Jump to content

Brązowe glony


pafcio80

Recommended Posts

Witam, w moim 2 miesięcznym akwarium pojawiają się brązowe punktowe glony....podejrzewam że zaczynają się okrzemki.....macie jakiś na to sposób??? moze być i chemiczny...cokolwiek żeby zatrzymać rozrost czy zlikwidować

1677931343411.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kolego wpisz w forumową wyszukiwarkę słowo okrzemki, znajdziesz kilkadziesiąt stron z wynikami i już w kilku pierwszych znajdziesz odpowiedź na wszystkie swoje pytania. Jest to chyba najczęściej powielane pytanie na naszym forum.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ace sobie z tym poradzi:) A tak na poważnie to akwarium żyje i zawsze pojawi się gdzieś jakiś glon a skoro parę kropek to już kłopot... Wszystko się z czasem unormuje. To dopiero 2 miesiące. U mnie jest większość brązowych, brzydkich glonów, prawie w ogóle nie mam zielonych i jakoś z tym żyje. Cierpliwie czekaj i zobaczysz jak się ustabilizuje akwarium. Być może pewnego dnia kolonia pięknych zielonych glonów zakryje te kropeczki :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@pafcio80 Helmety pomogą  i bardzo fajnie wyczyszczą kamienie z okrzemki.  Ale jest jedna wada tego sposobu co sam doświadczyłem a mianowicie jaja pozostawiane na kamieniach czy też na tle lub szybie. O ile z szyby wyczyścisz np. kartą do bankomatu o tyle nie zrobisz tego z tła strukturalnego czy też kamieni  bez dewastowania akwarium. Niestety ale ślimaki te zostawiają tak dużo jaj , że to naprawdę brzydko wygląda.  Samoistnie schodzą ale trwa to latami .  Na moich zdjęciach nie widać tych jaj ale likwidowałem programem. Myślę , że w tym biotopie najlepiej przeczekać okrzemki i poczekać na zielone glony  jak napisał kolega wyżej.  Poniżej masz zdjęcie Helmeta z jajami na nim samym. Pewnie zostawił inny Helmet.  I tak potem wyglądają kamienie lub tło.  Możesz spróbować wpuścić Helmety a potem  je  wyciągnąć zanim złożą jaja. Ale wątpię aby to był dobry sposób.  

 

 

DSC_8126.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Niestety na skałach tak to już jest są zawsze okrzemki . Też tak miałem jak mialem prawdziwe skały, również slimaki kupiłem i tak zachwile znów rosły okrzemki do momentu gdy zmieniłem wystrój  na skały sztuczne . I odtej pory okrzemki zniknęły skały są już 9  miesięcy i nic na nich nie rośnie:) są takie jak włożyłem na początku ale helmety dalej mam .

Link to comment
Share on other sites

Tak jak @Andrzej Głuszyca wspomniał, że Helmety są fajne ale składają jaja. Jeśli zaakceptujesz to od razu to nie będzie problemu. Ja mam swoje Helmety już 3 lata i oczywiście składają jaja ale to cały ich urok. Niekiedy to jest plus bo ryby lubią sobie skubać te jajka i mają zajęcie. Dla nich to fajna rozrywka. Oprócz czarnych helmetow są też biało różowe i też ładne, takie inne. Ja u siebie nie usuwam jajek, w ogóle je ignoruje. Helmety upodobały sobie czarny łupek i tam jest na nim z 300 jajek i lubią tło na tylnej szybie. Tam też spędzają najwięcej czasu. Na szczęście ani razu nie złożyły jajek na przedniej szybie i tylko raz kilkanaście sztuk na bocznej. W akwarium 540l mam 11 ślimaków i to fajna optymalna ilość. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.