Jump to content

Start nowego baniaka


Recommended Posts

Witam.

Mam problem ze startem nowego zbiornika 414 litrów. Filtr narurowy: 3 mechaniki z watą filtracyjną, 3 korpusy biologiczne ze zwykłą ceramiką, matrixem oraz ceramiką z Neo Media (sekcja chemiczna na razie ZAKRĘCONA). Zbiornik zalany wodą kranową przefiltrowaną przez "ustrojstwo" 13.02., więc dzisiaj mija 10 dzień od startu. Jednak wyniki testów pokazują jakby nic w zbiorniku się nie działo.

Wyniki testów:

14.02 (Wsypałem pół łyżeczki suchego pokarmu oraz wlałem 2 ampułki Prodibio Biodigest):

pH: 7,8

NO2: <0,01

NO3: 1

17.02:

pH: 7,8

NO2: <0,01

NO3: 3

20.02 (Wsypałem kolejną porcję suchego pokarmu oraz wlałem 1 ampułkę Prodibio Biodigest. Również znalazłem w szafce pod innym akwarium nie otwarte bakterie BactoActive, więc postanowiłem wlać 25ml, jak sugeruje instrukcja):

pH: 8

NO2: <0,01

NO3: 3

23.02:

pH: 8

NO2: <0,01

NO3: <0,5

Martwi mnie brak wzrostu NO2 oraz dziwi spadek NO3 miedzy 20. a 23. lutego. Mam jeszcze 2 niewielkie roślinniaki w domu i w ich przypadku jeden startowałem bez żadnych pożywek czy bakterii tylko z rybami, a drugi tylko na bakteriach BactoActive i w ich przypadku w około 3 tyg. zbiorniki były stabilne (Jednak nie mogę pobrać brudu z gąbki z tych zbiorników, ponieważ znajdują się w nich ślimaki, które wraz z nowymi roślinami przez przypadek wpakowałem).

Myślicie, że powinienem podać do zbiornika jakieś pożywki, np. WA, bo może nie ma wzrostu NO2 ze względu na brak pożywienia dla bakterii? Jeśli tak, to w jakim sklepie mogę nabyć wodę amoniakalną?

Link to comment
Share on other sites

Startowałem swój zbiornik 450l prawie rok temu i u mnie start trwał 4 tygodnie. Wsypałem dwie łyżeczki pokarmu suchegi i wrzuciłem dwie kostki mrożonego pokarmu. Codziennie przez tydzień wlewałem nakrętkę Tropical Bacto Active. NO2 zaczęło mi szybować dopiero na początku 3 tygodnia. Jeśli masz działające akwaria to może warto przełożyć część wkładów filtracyjnych tamtej filtracji do nowego żeby się szybciej zadomowiły bakterie.

Link to comment
Share on other sites

Jest taka tabelka dla niecierpliwych akwarystów.🙂
1 cykl to namnażanie bakterii  7-14 dni
2 cykl powstają kolejne bakterie 10-20 dni
3 cykl to równowaga biologiczna 40-45 dni
Za ten proces odpowiadają kolonie bakterii, potrzebują jednak trochę czasu .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Powiem Wam, że tak co jakiś czas pojawiają się posty ze startów zbiornika i pytania. Jeden wniosek jaki mi nasuwa się to, że przy starcie zbiornika można lać wszelakiego rodzaju bakterie litrami i nic to nie daje.

Cytat jednego Hodowcy:

Cytat

To jest magia. Startowałem ostatnio kilkanaście nowych zbiorników. Brud z gąbki z dojrzałych zbiorników nic nie pomógł. Sześć tygodni czekałem.

 

Link to comment
Share on other sites

Idealnie mieć do startu akwarium funkcjonujący filtr i wodę z działającego akwarium. 50% wody z działającego zbiornika wpuszczam ryby. Nieraz nie da się czekać, przy dużych zbiornikach wodę uzupełniam przez kilka dni 100L starej wody 100L kranówki, kolejnego dnia 100 L i tak co dziennie. U mnie to działa. Przy cennych rybach staram się akwarium wypełnić w 100% starą wodą.
Nie stosuję bakterii.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.