Skocz do zawartości

Start nowego baniaka


Galvin_PL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem ze startem nowego zbiornika 414 litrów. Filtr narurowy: 3 mechaniki z watą filtracyjną, 3 korpusy biologiczne ze zwykłą ceramiką, matrixem oraz ceramiką z Neo Media (sekcja chemiczna na razie ZAKRĘCONA). Zbiornik zalany wodą kranową przefiltrowaną przez "ustrojstwo" 13.02., więc dzisiaj mija 10 dzień od startu. Jednak wyniki testów pokazują jakby nic w zbiorniku się nie działo.

Wyniki testów:

14.02 (Wsypałem pół łyżeczki suchego pokarmu oraz wlałem 2 ampułki Prodibio Biodigest):

pH: 7,8

NO2: <0,01

NO3: 1

17.02:

pH: 7,8

NO2: <0,01

NO3: 3

20.02 (Wsypałem kolejną porcję suchego pokarmu oraz wlałem 1 ampułkę Prodibio Biodigest. Również znalazłem w szafce pod innym akwarium nie otwarte bakterie BactoActive, więc postanowiłem wlać 25ml, jak sugeruje instrukcja):

pH: 8

NO2: <0,01

NO3: 3

23.02:

pH: 8

NO2: <0,01

NO3: <0,5

Martwi mnie brak wzrostu NO2 oraz dziwi spadek NO3 miedzy 20. a 23. lutego. Mam jeszcze 2 niewielkie roślinniaki w domu i w ich przypadku jeden startowałem bez żadnych pożywek czy bakterii tylko z rybami, a drugi tylko na bakteriach BactoActive i w ich przypadku w około 3 tyg. zbiorniki były stabilne (Jednak nie mogę pobrać brudu z gąbki z tych zbiorników, ponieważ znajdują się w nich ślimaki, które wraz z nowymi roślinami przez przypadek wpakowałem).

Myślicie, że powinienem podać do zbiornika jakieś pożywki, np. WA, bo może nie ma wzrostu NO2 ze względu na brak pożywienia dla bakterii? Jeśli tak, to w jakim sklepie mogę nabyć wodę amoniakalną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Startowałem swój zbiornik 450l prawie rok temu i u mnie start trwał 4 tygodnie. Wsypałem dwie łyżeczki pokarmu suchegi i wrzuciłem dwie kostki mrożonego pokarmu. Codziennie przez tydzień wlewałem nakrętkę Tropical Bacto Active. NO2 zaczęło mi szybować dopiero na początku 3 tygodnia. Jeśli masz działające akwaria to może warto przełożyć część wkładów filtracyjnych tamtej filtracji do nowego żeby się szybciej zadomowiły bakterie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam, że tak co jakiś czas pojawiają się posty ze startów zbiornika i pytania. Jeden wniosek jaki mi nasuwa się to, że przy starcie zbiornika można lać wszelakiego rodzaju bakterie litrami i nic to nie daje.

Cytat jednego Hodowcy:

Cytat

To jest magia. Startowałem ostatnio kilkanaście nowych zbiorników. Brud z gąbki z dojrzałych zbiorników nic nie pomógł. Sześć tygodni czekałem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealnie mieć do startu akwarium funkcjonujący filtr i wodę z działającego akwarium. 50% wody z działającego zbiornika wpuszczam ryby. Nieraz nie da się czekać, przy dużych zbiornikach wodę uzupełniam przez kilka dni 100L starej wody 100L kranówki, kolejnego dnia 100 L i tak co dziennie. U mnie to działa. Przy cennych rybach staram się akwarium wypełnić w 100% starą wodą.
Nie stosuję bakterii.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Za dwa dni minie 6 tygodni od zalania (13.02), a w akwarium nadal niewiele się dzieje. Testy na obecność NO2 od samego początku pokazują <0,01. Jedynie NO3 skoczyło tydzień temu do poziomu 5, ale od tamtej pory już nie rośnie. Ampułki z Prodibio Biodigest już mi się skończyły, więc leję tylko BactoActive. Co 2-3 dni dodaję szczyptę pokarmu jako pożywkę. Co myślicie, żeby dalej robić? Czekać jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, pulpet napisał(a):

A sekcję z matrixem masz na pewno zakręconą?

Matrixa mam w korpusie biologicznym, który działa normalnie. Myślałem, że matrix działa jak zwykła ceramika. Ma on właściwości adsorpcyjne? Zakręcone mam 2 korpusy z purolitem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.