Jump to content

Preferencje żywnościowe dla różnych gatunków Malawi


Dominikaa21

Recommended Posts

Witam przygotowuje się do doboru obsady do mojego akwa , jak pisałam wcześniej w innym temacie Andrzejowi miałam zamiar mieć saulosi i yellow lecz zgłupiałam po tym co odpisał że mają różne preferencje żywnościowe i teraz o to moje pytanie które gatunki to roślinożerne z wymienionych tu przeze mnie a które mięsożerne bo jak czytałam na stronach to wszystkie mają przewagę roślinnego. Pozdrawiam.

Saulosi coral

Wydłużony,,wiem nie dla początkujących ;),, 

Rdzawy

Acei

Yellow

Pozdrawiam i będę wdzięczna za pomoc . 

 

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Dominikaa21 napisał(a):

Saulosi coral

Sztuczny twór ale roślinożerca.

 

4 godziny temu, Dominikaa21 napisał(a):

Rdzawy

Roślinożerca.

 

4 godziny temu, Dominikaa21 napisał(a):

Acei

Niby roślinożerca ale trochę mięska nie zaszkodzi.

 

4 godziny temu, Dominikaa21 napisał(a):

Yellow

Niektórzy twierdzą ,że typowy mięsożerca a ja , że wszystkożerca.

To była teoria.  A teraz praktyka:)  Miałem w 720 litrach ( oprócz saulosi coral, który jest sztucznym Tworem i do ładnych nie należy jak prawdziwe saulosi) te trzy gatunki  plus inne ryby mięsożerne i roślinożerne.. karmiłem w następujący sposób : do jednej puszki wsypałem pokarm dla roślinożerców   Vibra Bites Hikari ( nie trzeba namaczać) , spirulinę w granulkach ( jak najmniejsze), i coś z nature food dla wszystkożerców. Generalnie starałem się aby w puszcze były pokarmy dla mięsożerców, roślinożerców i wszystkożerców. Raz dziennie podawałem też mrożonki ochotki.  Ale tego nie polecam.  Chociaż raz lub dwa razy w tygodniu możesz podawać . To akurat przemyśl.  Jeszcze raz w tygodniu podawałem d‑allio plus granulat firmy Tropical. Pokarm ten ma zwiększoną zawartość czosnku stąd był w jadłospisie moich ryb  profilaktycznie mimo, że wiele pokarmów ma w swojej zawartości czosnek. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Wszystkie gatunki bez problemu poradzą sobie na mieszance 3/1 - 4/1 z przewagą roślinnego oczywiście. Mrożonki nie są potrzebne - to tylko niepotrzebne ryzyko.

Nie wiem czy dobrze doczytałem ale masz niezbyt duże akwarium więc Acei bym odpuścił. Zamiast yellow zobacz Labidochromis Perlmutt. Są mniejsze i łagodniejsze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Andrzej Głuszyca napisał(a):

Niektórzy twierdzą ,że typowy mięsożerca a ja , że wszystkożerca.

 

54 minuty temu, Bojar napisał(a):

Wszystkie gatunki bez problemu poradzą sobie na mieszance 3/1 - 4/1 z przewagą roślinnego oczywiście.

Obydwaj macie rację, ale trzeba wspomnieć, że efektem ubocznym karmienia Yellowów trawą są czarne przebarwienia ciała.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, Bartek_De napisał(a):

ale trzeba wspomnieć, że efektem ubocznym karmienia Yellowów trawą są czarne przebarwienia ciała.

Owszem.. ale jak u mnie to była przypadkowość.  Nie miały Yellow tego problemu.  Inna sprawa , że inaczej mają zbudowany układ pokarmowy mięsożercy i roślinożercy.  Stąd po prostu mieszałem pokarmy w puszce i to od lat się sprawdzało. 

Edited by Andrzej Głuszyca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Andrzeju a powiesz mi jeszcze o proporcjach jak wymieszać te pokarmy by nie przedobrzyc z mięsnym a więcej zielonego np mogę dać do puchy 100g dla miesaczy 100g dla wszystkożercow i jak wyżej kolega zauważył więcej dla roślinożerców czyli np 250g i razem wszystko wymieszać tak będzie dobrze? Jestem w tym zielona 🙈. Jak mecze to przepraszam

Link to comment
Share on other sites

@Dominikaa21 Wymieszaj jak uważasz. Procentowe mieszanie pokarmów w puszce niewiele da bo i tak sypiesz porcje mieszane. Ja robiłem w ten sposób , że kupowałem mniej więcej tej samej gramatury opakowania i po prostu mieszałem. Jeżeli chcesz zachować jakieś procentowe stosunki to wtedy syp każdy pokarm osobno w odpowiednich ilościach.  Ja tak nie robiłem.  

Ja w tej chwili podaję trzy rodzaje pokarmów : dwa rodzaje dafni i trzeci to Vibra Bites Hikari. Wszystkie trzy mam wymieszane w puszce jak niżej. Jeszcze podaje ( ale to już osobno) Multi Fit raz w tygodniu .  Są to drażetki przyklejane do szyby.  Z pyszczakami robiłem tak jak wyżej opisałem w innym poście.  Ryby były wybarwione , żwawe i często inkubowały. 

 

20230323_165128.jpg

Edited by Andrzej Głuszyca
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Ktoś na naszym forum napisał, że cierpliwość jest największą cnotą akwarysty🙂  Mam zamiar w ciągu kilku miesięcy się poprawić.
    • Coś ściemniasz, skoro tak od tak dawna nie wrzucasz żadnych aktualnych zdjęć ryb  
    • Zdjęcie jest sprzed niecałych trzech lat. Jest to rybka urodzona w pierwszej połowie 2020r Jedna z : z wątku: Tak więc najstarsze moje Lethrinopsy mają ponad 4 lata i mają się dobrze. Z innych malawijskich ryb - najstarszy mój Placidochromis phenochilus (white lips) dożył coś ponad 8 lat, zdjęcie z 2020r : Generalnie moim zdaniem pyszczaki rzadko umierają ze starości. Są głównie inne przyczyny niedoczekania śmierci ryby w naszym akwarium: naturalna agresja (zwłaszcza przy źle dobranej obsadzie), brak "szacunku" ryb dla "dziadków", zawirowania z czasie wakacji (opieka nad zbiornikiem np. członka rodziny), wprowadzenie choroby przy zakupie nowych ryb lub karmieniu pokarmem żywym, ale najczęściej chęć akwarystów do zmiany obsady.   
    • @ziemniak Witaj w klubie nieszczęśników, którym klaj all fix turbo puścił po czasie. Ze swojej strony polecam zamiast niego silikon akwarystyczny. Co do Twojej rozpórki zrobionej z rury pcv, to nie wiem, czy do końca bym ufał takiemu rozwiązaniu. Bo teraz główny nacisk masz na czołową szybę, a sam widzisz, jaką wyporność ma styropian. No chyba, że ten moduł jest pusty w środku. Nie wiem skąd masz obecne tło, ale ja polecam Tobie tło z firmy aquadan. Mam takie obecnie i sobie chwalę. Mam jeszcze jeden moduł na dno od Damiana, którego nie użyłem. Na ostatnim spotkaniu u mnie, stanąłem na tym  modułu i nic się nie wydarzyło - czytaj struktura nie odpadła od styropianu
    • POTWIERDZAM - FIX ALL TUROB NIE NADAJE SIĘ DO AKWARIUM!!! Puścił po 2,5 roku. Cała akcja chyba zakończy się szczęśliwie, ale wczoraj nie było wesoło. Siedzę przy komputerze i dopieszczam plan wylotu do Malawi, a tu nagle trzask w akwarium, pokrywa i szyby nakrywkowe wystrzeliły w górę. Całe szczęście głazy wokół modułu ułożyłem specjalnie tak aby w przypadku awarii moduł ich nie zaczepił.    Moduł tak się zakleszczył między szybami, że ledwo go ruszyłem i wyjąłem z akwarium. Klej jest jak ciastolina. Dzisiaj przy drugim module odsunąłem jeszcze bardziej kamole, włożyłem szablon "pleksy" 60x60 cm i podparłem go rurką do odpływu.  Tak wygląda to na obecną chwilę. W październiku czeka mnie sporo pracy, ale może po wizycie w Malawi będą nowe inspiracje.  Najprawdopodobniej zrobię teraz tło w stylu jak ma @yaro po całości, a w rogu będzie komin na gąbkę z jedną pompą. Może dorzucę jeden kubeł na rzeczy typu porolite. Dwie pompy i dwa kubły to chyba jednak było za dużo.    
    • Ok. już wiem jak ma to wyglądać 2000l i będzie dobrze. Dziekuje wam za pomoc.
    • Słuchaj rad mądrzejszych i bardziej doświadczonych:) Pyszczaki to małe prosiaki. Jak producent pisze że filtr ma 1500l/h wydajność to czasami to jest wydajność samej pompy, albo filtra bez żadnej kupy w środku. Zawsze podziel minimum na pół to co podaje producent i masz wtedy odpowiedź czy to będzie dobry filtr jeśli ktoś Ci podpowiada żeby było realne 2000l/h.  Polecam np fluval fx6. Zrobi swoje. 
    • Trochę stary wątek ale może ktoś coś napisze. Jak długo żyją u Was ryby np z rodziny Lethrinops? Wiem, że jest ich dużo ale tak ogólnie pytam, ale też dlatego że dzisiaj jednego Lethrinopsa znalazłem sztywnego. Nie wiem dlaczego padł. Ładnie pływał, jadł. 4 lata u mnie, obsada spokojna szczególnie obecnie.  Coś z innych grup wyróżnia się?  Mbuna? non-Mbuna? Kundelki?  Ciekawi mnie to, a na razie moje najstarsze ryby (Malawi )były kupione 4 lata temu.  Synodontis Eupterus dwa cielaczki są u mnie jakoś od 2008roku. 
    • @Mariusz000 Napisałem Tobie wyżej - filtr o realnym przepływie 2000l, więc nie wiem, albo nie czytasz postów w założonym, przez Ciebie temacie, albo równolegle, pytasz o to samo gdzie indziej? Oczywiście nie ma w tym nic złego, bo kto pyta nie błądzi. Chcesz kupić aquaela 1500 - kup, ale ten filtr będzie moim zdaniem zbyt mały 
    • Zależy mi raczej na efekcie widoku akwarium od przodu i z jednej bocznej strony wiec mysle ze moglbym dac od strony kuchni tak jakby na tylnej ścianie wężyki od filtra wtedy nie było by problemu z poruszaniem wody może nawet bez cyrkulatora. Robiąc male podsumowanie aquael 1500 wystarczy jeśli chodzi o rurki na boku to cyrkulatot jeśli z tylu to bez dobrze rozumiem?
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.