Jump to content

Brązowe glony

pafcio80

Recommended Posts

Witam, w moim 2 miesięcznym akwarium pojawiają się brązowe punktowe glony....podejrzewam że zaczynają się okrzemki.....macie jakiś na to sposób??? moze być i chemiczny...cokolwiek żeby zatrzymać rozrost czy zlikwidować

1677931343411.jpg

Kolego wpisz w forumową wyszukiwarkę słowo okrzemki, znajdziesz kilkadziesiąt stron z wynikami i już w kilku pierwszych znajdziesz odpowiedź na wszystkie swoje pytania. Jest to chyba najczęściej powielane pytanie na naszym forum.

• Like 2

Ace sobie z tym poradzi:) A tak na poważnie to akwarium żyje i zawsze pojawi się gdzieś jakiś glon a skoro parę kropek to już kłopot... Wszystko się z czasem unormuje. To dopiero 2 miesiące. U mnie jest większość brązowych, brzydkich glonów, prawie w ogóle nie mam zielonych i jakoś z tym żyje. Cierpliwie czekaj i zobaczysz jak się ustabilizuje akwarium. Być może pewnego dnia kolonia pięknych zielonych glonów zakryje te kropeczki :)

• Like 1

@pafcio80 Helmety pomogą  i bardzo fajnie wyczyszczą kamienie z okrzemki.  Ale jest jedna wada tego sposobu co sam doświadczyłem a mianowicie jaja pozostawiane na kamieniach czy też na tle lub szybie. O ile z szyby wyczyścisz np. kartą do bankomatu o tyle nie zrobisz tego z tła strukturalnego czy też kamieni  bez dewastowania akwarium. Niestety ale ślimaki te zostawiają tak dużo jaj , że to naprawdę brzydko wygląda.  Samoistnie schodzą ale trwa to latami .  Na moich zdjęciach nie widać tych jaj ale likwidowałem programem. Myślę , że w tym biotopie najlepiej przeczekać okrzemki i poczekać na zielone glony  jak napisał kolega wyżej.  Poniżej masz zdjęcie Helmeta z jajami na nim samym. Pewnie zostawił inny Helmet.  I tak potem wyglądają kamienie lub tło.  Możesz spróbować wpuścić Helmety a potem  je  wyciągnąć zanim złożą jaja. Ale wątpię aby to był dobry sposób.  

DSC_8126.JPG

• Like 1

Niestety na skałach tak to już jest są zawsze okrzemki . Też tak miałem jak mialem prawdziwe skały, również slimaki kupiłem i tak zachwile znów rosły okrzemki do momentu gdy zmieniłem wystrój  na skały sztuczne . I odtej pory okrzemki zniknęły skały są już 9  miesięcy i nic na nich nie rośnie:) są takie jak włożyłem na początku ale helmety dalej mam .

Tak jak @Andrzej Głuszyca wspomniał, że Helmety są fajne ale składają jaja. Jeśli zaakceptujesz to od razu to nie będzie problemu. Ja mam swoje Helmety już 3 lata i oczywiście składają jaja ale to cały ich urok. Niekiedy to jest plus bo ryby lubią sobie skubać te jajka i mają zajęcie. Dla nich to fajna rozrywka. Oprócz czarnych helmetow są też biało różowe i też ładne, takie inne. Ja u siebie nie usuwam jajek, w ogóle je ignoruje. Helmety upodobały sobie czarny łupek i tam jest na nim z 300 jajek i lubią tło na tylnej szybie. Tam też spędzają najwięcej czasu. Na szczęście ani razu nie złożyły jajek na przedniej szybie i tylko raz kilkanaście sztuk na bocznej. W akwarium 540l mam 11 ślimaków i to fajna optymalna ilość. 

• Like 1