

Bakterie jak sądzę nie przetrwały, ale może to być i moja wina, a nie tego że nie mogły.

Generalnie eksperyment nie udany, ale może ktoś będzie miał więcej szczęścia.

Na razie cały czas zbiornik dojrzewa.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.